Péter Pál Polgárház Múzeum
Fotó [1.] - térkép [2.]
Cím:6600 Szentes, Petőfi utca 9..
Tel.: 06-63/313-352
E-mail: muzeum@szentesinfo.hu
WEB: www.muzeum.gportal.hu
Nyitva tartás:
-vasárnap - hétfő: zárva
-kedd-péntek: 9-15
-szombat: 10-16
A látogatási szándékot személyesen vagy telefonon jelezzék az alábbi elérhetőségeken: Koszta József Múzeum Szentes, Kossuth tér 1. 63/313-352
Jegyárak:
- Felnőtt: 400,- Ft.
- Diák, nyugdíjas: 250,- Ft.
- Diák csoportos (10 főtől): 200,- Ft.
- Családi jegy (max 5 főig: 2 szülő és 3 gyermek): 800,- Ft.
- Tárlatvezetés: 2000,- Ft.
Fotójegy: egységesen 1500 Ft
Múzeumpedagógiai foglalkozás díja bérlettel rendelkezőknek 250 Ft, bérlettel nem rendelkezőknek 350 Ft.
Diákjegy érvényes nappali tagozatos diákigazolvánnyal váltható.
Diákcsoportoknál 10 gyerekenként 1 fő kísérő ingyen bemehet!
A kiállításokat ingyenesen látogathatják:
6 év alatti gyermek
Fogyatékkal élő (+ 1 fő kísérő)
70 éven felüli nyugdíjas *
Pedagógus, Közgyűjteményi és közművelődési dolgozók*
ICOM kártyával rendelkezők
Tájak Korok Múzeumok Egyesület igazolványával rendelkezők
Minden hónap utolsó szombatján 18 év alatti gyermekek 2 fő kísérővel**
Nemzeti ünnepeinken ( március 15., augusztus 20., és október 23.) mindenki
Múzeumi Világnapon (május 18.) mindenki
Leírás: Szentes város polgári emlékei és dokumentumai 1836-1945, a Péter-család és baráti körének rekvizitumai, valamint a szocialista kor érdekességei. A főépületben a polgári élet emlékein kívül orvoslástörténeti emlékek, hangszerek, textilek kerülnek bemutatásra. A zárt verandán és a kertben gyógy- és dísznövény-bemutató, az udvarban helytörténeti kőtár tekinthető meg
Állandó tárlat: “Polgári enteriőr a XIX-XX századból”
Orvosi váró: az orvosi váróban ruhatárat és az alkalmi kiadványok polcait helyezték el. Ebből választottak le egy 2 fülkés, kézmosós illemhelyet. Már a WC előterében kis “mintavevő” bidékből (4 db) amolyan kamara bemutatót is letelepítettek; A váró max. 10 fős csoportnak a téli lekabátolásához is elég. Az egyik falon Szentes orvoslástörténetének tablója, kórháztörténeti grafikonok (Drahos Istvántól) és híres helyi patikusok, doktorok karikatúrái (Dönczy Lukács Ödöntől) láthatók.
Rendelő: az orvosi rendelő kézi falfestése még a korábbi ügyvédi iroda idejéből való, a szakmai berendezésen kívül egy gazdag szakkönyvtár, és tematikus festmények (Rezes Molnár Lajos, Zoó János), fametszetek (Drahos I.) egészítik ki a látható műtárgyegyüttest. A bútorok mélye a szentesi orvostörténeti gyűjteményt rejti. Itt tároljuk a város másik híres körorvosának, Berényi Imrének a hagyatékát is. Ez a szoba egyben orvoslástörténeti kutatóhely is, melyet külön engedéllyel lehet igénybe venni.
Nagyebédlő: sokablakos óriási sarokszoba romantikus bútorzatához tartozik az egyik egyedi vaslemez kályha is, mely a szomszédos szalont öntöttvas díszrácsokon keresztül a falon áttört légcsatornával fűti. Tárgyai a családi ünnepre terített asztalt, tálalókat, tükrösöket, a régi zongorát, és annak környezetét mutatják be.
Szalon: a szalonban csak a zongora, a kottatár, egy díszes tükör és biedermeier ülőbútorok vannak. A szobát fényessé varázsolja Hegedűs László óriási festmény a római Borghese-park részletével, de itt van még néhány Kurca parti tájkép is Joó Bélától és Kováts Károlytól is.
Szülői háló: késői rokokó aranyozott vajfehér bútorzata kiegészül az öltöző tükör piperekészletével, (szoptató) szófája és gyermekfürösztő sarka a századelő szépítő szereivel. A családi nászágyhoz tartozó éjjeli szekrények és a sublót körzetében családi fotók, és szentesi tájképek láthatók Kováts Károlytól, Lakos János Páltól és Tokácsli Lajostól. A falakon itt-ott elfértek még a család ifjú hölgyeinek iskolai kézimunkái is üveg alatt, textilrámás keretben. Itt van a másik dekoratív (hőlégkürtős) lemezkálya is. Bútoraiban a századforduló hygienés műtárgyait tartjuk, kinyitva is a látogatók bekukkantására. (Éjjeli edény, műfogsor, hálósipka stb. és a Szent Biblia.). A berendezés egyedi érdekessége egy XIX. századi osztrák műhelyből származó kovácsolt vasvázú, fa babakocsi.
Gyermekszoba: a gyermekszoba berendezésével és belső tartalmával is az iskolás gyermekek tárgyait mutatja be játékokkal, és a házilecke készítésének attributumaival. A tükrös tálalón, az asztalon és az ablakmélyedés polcain családi relikviák sorjáznak.
Zárt veranda: a Pollácsek-Péter-Pataki-Piti és más szentesi polgárcsaládok relikviáival. [3.]
LEXIKON
Az oldalon felhasznált források.
Irodalom:
[3.] www.szentes.hu
Térkép:
[2.] https://maps.google.hu
Kép:
[1.] © Lantos Imre
|