V - lexikon : Vígh László (Derekegyház, 1957-Szentes, 2016) szobrász, keramikus, restaurátor |
Vígh László (Derekegyház, 1957-Szentes, 2016) szobrász, keramikus, restaurátor
ARCKÉPCSARNOK
Vígh László (Derekegyház, 1957 - Szentes, 2016) szobrász, keramikus, restaurátor
Általános iskolába Nagymágocson járt, majd a Horváth Mihály Gimnáziumban tanult tovább orosz nyelvi tagozatú osztályban. (Később ugyanitt művészettörténetet tanított.) 1975-ben érettségizett. Ez után két évig Szegeden az Alföldi Bútorgyár adminisztrátora, majd újabb két évig Hódmező-vásárhelyen a Majolikagyár égetője.
1979. szeptemberében lett a Koszta József Múzeum restaurátora. Felsőfokú végzettségét munka mellett szerezte. A vágyott szobrász szakra kétszer is felvételizett, majd 1985-ben szilikát-restaurátor oklevelet szerzett a Budapesti Magyar Képzőművészeti Főiskola tárgyrestaurátor szakán.
Az eltelt közel 30 esztendőben sok ezer tárgyat restaurált. Közöttük kiemelkedő együttesek voltak a Szegvár-oromdűlői ezer síros avar temető anyaga, a budapesti Történeti Múzeum római üvegtárgyainak egy része, a Vésztő-Mágori, a Szegvár-Tűzkövesi őskori leletek, valamint a gorzsai és az ópusztaszeri leletek egy része. Nevéhez kötődik Csanytelek-Újhalastó neolit lelőhely, Nagymágocs-Paptanya szarmata település, szegvári kastély középkori (reneszánsz) emlékeinek, Csongrád-Bokros neolit, Csongrád-Felgyő (László Gyula) avar, Derekegyház-Ibolyásdomb, Szegvár-Kontrapart, Szentes-Borbásföld leleteinek kiegészítése és konzerválása, de olyan kuriózum is, mint a Helikon Múzeum kocsigyűjteménye egy részének restaurálása
Az 1980-as évek elejétől részt vett a Koszta József Múzeum csaknem minden kiállításának a létrehozásában. Ezek közül kiemelkedik az ALFA pályázat keretében megépített, 2006-ban átadott új állandó tárlatok látványterveinek az elkészítése. A Csongrád Megyei Múzeumi Szervezet keretein belül az új csongrádi bronzkori és a hódmezővásárhelyi újkőkori kiállítások anyagának egy részét restaurálta, a tárlatok látványtervezője, és részben kivitelezője volt. Ő készítette Ópusztaszeren, a Nemzeti Történeti Emlékparkban a Promenád viselettörténeti kiállítás épületszobrászati elemeit. Vezetésével és szakmai irányításával létesült lakóhelyén, Nagymágocson a Felicián Atya Helytörténeti Gyűjtemény, amely a település történetét, néprajzát és a kapucinus szerzetes életútját mutatja be.
Önálló képzőművészeti alkotóként, szobrász-ként, keramikusként és grafikusként Szentesen és a környéken a műemléképületek felújításában, azok belsőépítészeti és épületszobrászati munkájában aktívan részt vett.
SZENTESI ALKOTÁSAI
1985. Kertbarátok-krámiadombormű
1983. Szentes-Hódmezővásárhely HÉV-kerámiadombormű
1994. Őze Lajos-domborműves emléktábla
1994. Terney Béla-domberműves emléktábla
1995. Széchenyi lige-dombormű
1996. Örökváltság-domborműves emléktábla
1997. Szentes kulturájáért-dombormű
2004. Joó Károly.domborműves emléktábla
2006. Mesterségek oszlopa
2008. Noé bárkája-kerámia dombormű
2008. Békás díszkút
2010. A szabadságharc szentesi hősei-domborműves emléktábla
Forrás: http://www.szentesinfo.hu/mozaik/2016/1/Vigh-Laci.htm
Adatlap létrehozása 2016.március 18.
|