Út menti kereszt - Nagymágocsi út
FESZÜLETEK
Szabó-kereszt (1890)
Készíttette: Szabó Ignác és neje Tóth Erzsébet
Készült: 1890
Megtalálható: Mágocsi út
A Szentesről Nagymágocsra vezető országút mellett, bokrok között áll a kőböl készült feszület. A kereszten ezüstszürkére festett korpusz látható. Felette kisméretű táblán az INRI felírat szerepel. A talapzat oldalán a következő felírat olvasható:
"Készíttette Isten dicsőségére Szabó Ignác és neje Tóth Erzsébet 1890-ben"
KAPCSOLÓDÓ OLDALAK
Útmenti és temetői keresztek Szentesen
Magyarországon már a középkorban is emeltek feszületeket. aXVIII-XIX. században a keresztállítás szokása széles körben is terjedni kezdett, ami egyben jelzi a magyar parasztság anyagi gyarapodását is. Az útmenti és temetői feszületek többségét nem az egyház emelte, hanem a hívek állították külömböző okokból kifolyólag.
A feszületek egy része régi sorscsapások, járványok, természeti katasztrófák emlékét őrzi. A leendő kereszt helyét gyakran a tér valamely már létező csomópontján: a templom mellett, keresztútnál vagy a határ bizonyos pontján jelölték ki.
Szentesen az útmenti és temetői feszületek állítása és gondozása a város katolikus népességéhez kapcsolódik szorossan. A katolikus családokat Harruckern János György fia, Ferenc kezdte el betelepíteni, ami eleinte komoly vallási súrlódásokat eredményezett. Ha a jelenleg is álló kereszteket térképre vetítjük, akkor azt láthatjuk, hogy szinte mindegyik Szentesről kivezető út mellett áll egy-egy szakrális emlék. Elmondhatjuk, hogy a feszületek mintegy övezetszerűen veszik körbe a várost, a településre érkezőkkel tudatják, hogy itt katolikusok is élnek. [1] TOVÁBB>>>
Az oldalon felhasznált források:
Irodalom:
[1] Major A. Edit, Mód László: Megszentelt határ - 2005
Fotó:
© Lantos Imre
Adatlap módosítása 2016. július 25.
|