B - lexikon : Boros Smuel (Trkeve, 1787 — Szentes, 1866) polgrmester |
Boros Smuel (Trkeve, 1787 — Szentes, 1866) polgrmester
1787. szeptember 16-n szletett a Jszkun kerlethez tartoz Trkeve mezvrosban. Szlei: Boros Mihly s Endrdi Erzsbet. A csald a miskolci s papi Boros nemzetsgbl eredeztette magt, amelynek cmeres nemeslevele 1606-ban kelt, s Borsod vrmegyben hirdettk ki 1609-ben. Az anyai nagyapa Trkeve fbrja; az apa 1788-1819 kztt Trkeve jegyzje volt.
Alsbb iskolit szlvrosban s Nagykrsn vgezte, majd 1805-ben joghallgatnak iratkozott be a debreceni reformtus kollgiumba. 1806-ban jelent meg elszr Szentesen, a vros prbaids rnokknt alkalmazta, majd vglegestette. 1816-tl kisebb megszaktsokkal a vros jegyzje.
Az rbres panaszok szma egyre szaporodott, s a grfokkal folytatand trgyalsokra a vros mindig Boros Smuelt kldte. Az uradalom veszlyes ellensget ltott benne, ezrt nknyeskedssel s anyagi termszet visszalssel vdoltk. A kirlyi tbla tisztzta, de mgis lemondott.
jra 1834-ben fogadta el a megbzst, amikor a birtokos gazdk npgylse egyhanglag megerstette hivatalban azt kvnva, hogy "kzttk ljen s haljon".
Az rkvltsgrt folytatott hossz harcban Boros Smuel mltkppen kpviselte a vrost. Az gyek irnytsban olyan jogi s vitakszsget rult el, amely mulatba ejti a feudlis jogokban jrtas embereket. A szksgnek megfelelen hol tiszta, hol egyszer eszkzkkel vilgtotta meg igazt, hol a jogi csrs-csavars mestereknt rtelmezte a homlyos s zavaros gyeket. De mindig a vros rdekben. Ezrt Boros Smuel jegyz a szentesi polgrok szemben az rkvltsg, vagyis a szabadsg atyja lett.
1837-ben emelkedett beszdek utn kzfelkiltssal fbrnak vlasztjk.
Tagja volt a Tisza-szablyozsi Trsulat vlasztmnynak, s a fels szakasz igazgatjaknt Szchenyi irnytsval megindtotta a folyszablyozsi munklatokat (az itt dolgozk voltak az els kubikusok). Fbrsga idejn az engedlyhez kttt ptkezs bevezetsvel a vros rendezettebb klst lttt, felplt a Szent Anna-templom, valamint t jabb iskola. Megkezdte mkdst a zeneegylet, a msodik gygyszertr, s felmerlt a krhzpts terve is. Vezet szerepet vllalt 1848/49-ben a forradalmi talakuls s a fegyveres nvdelmi harc szervezsben s irnytsban. Kossuth Lajos alfldi toborztjnak egyik llomsa Szentes volt. Gyjt hats beszdet tartott, kihirdette a npflkelst. Az jszakt Boros laksn tlttte. 1848. jlius 16-n a ndor rendezett tancs vross nyilvntotta Szentest. 1849. janur 31-n tartott tisztjtson "roppant tbbsggel" Boros Smuelt polgrmesterr vlasztottk. A csszri csapatok 1849 nyarn bevonulnak Szentesre. Boros Smuelnek ugyan sikerlt elmeneklnie, de szemlye nem merlt feledsbe. 1850 janurjban meg kellett volna jelennie a maga igazolsa vgett a haditrvnyszk eltt. A felhozott vdak alapjn teljes vagyonelkobzs mellett ktl ltali hallra tltk, m Ferenc Jzsef megkegyelmezett, a vizsglati fogsg beszmtsval ngyvi vrfogsgra tlik.
Az 1861 tavaszn sszehvott orszggylsen kvetnek vlasztjk. Az orszggyls rvid let, augusztusban feloszlatjk. Boros ismt rkerl a megfigyels alatt tartottak listjra. 1865-ben jrakapacitljk, de ekkor mr kudarcot vall. Alig egy vvel li tl a kudarcot, 1866. december 27-n, 79 ves korban meghal. Emlke irnti tisztelet Szentesen tretlen maradt, 1893 szn nneplyes keretek kztt elhelyeztk olajfestmny arckpt a vros kzgylsi termben.
Hallnak 40. vforduljn utct neveztek el rla. Emlkt rzi s letnek llt emlket az a kiadvny, amely 1986-ban Boros Smuel cmen dr. Bartha Lszl s Labdi Lajos tollbl ltott napvilgot. Iskola kertjben nvad szobra ll, Olh Szilveszter alkotsa.
Emlkt rzi mg az a tbla, amelyet az iskola lltott lakhzn, a mai Hajd Lajos utca 1. szm alatt.
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalkom:
http://www.szentesinfo.hu/mozaik/2003/szemle/2003-12-27_boros-samuel.htm
http://www.szentesinfo.hu/mozaik/2004/3/borossamuel.htm
Kp:
Boros Smuel arckpe - forrs: internet
|