D - lexikon : Derzsi Kovács Jenő (1889 — 1969) tanár, zeneszerző |
Derzsi Kovács Jenő (1889 — 1969) tanár, zeneszerző
Derzsi Kovács Jenő (Szentes, 1889 — Szentes, 1969) tanár, zeneszerző
Gimnáziumi tanulmányait Szentesen, egyetemi tanulmányait Kolozsvárott végezte. Szaktárgyai: természetrajz (biológia), vegytan (kémia) és földrajz. Egyetemi tanulmányaival párhuzamosan zenei tanulmányokat is folytatott (összehangzattan, hangszerelés, zongora). A szentesi gimnáziumnak 1913-tól közel fél évszázadon át volt tanára.
Igényes, de nem igazán szigorú tanárként őrzi őt a diákemlékezet. Érdekes, figyelmet ébren tartó, az adott témához kapcsolódó, a mindennapi élet jelenségeire is kitekintő ismeretanyagot tudott átadni. Érdeklődőbb tanítványait munkáltató feladatokkal is megbízta, ezzel nem egyszer pályaválasztásukat is motiválta. Ha mégis rakoncátlankodtunk az óráin, a szentesi tájnyelv jellegzetes zárt ë-hangját használva: "Gyerëkëk, lësz-ë csënd!" felhívással igyekezett rendet teremteni az osztályban. (Ne feledjük, a nyolc osztályos gimnáziumban 10-18 éves korig találkozott a tanulóifjúsággal.)
Világos magyarázatai folytán már az órán elsajátítható volt a tananyag. A virágszerkezetet például a petúnia virágán tanította. Táblai, színes krétákkal készített rajzán (kitűnően rajzolt) jól áttekinthető volt az egész virágszerkezet.
Elmondható róla, hogy - nyilván a családban kapott példák nyomán - az ismeretátadás szándéka az iskolában és az iskolán kívül is jellemezte őt.
Tevékeny részt vállalt Szentes kulturális életében. A városi zenekarnak, a gimnáziumi cserkész zenekarnak és a gimnáziumi énekkarnak éveken át volt karnagya. A szentesi tanyavilágban népdalokat gyűjtött és zeneszerzéssel is foglalkozott, szerzeményeivel díjakat nyert. A szegedi tankerületnek 1937-től az énektanítás szakfelügyelője volt. Foglalkoztatták a népi hangszerek (duda, tekerőlant). Népmesékből, népdalokból, népballadákból összeállított műsorokat rendezett. Szombatonként pedig az utolsó óra után a kémiai előadóban harmónium segítségével népdalokat, többek között az általa gyűjtött szentesi népdalokat tanította fakultatív résztvevőknek. [1.]
Az oldalon felhasznált források:
Irodalom:
[1.] http://www.szentesinfo.hu/szentesielet/2009/19_0515/08.htm
Kép:
Derzsi Kovács Jenő arcképe - forrás: internet
|