H - lexikon : Harruckern Jnos Gyrgy (Schenskenfeld, 1664 —Bcs, 1742) fldbirtokos |
Harruckern Jnos Gyrgy (Schenskenfeld, 1664 —Bcs, 1742) fldbirtokos
Harruckern Jnos Gyrgy br (nmetl Johann Georg Freiherr von Harrucker) nmet szrmazs magyar nagybirtokos. Apja takcsmester volt. Iskolit Steyrben s Linzben vgezte. Elszr 1689-ben az als-ausztriai udvari kamarai szmvevsgnl vllalt hivatalt, mint szmtiszt. Hamarosan a fhadbiztossghoz kerlt, ahol a hadsereg lelmezsi biztosa lett. A hadseregnl vgrehajtott lelmezsi reformja jelents megtakartsokat eredmnyezett az udvarnak, mely elismersl III. Kroly magyar kirlytl elbb udvari kamarai tancsosi tisztsget, majd ksbb bri cmet kapott. Ezzel jrt a kincstrra visszaramlott, gazdtlann vlt javak juttatsa is Bks vrmegye, Csongrd vrmegye s Zarnd vrmegye terletn. Tbbek kztt az tulajdonba kerlt a gyulai vr is. 1729-tl fispn volt Bks vrmegyben.
Szervezi tehetsgnek, pnzgyi s gazdasgpolitikai ismereteinek segtsgvel ltott tervei megvalstshoz: j falvakat ltestett, fellendtette az ipart s a kereskedelmet. Els s legfontosabb alkotsa a beteleptsek keresztlvitele volt. A Ngrd, Gmr, Hont, Zlyom s Pest vrmegybl teleptett szlovk jobbgyokat, valamint a Nmetorszgbl rkez telepeseket jelents kedvezmnyekben rszestette: az egyhzi tizedet megvette s rkre nekik ajndkozta, a fldesri jradkot idre szl szerzdsben llaptotta meg. Humnus bnsmdjnak hamar hre terjedt, gy a beteleplk seregestl igyekeztek uradalmaiba. A fldeket mvels al vette, szlskerteket ltestett, beindtotta az llattenysztst. [1]
Szentes j fldesra
Szentes a trk hdoltsg idejn szinte teljesen elpusztult, csak a XVIII. szzad elejn kezdett jbl benpeslni. Az 1710-es vekben mindssze 230 csaldot rtak itt ssze, vagyis a lakossg ltszma nem haladta meg az 1300-1400 ft. Errl az alaprl indulva vlt nhny vtized alatt ismt dinamikusan fejld mezvross. Gyors benpeslst s felvirgzst elssorban j fldesurnak, br Harruckern Jnos Gyrgynek ksznhette, aki megrdemli, hogy kiemeljk a feleds homlybl.
A kztrtnelembl ismert, hogy a bcsi udvar 1716-ban hadjratot indtott a mg trk kzen lv dlvidki terletek visszafoglalsra. A Savoyai Jen csszri fparancsnok ltal vezetett csapatok Ptervrad-nl megvertk Ali nagyvezr 60 ezer fnyi seregt, majd Zentnl tkelve a Tiszn, szeptember 1-jn megkezdtk Temesvr ostromt. A trkk oktber 13-n feladtk a vrat, ezzel a Bnsg terlete felszabadult. November folyamn a csszriak kezre kerlt Pancsova s jpalnka, a kvetkez v nyarn pedig Belgrd. A sikeres hadjrat idejn a csszri csapatok elltsrl Harruckern Jnos Gyrgy lelmezsi fhadbiztos gondoskodott, aki a megelz vekben gykeresen megreformlta a hadseregellts nehzkes, elavult gyakorlatt.
Szentes fejldse szempontjbl nagy jelentsggel brt az a krlmny, hogy a dlvidki hadjrat idejn Harruckern vrosunkat tette meg a csszri hadak lelmezsnek kzpontjv. Itt stttk a hadsereg szmra a kenyeret, itt halmoztk fel az egyb lelmiszereket, amelyeket aztn rszben a Tiszn, rszben pedig kocsikon fuvaroztk Temesvr al. A lakossg anyagilag gyorsan gyarapodott, hisz szinte minden termnyt, jszgt knnyen rtkesthette. A krniks feljegyzse szerint: "Az 1716 s kvetkez vekben ezen vros a tmsvri vrat ostroml csszri sereg szmra kenyeret, sajtot, zabot, sznt s egyb lelmiszereket szlltott". A hirtelen jtt viszonylagos jlt, vonzv tette Szentest az j beteleplk eltt, s az elz vtizedekben megritkult lakossg folyamatosan szaporodott.
A Harruckern ltal kidolgozott j lelmezsi rendszer a hadjrat alatt kitnen bevlt, hatalmas sszegeket takartva meg a kincstrnak. Szmos kortrstl eltren, nem sajt zsebre dolgozott, ezrt rhatta rla utbb Fja Gza, hogy " volt a cs. s kir. hadseregnek egyetlen becsletes lelmezsi tisztje". Az uralkodi elismers nem maradt el: III. Kroly 1718-ban Harruckern Jnos Gyrgyt nmet rmai birodalmi lovagg avatta, rszletesen taglalva rdemeit. Ezen felbtorodva, a kor szoksnak megfelelen Harruckern 1719-ben (remunercit) jutalmat krt az uralkodtl 30 ves szemlyes szolglatairt. Felsgfolyamodsban nem pnzt krt, hanem magyarorszgi fldbirtokot Bks, Csongrd s Zarnd vrmegyk terletn: Gyula, Csaba, csd, Vszt, Szentes, Szeghalom stb. kzsgekkel. Az ignyelt teleplsek s fldek a szegedi kamarai prefektra kezelse alatt lltak, rendkvl elhanyagolt llapotban, gyr lakossggal. Az uralkod mltnyolta a krst. Az rintett birtokok tadsa 1720. oktber 25-n megtrtnt, de a magyar jogszoksoknak megfelel beiktatsi szertartsra csak hrom vvel ksbb kerlt sor.
1723-ban magyar indigenatust (honosts) nyert, hivatalosan ekkor iktattk be birtokaiba. 1729-ben III. Krolytl megkapta a magyar bri mltsgot, majd Bks vrmegye fispni tisztsgt. gy ketts cmen tagja lett a magyar frendihznak is. A fispni hatskr mellett 1737-ig megtartotta a katonai szolglatot is, mint az lelmezsi gy adminisztrtora s az lelmi cikkek tbori s helyrsgi szlltja.
Bcsben hunyt el 1742. prilis 18-n. Hamvait a vgrendelete rtelmben minden pompa nlkl a bcsi Szent Istvn dm kriptjban helyeztk rk nyugalomba. [2]
Az oldalon felhasznlt forrsok
Irodalom:
[1] http://hu.wikipedia.org/wiki/Harruckern_jnos_gyrgy
[2] http://www.szentesinfo.hu/szentesielet/2007/15_0413/06.htm
Fot:
Harruckern Jnos Gyrgy arckpe - forrs: internet
|