Szentesi tévhitek - Hogy is volt? 02. rész
Sajátos múltidézésre hívjuk az olvasót. Kicsit kétkedünk ugyanis, hogy mindenki tisztában van városunk történetének egyes ellentmondásos részleteivel. Úgy tapasztaltuk, keringenek bizonyos tévhitek, féligazságok, amiknek valahol kell, hogy legyen magyarázata. A leggyakoribb kérdéseket válogattuk ki, s igyekeztünk utánanézni a hiteles válaszoknak szakirodalmakban, illetve korabeli újságcikkekben. Mivel alapvetően levéltári kutatásokra támaszkodtunk,– most egy kicsit vidámabb hangot ütve meg – „a tévhitek és mellékhatások” tekintetében megkérdeztük (fő) levéltárosunkat, Labádi Lajost is, aki nem jött zavarba a kérdések hallatán. A Szentes Helyismereti Kézikönyve és egy sor más helyi kiadvány, valamint forrásként megjelölt újságcikk volt segítségünkre, hogy tisztába tegyünk néhány kérdést. Az olvasónak már csak egy dolga van: eldönteni, megbízike forrásaink szavahihetőségében, vagy nem engedi kiábrándítani magát. Eláruljuk, mi sem találtunk mindenre egyértelmű választ.
Valóban Rodin készítette a díszkút szobrait?
Talán egy korabeli túlbuzgó újságíró tehet róla...? Mindenesetre sokan és sokáig úgy tudták (tudják), hogy a város első – a megyeháza előtt, az akkori Piac-téren 1885-86-ban fúrt – ártézi kútján lévő női-és gyerekalakokat a nagy francia szobrász, Rodin készítette ifjú korában. A díszkút 1998 óta a Luther-teret ékesíti, s mint Labádi Lajos írja könyvében (A szentesi díszkút története, 2012), a helyieket mindig lázban tartó mendemondák alapja a kút felavatása után mintegy 40 évvel született újságcikkekre épül. Elterjedt, hogy a világhírű mester készítette a kút szobrait, a nagy érdeklődésre való tekintettel az Alföldi Újság tudósítói kutatásba kezdtek, s kiderítették, hogy a híres francia írónő, Madame Adam 1886-ban Szentesen járva megtekintette a kutat is egy francia küldöttséggel, s egy hírneves szobrász (talán Rodin?) alkotását javasolta a díszítésére felépítménynek. Az igazság ezzel szemben az, hogy abban az évben semmilyen francia delegáció nem érkezett a városba, s bár az írónő két esztendővel korábban csakugyan ide látogatott, akkor még nem is láthatta a kutat, mert az még tervben sem volt. A szobrot azonban csakugyan Franciaországból vásárolták. Az említett könyv szerzője szerint nehéz elképzelni, hogy a korabeli sajtó ne számolt volna be arról, hogy Rodin keze nyoma van a díszkúton. Márpedig ez valamiért mégis csak négy évtizeddel később lett a helyi sajtó kedvelt témája. Az 1980-as években a város tervbe vette a díszkút újbóli felállítását, s szakvéleményt kértek a Szépművészeti Múzeumtól. A válaszban többek között az állt, hogy a kapott fényképek alapján a szobrok nem lehetnek Rodin alkotásai. A múzeum felvette a kapcsolatot a gyártó Durenne céggel, s annak 1889-es katalógusában a szentesi szobor egy az egyben nem található, de különkülön szerepelnek az alakok, nyilván azokból lett összeállítva a végleges díszítés. S Rodinról ekkor már szó sem esett...
Ki végrendelkezett Koszta képeiről?
Koszta Józsefet Szentes legjelentősebb festőművészeként tartjuk számon. Az 1949 júliusában elhunyt kolorista nevét 1951-ben vette fel a múzeum, mely a Koszta-hagyatékból állandó kiállításon mutatja be festményeit. Nem a művész hagyott végrendeletet, hanem a pár hónappal korábban, ugyanaz év februárjában meghalt felesége intézkedett Koszta képeiről. Ebből kitűnik: 20 festményt a magyar államra hagyott a végrendelkező, míg 4 művet a szentesi múzeum kaphatott. A magyarázat ebben az esetben valószínűleg az, hogy a művész ekkor már idős és nagybeteg volt, akit Budapesten gyógykezeltek, így Szeifert Anna – minden bizonnyal korábbi közös döntésük alapján – végrendelkezett az alkotásokról.
Melyik a legrégebbi épület Szentesen?
Három templomunk is versenghetne ezért a titulusért, szép feladat vizsgálódni ebben a kérdésben. A mai Szent Anna templom elődje Árpád-kori alapokra épült, azt a barokk épületet 1844-ben a torony kivételével lebontották, mai formáját 1847-re kapta meg, a Református Nagytemplom részben ma is meglévő tornyát pedig igaz, hogy 1774-ban húzták fel, rajta a II. Józsefet és Mária Teréziát dicsőítő mészkőplakettel, de a templom többi része 1826-ra készült el. Ha úgy vizsgáljuk, hogy melyik egykori épület eredeti falai állnak még ma is egészben, akkor a Szent Miklós ortodox templomot nevezhetjük a legrégebbi épületünknek, mely 1786-ban készült, a korabeli szokások szerint udvarban, és torony nélkül. (Tornyát csak 1926-ban építették hozzá.)
Ártézi víz folyik a ligeti kútból?
A Széchenyi-ligetben kiváló szomjoltási lehetőség a Zsoldos kút vize, sokan élnek is a lehetőséggel. De vajon milyen vizet kortyolhatunk belőle? A míves, öntött és kovácsolt vasból készült építményen bronztábla hirdeti: a város egykori nagyiparosa, ifj. Zsoldos Ferenc és neje, Fodor Anna építtette 1891-ben az ártézi kutat, melyet Zsoldos Ferenc mérnök fúrt, 232 méter mélyre. Csakhogy... a kút eredetileg a valamikori zsoldos-téglagyár udvarán állott, s akkoriban valóban ártézi vizet adott. Az üzem megszűnése után Csongrád Megyei Víz-és Csatornamű Vállalat bejáratánál helyezték el, itt fedezte fel Rózsa Gábor. Neki köszönhetően 1997. október 3-án a ligetben kapott új helyet a kút, avatóünepség keretében. Gombnyomásra víz is folyik belőle, a városi hálózatból vezették bele, ami azt jelenti, hogy ebből a kútból már rég nem ártézi vizet ihatunk. Ha nem is hihetünk a táblának, a kutat mindenkor érdemes útba ejteni, s megcsodálni, hiszen ipartörténeti emlék és remekmű. [1.]
Az oldalon felhasznált források:
Irodalom:
[1.] Darók József: Szentesi tévhitek - Hogy is volt? - Szentesi Élet 2012. december
|