B - lexikon : Baross Gbor (Pruzsina, 1848 —Budapest, 1892) kzlekeds miniszter |
Baross Gbor (Pruzsina, 1848 —Budapest, 1892) kzlekeds miniszter
Elszegnyedett nemesi csald fia. Tanulmnyai alatt magt kellett eltartania, ezrt gazdagabb diktrsait tantotta pnzrt. A kzpiskolt Lvn a piaristknl, Gyrben s Esztergomban a bencseknl vgezte. A pesti egyetemen jogot hallgatott, majd fjegyz lett Trencsn vrmegyben (1874). Itt lapot alaptott s szerkesztett magyar, nmet s rszben szlovknyelven. A Vgvlgyi Lapok (1874-1875) cmen megjelen jsgban btran brlta a visszssgokat, elssorban a kzigazgats terletn.
1875-ben kerlt be a parlamentbe a puchi (ma Puchov) kerlet kpviseljeknt. 27 ves volt, s hamarosan a Szabadelv Prt vezrsznoka lett. Parlamenti mkdsnek elejtl kezdve vonzottk a gazdasgi, de mg klnsebben a kereskedelmi s kzlekedspolitikai krdsek, gyek. Baross Tisza Klmn, a “Generlis” szkebb krnyezethez tartozott, hozz mindvgig h maradt. Gyakran a sajt npszersgvel vdte, fedezte az reg prtvezrt, amikor azt ellenzki tmadsok rtk.
1883 eltt egy nagyobb nyugat-eurpai tra indult, hogy tanulmnyozza a fejlettebb orszgok kzlekedsi rendszereit, majd mrciusban llamtitkrnak neveztk ki br Kemny Gbor kzmunka- s kzlekedsi miniszter mell. Hrom v mlva, 1886 decembertl megkapta a minisztrium vezetst. E minisztersge 1889-ig tartott, s kzben elltta a valls- s kzoktatsgyi trca (1888. augusztus-szeptember), illetve a belgyminiszteri trca (1889. mrcius- jnius) felgyelett is. 1889-tl 1892-ig lett a kereskedelemgyi miniszter.
Funkcijbl fakadan a vm- s szabadalmi gyek s az Orszgos Magyar Kirlyi Statisztikai Hivatal felgyelje volt. Hivatali ideje alatt megreformlta Magyarorszg kzlekedsi rendszert - munkja Szchenyi reformeszminek megvalstsa, folytatsa volt.
Nevhez fzdik a vastvonalak nagy rsznek llamostsa (1891. vi XXV. tc.), a vasthlzat kiptse, a folyam- s tengerhajzs fejlesztse, a fiumei kikt kiptse, az Al-Duna szablyozsa, a Vaskapu talaktsa, a hrkzls megreformlsa, a posta s a tvrda egyestse, a Postatakarkpnztr megalaptsa. Az els modern ttrvny megalkotsval jelents mrtkben jrult hozz az elmaradott gazdasgi let fejlesztshez. A vasti djszabs reformjval az n. znarendszer bevezetsvel olcsbb tette a kzlekedst: nagyon kzel s nagyon tvol fillrekbe kerlt a jegy (225 km-en tl mr nem emelkedett a viteldj). E rendelkezse nagy mrtkben hozzjrult Budapest gazdasgi centrumm vlshoz, hiszen a fvrosba olcsn lehetett eljutni. A teherru-djszabs j kialaktsval iparfejlesztsi s agrrpolitikai clokat is szolglt, jelentsen nvelve a mezgazdasgi termkek versenykpessgt. Az ipari szakoktatst 63 tanonciskola s tbb ipari szakiskola ltestsvel fejlesztette. Ktelezen bevezette a MV-nl a nmet helyett a magyar nyelv levelezst. Az kezdemnyezsre szablyoztk a minisztriumok hatskrt. letmvvel a polgri Magyarorszgot kpviselte, s ezrt nemegyszer szembekerlt az osztrk tke rdekeivel.
Fiatalon, 1892-ben, 44 vesen halt meg. A Vaskapu szablyozsnak munklatait a helysznen tanulmnyozta, mikor hastfuszt, majd tdgyulladst kapott, mely vgzett vele. Elszr ideiglenesen Illavn temettk el, majd 1895-ben tvittk az akkorra elkszlt klobusiczi csaldi kriptba - az kvnsga volt, hogy hazai fldben pihenjen.
Kossuth Lajos temetse (1890) ta nem volt ekkora gyszmenet a fvrosban.
A Pesti Hrlap gy emlkezett meg rla: “Ez az a miniszter, kit a np is ldva sirat. Azrt a np, mert minden ember szles Magyarorszgon rezte reformjainak jttemnyt. Nem csak mindenki, hanem munks, aki vasrnap pihenni szeret, s a betegek is, bnk, kiket baleset ellen trvnyesen biztostott. s mert a korrupcit ldzte, a ktelessgteljestst szigoran kvetelte, ezzel is j szellemben jtevje volt nemzetnek. Mlt teht mindnyjunk kegyeletes emlkre.” [1]
Az oldalon felhasznlt forrsok
Irodalom:
[1] barossgyor.hu
Kp:
Baross Gbor arckpe - forrs: internet
|