Csallány Gábor Kiállítóhely
Fotó [1.] - térkép [2.]
Cím:6600 Szentes, Széchenyi liget 1.
GPS földrajzi koordináták: X: 46.65177696, Y: 20.2503918
Tel.: 06-63/313-352
E-mail: muzeum@szentesinfo.hu
WEB: www.muzeum.gportal.hu
Nyitva tartás:
Április 1-től október 31-ig
-vasárnap - hétfő: zárva
-kedd-péntek: 9-13
-szombat: 13-17
November 1-től március 31-ig Csak előzetes bejelentkezés alapján a Koszta József Múzeumban.
Jegyárak:
- Felnőtt: 500,- Ft.
- Diák, nyugdíjas: 350,- Ft.
- Diák csoportos (10 főtől): 200,- Ft.
- Családi jegy (max 5 főig: 2 szülő és 3 gyermek): 900,- Ft.
- Tárlatvezetés: 2000,- Ft.
Fotójegy: egységesen 1500 Ft
Múzeumpedagógiai foglalkozás díja bérlettel rendelkezőknek 250 Ft, bérlettel nem rendelkezőknek 350 Ft.
Diákjegy érvényes nappali tagozatos diákigazolvánnyal váltható.
Diákcsoportoknál 10 gyerekenként 1 fő kísérő ingyen bemehet!
A kiállításokat ingyenesen látogathatják:
6 év alatti gyermek
Fogyatékkal élő (+ 1 fő kísérő)
70 éven felüli nyugdíjas *
Pedagógus, Közgyűjteményi és közművelődési dolgozók*
ICOM kártyával rendelkezők
Tájak Korok Múzeumok Egyesület igazolványával rendelkezők
Minden hónap utolsó szombatján 18 év alatti gyermekek 2 fő kísérővel**
Nemzeti ünnepeinken ( március 15., augusztus 20., és október 23.) mindenki
Múzeumi Világnapon (május 18.) mindenki
Leírás: A múzeum jogelődja a Történelmi és régészeti Társulat . Szentes város 1883-1950 között volt Csongrád vármegye székhelye. múzeumát korán, 1897-ben, a megyében a szegedi múzeum megalakulását követően mintegy tíz évvel, másodikként hoztáa létre Csallány Gábor..
Állandó tárlat.
Látvány raktár: A gyűjteményi tárak között a legizmosabb a régészeti. Csallány Gábor 1897-ben szervezte meg a régészeti örökség szakszerű gyűjtését. A rendszeres ásatások eredményeként 1944-re mintegy 100 ezer tárgy alkotta a régészeti tárat. A kiállításon a múzeum legszebb tárgyai láthatók. Sajnos a régészeti tárgyak közel fele elveszett a második világháború végén. A régészeti tár tudományos szempontból egyik legjelentősebb egysége a volt szentesi járás régészeti topográfiája során összegyűjtött felszíni leletanyag, amely leltározott, magas tudományos szinten leírt, és rendszerezetten tárolva várja a publikálást. A régészeti gyűjtemény / tár teljes nagysága meghaladja a 250 000 db-ot a topgráfia gyűjtemény kb. 100 000db tárgyat, tartalmaz. [3.]
Drahos emlékszoba: Drahos István elsősorban világszínvonalú kisgrafikáival; réz- és fametszeteivel vívta ki a hazai és nemzetközi közönség elismerését. Műveinek színvonalát jelzi, hogy exlibrisei a mai napig keresettek a gyűjtök körében. A kiállításon látható az egykori műhelyének berendezési tárgyai, valamint a folon, exlibriseiből való válogatás.
Szalva emlékszoba: A kiállítás Szalva Péternek, illetve feleségének, Juhász Erzsébetnek az életútjátmutatja be. A kiállítás Szalva Péter sokoldalú tevékenységének (pl: színész, asztaliteniszező, növénynemesítő, fotós stb.) a taglalása mellett próbálja felidézni azt a tárgyi környezetet, amelyet nyugdíjas éveik alatt a házaspár saját lakóhelyén kialakított. A nagyméretű fényképek, a különböző zöldségféleségeket ábrázoló faragások, hímzések, magkompozíciók a szobák falát díszítették úgy, ahogyan azt a múzeumi tárlat is igyekszik megjeleníteni.
Külön érdekessége a kiállításnak azoknak a termékeknek (pl: paprikalekvár, paprikalikőr, paprikapálinka stb.) a bemutatása, amelyekkel hosszú évtizedeken keresztül folytattak kísérleteket. A kiállítás két olyan személyiségnek igyekszik emléket állítani, akik szinte egész életüket a zöldségnemesítésnek, a zöldségtermesztés kutatásának szentelték jelentős mértékben elősegítve ezzel a szentesi tájkörzet fejlődését, hírnevének megalapozását.
LEXIKON
Az oldalon felhasznált források.
Irodalom:
[3.] www.szentes.hu
Térkép:
[2.] https://maps.google.hu
Kép:
[1.] © Lantos Imre
|