Evangélikus templom
Épült: 1904/5
Stílus: Neogót
Építész: Francsek Imre
Cím: Kossuth u. 9.
Leírás:
A templom építésére a 19. század második felében indul meg a gyűjtés, Jurenák Eduárd felügyelő 800 Ft-ot hagyott a cél megvalósítására. Az építkezést a századforduló után kezdték meg és 1905. október 29-én szentelték fel. Az építkezés költsége 70000 korona volt. Tervezője Francsek Imre.
A belváros egyik megragadó épülete kiváló arányaival, kecses, égbenyúló tornyával hívja magára a figyelmet. A neogótikus templom vöröstégla burkolatú. Ablakainak mindegyike csúcsíves. Négy tornya van: a harangtorony, két oldalán a két lépcsőtoronnyal, illetve a tetőgerincen magasodó huszártorony. A 45 méter magas harangtorony földszintjén díszes bejárat, kétoldalt korinthoszi fejezetű oszlopok, fölötte kör alakú rózsaablak. A harangház ikerablakai fölött a toronyóra látható, a város adományozta, tartja fönn és világítja ki esténként, Hermann Pál szentesi órás készítette a templom építésével egy időben. Ahogy a katolikus és a református toronyórát, úgy ezt is Vidovics Ferenc szentesi órásmester tartja karban. A kapu két oldalán kétszakaszos támpillérek húzódnak. A lépcsőtorony, illetve a huszártornyok nyolcszögletűek. Figyelemre méltóak még a templomot díszítő vasalási munkák: a toronysisak sarkain lévő vízköpők, illetve a bejárat növényornamentikás kovácsoltvas díszítése. Az északkelet-délnyugat tengelyű templom oldalhomlokzatain négy-négy ablak és öt-öt támpillér van.
Belseje egyhajós teremtemplom, 30,5 méter hosszú és 11,4 méter széles. Ülőhelyeinek száma 317 (a kórus alatt 48, a hajóban 201, a szentélyben 14, a kóruson 54). Falai egyszínű fehérek. A bejárat felöli oldalon kőkarzat húzódik, melyet szegmentíves árkádok tartanak. A karzaton áll ma is özv. Sulcz Endréné Francisti Mária által férje emlékére adományozott orgona, melyet 1905-ben Országh Sándor készített egy manuállal, pedálsorral és 7 regiszterrel. A teret csúcsíves, fiókos dongaboltozatú mennyezet fedi. A templom a nyolcszög öt oldalával záródó apszisban végződik. Négy ólomüveg ablaka Jézus életének néhány jelenetét vetíti elénk. Hegedűs László, szentesi művész festette a templom legnagyobb látványosságát, a szószékoltár festményét, mely Jézust ábrázolja a samariai asszonnyal. A fából készült oltárépítmény mellett áll a keresztelőmedence. Az I. világháborúban elhunyt 22 szentesi evangélikus emlékére 1925-ben díszes emléktáblát állítottak, melyet Koncz Antal helyi szobrászművész szecesziós kőfaragványa keretez.
Az I. világháborúban mindhárom harangját elvitték az orgona homlokzati sípjaival együtt. A régi harangokat 1911-ben készítették Hőnig Frigyesnél. A 650 kg-osat Jauernik Sándor, Imre és Béla adományozta elhunyt édesapjuk tiszteletére, a 350 kg-osat dr. Sulcz Lajos szülei tiszteletére, a 200 kilósat pedig Mojzsik Lajosné Dukai Mária nagyszülei emlékére. Az I. világháború után két új harangot öntött újjá Hőnig (350 és 200 kg súlyokban), ezek közül a nagyobbik – melyet Petrovics Soma tiszteletére Soma-harangnak is hívtak a helybéliek – a II. világháborúban pusztult el.
Jelenleg egy harangja van, melyet Hőnig Frigyes öntött 1924-ben Aradon. Súlya 200 kg.
Szentesen kb. 500-an evangélikusok, a szórványokkal együtt 900 fős a gyülekezet, ebből 140-en egyházfenntartók és kb. 60-an járnak rendszeresen templomba.
A Szentesi Evangélikus Egyházközség (Páva u. 7.) kérésre is szívesen kinyitja az épületet, a 63/311-398-as, illetve a 20/824-64-38-as telefonszámokon lehet érdeklődni a lelkészasszonynál.
Az oldalon felhasznált források
Irodalom:
[1] http://www.szentes.hu/?page_id=973
[2] Csongrád Megye építészeti emlékei,Szeged 2000
[3.] www.delmagyar.hu/szentes_hirek/kulcs_helyi_ertekeinkhez_templomok/2339046/
Térkép:
https://maps.google.hu
Kép:
© Lantos Imre - Evangélikus templom
|