Gaál István emléktábla
Készült: 1957
Helye: Református Nagytemlom (Kossuth tér 3.)
Az emléktábla szövege:
Itt nyugszik
Gál István
A szentesi református egyház 22 nehéz éven át
volt prédikátora
meghalt 1768-ban
Szolgálatának ideje alatt1747- ben és1761-ben
két református templom épült ezen a helyen
Ezt az emléktáblát
a szentesi reformátusok helyezték el
a templom belső és külső kijavítására készülve
1957-ben
Történet: Az egyház azzal fejezte ki nagy halottja iránt érzett tiszteletét, hogy az általa 1761-ben épített templom délnyugati oldalánál ásott sírba temették el. Ketten mondtak fölötte gyászbeszédet: Szőnyi Benjámin vásárhelyi lelkész, és szentesi paptársa, Nagy Mihály. A jelenlegi nagytemplom építése során (1810-ben) sírhelyét áthelyezték az "orgonakar délnyugati szélső oszlopa tövébe épített kriptácskába". Itt aludta örök álmát, közel 150 évig jeltelenül. A református hívek 1957-ben végre emléktáblát helyezetek el nyughelyénél, amely ma is látható.
LEXIKON
Gaál István (Érsemlyén, 1723 ? — Szentes, 1768) prédikátor
Ifjúságáról keveset tudunk. A történeti forrásokból csak annyi derül ki, hogy valószínűleg 1723-ban született Érsemlyén (ma Románia), közrendű szülőktől. Alsóbb iskoláit szülőhelyén végezte, majd a Debreceni Kollégium diákja lett. 1741-ben - nyolcadikos diákként - Szikszóra ment iskolarektornak, mely tisztségét 1743-ig viselte. Hollandiába készült tanulmányútra, a leydeni egyetemre. Külföldi útja előtt, 1745-ben elvetődött Szentesre, ahol megnyerő modorával, ékesszólásával és széleskörű tudásával annyira megnyerte az egyházi elöljárók, köztük Vecseri Mihály főbíró tetszését, hogy még a városban időzése alatt megválasztották a gyülekezet papjává. A nyomaték kedvéért a város a hollandiai utazására adott neki 80, haza-jövetelére pedig 100 német forintot.
TOVÁBB >>>
Református Nagytemplom
A Kossuth tér északi oldalán Szentes egyik legjelentősebb műemléképülete, a kora klasszicista Református Nagytemplom áll (1808-1826).
Tűzfigyelő, körerkélyes tornyának alsó része 1774-ben készült. A templom az ország egyik legnagyobb, az Alföld leghosszabb hajójú temploma. Befogadóképessége 3500 fő, amellyel Szentes városának legnagyobb befogadóképességű épülete. Itt található az ország egyetlen működőképes eredeti Angster-orgonája mely Angster József és fia, pécsi mesterek munkája. Az 1760-ban leégett középkori templom helyén 1808-1826 között új templomot épített a református egyház.
TOVÁBB >>>
Az oldalon felhasznált források:
Irodalom:
http://www.vendegvaro.hu/reformatus-templom-szentes
http://www.szentesinfo.hu/szentesielet/
Térkép:
https://maps.google.hu
Fotó:
Lantos Imre TKME
|