Király István Kertbarátkör
A szórványos Szentesi házikertek összefogására, a kiskertészek önképzésére, érdekképviseletére alakult csoportosulás.
A Szentesi Táj fejlődésének, eredményeinek, gondjainak csúcsidőszakában, a kiskertek nagyütemű gyarapodásának korában jött létre 1970. legelején, Király István nyugdíjas, Nyíri József ref. lelkész, B. Molnár Gergely kertész, Berezvai Lajosné Városi Könyvtár igazgató, Gera Árpád nyugdíjas, Béres János hajóskapitány, Bozó Sándor nyugdíjas, Dr. Szepsi Gyula nyugdíjas, Oltyán Lajos Művelődési Ház igazgató, majd dr. Szalva Péter Kutató Állomás vezetője alapító tagokkal. Hivatali otthont a Városi Könyvtár és a Művelődési Ház biztosított. Szakmai és társadalmi bázissal a Kutató Állomás szolgált.
A társaság elnökéül olyan alapító tagot választottak Király István nyugdíjas személyéban aki elkötelezte magát a Szentesi kiskertészek, a Kertbarát Kör szolgálatára. A szorgalmas tagokkal a mozgalmat rövid idő alatt sikerült kifejleszteni és példamutatóan országos hírűvé tenni. Alakulásakor 1970-ben 32-,. 1973-ban 300-, 1975-ben viszont már 500 kertészkedő tagja volt a Kertbarátkörnek. Ennek nyomán a megyében egymást követően alakultak hasonló egyesületek. Rövid idő alatt számuk 15-re gyarapodott.
A Kertész Szakcsoport testvér szervezetükkel összeműködtek, áruik jelentős részét itt értékesítették. Tagságuk jórésze a Szakcsoport tagjai is lettek. A Kutató Állomással ugyancsak mindennapos barátságot tartottak s így tovább.
A Szentesi Kertbarátkör munkásságából, működésének eredméyeiből egynéhány példa: Működésük egész ideje alatt rendszeres - amire máshol gyakorlatot nem találni - általában 2 hetenként önképzőköri szakelőadást tartottak neves helyi és országos elméleti és gyakorlati előadókkal. Konzultációt rendeztek évente 2-3 alkalommal a Város, a Kutató vezetőivel időszerű, kertészetet, és Szentes várost érintő kérdésekről. Tudományos bázisul a Kutató Állomást tekintették. - Kiskerti árutermesztéssel az országos hazai és az export ellátásához is hozzájárultak. 2 évtizedes működésük alatt mintegy 200 sv -zöldség és gyümölcsárut adtak a kereskedelemnek. Ezenkívül ellátták a helyi piacot friss választékkal és megoldották a családi zöldség bizosítását.
Közreműködtek értékes kihalóban lévő tájfajták felkutatásában és megmentésükben. Így többek között a hírneves, Szentesi meggy továbbszaporítását végezték. Egyes ugyancsak már kevésbé ismert növények felkarolásában, mint pl. a rebarbara, tárkony, lestyán, csicseri borsó, szegletes lednek stb. részt vettek. - A Kutatóban kimunkált kiskerti, különleges növények terjesztését, propagálását is feladatuknak tekintették, közülük számosat mintegy 4-5 félét termesztettek, ezzel is növelték a piaci választékot.
Szentes Város egyik legfontosabb és értékes kiskerti gócának a Nagyhegynek problémáját felkarolták és a kertészeti termesztést a Tanáccsal karöltve biztosították. - Nagyforgalmú földes dűlő útján műút épült. - Ugyancsak a Szentes Városi Tanácson elérték a Szakcsoporttal karöltve kiskerti parcellák juttatását, kijelölését. 1980 körül már 800-nál is több ilyen „Hobbikert" működött. Jelenleg viszont ezek száma Szentesen és környékén 2000 körüli. - A Kertbarátok köre - közösen a Szakcsoporttal - eljárt a Kiskertészek védelmében, adóügyekben. - Segített kisgépek és más kertészeti eszközök anyagok beszerzésében. - Növényvédelmi szaktanácsadási szolgalatot hozott létre szakemberekből. - A mikrokörnyezet - ós szemléletváltozás alakításához jelentősen hozzájárultak. - Szép virágos Szentesért mozgalmat indítottak el. - 2 évenként helyi kiállításon mutatták be kiskerti terményeiket összekötve újításaikkal, nép-, tájművészeti produktumaikkal, házias szakácsművészetükkel stb. - Ezenkívül 3 országos Mezőgazdasági és 4 országos Kertbarát Kiállításon is részt vettek. Ezeken számos I. és II. helyet, arany-, ezüstérmeket, elismeréseket szereztek. -Bejárták az országot, voltak Jugóban, Romániában, a Cseheknél és 6 napos hajóúton Ausztriában, Bécs városában, sok szép élményt, tapasztalatot szerezve gazdagították tudásukat, szemléletüket.
Végül is mindez hozzájárult a Szentesi Zöldségtermesztő Táj kimagasló országos eredményeinek, értékes exportjának és nemzetközi hírnevének növeléséhez.
Elnökök:
1970—1990. Király István
1991—1995. Gulyás István
1995—2012. Dr. Horváth István
2012-től Tóth Sándorné
Az oldalon felhasznált források:
Irodalom:
Dr. Szalva Péter: Visszaemlékezés a Szentesi Zöldségtermesztő Táj - mint a Kertészet bőlcsője - rövid története Szentes, 1990.
Kép:
A 40. évfordulóra szervezett ünnepség 2010-ben - forrás: Internet
|