R - lexikon : Rejtlyek a vroshzi Petfi szobor krl - sz.: Labdi Lajos |
Rejtlyek a vroshzi Petfi szobor krl - sz.: Labdi Lajos

A Vroshzn lthat egy gipszbl kszlt Petfi mellszobor, amely korbban az emeleti folyost, jelenleg a kzgylsi termet dszti. Sok vtizede rzi Szentesen a lnglelk klt emlkt, ennek ellenre homly fedi a szobor alkotjnak nevt, ill. azt is, hogy milyen krlmnyek kztt kerlt vrosunkba. Taln az albbiakban sikerl legalbb rszben megfejteni a rejtlyt.
Rzsa Gbor helytrtnsz bartom annak idejn azt lltotta, hogy a szban forg mellszobor Koncz Antal szentesi szobrszmvsz alkotsa, amelyet 1923-ban ksztett Petfi Sndor 100 ves szletsi vforduljra. A szobor eredetileg a Petfi Szll halljban llt, s utbb innen kerlt t a Vroshzra. Koncz valban megmintzta Petfit, de fnykpek bizonytjk, hogy az Petfi brzolsa merben klnbzik a vroshzi mellszobortl. Errl a szoborrl tudjuk mg, hogy Koncz mester Bazsik Antal, a Petfi Szll brljnek felkrsre ksztette el alkotst, amelyet a brl 1925-ben Szentes vros kznsgnek ajndkozott. Vagyis egyrtelmen kt szoborral van dolgunk.
Az elmlt hetekben rdekes adalkokra bukkantam, amelyekrl azt gondoltam, hogy taln vlaszt adnak a Petfi-szobrok krl felmerlt krdsekre. A Szentesen megjelen Magyar Alfld 1948. szeptember 16-diki szma ugyanis arrl tudstott, hogy a vrosi tancs kezdemnyezsre a kzeljvben mlt emlket lltanak Petfi Sndornak, hallnak kzelg 100 ves vfordulja alkalmbl. Ennek rdekben felvettk a kapcsolatot a Mvszeti Tancscsal, amely Csorba Gza szobrszmvszt lekldte Szentesre, hogy trgyaljanak egy Petfi-szobor elksztsrl s fellltsrl. A tehetsges mvsz neve ekkor mr orszgosan ismert volt, s tudtk rla, hogy remek szobrokat ksztett Ady Endrrl, Katona Jzsefrl, Krsi Csoma Sndorrl, Bartk Blrl, Babits Mihlyrl, Komjdi Blrl stb. A lexikonokbl kiderl az is, hogy Liptjvron szletett 1892-ben, 1913-tl a Budapesti Kpzmvszeti Fiskoln kpezte magt, ahol Strbl Alajos s Radnai Bla tantvnya volt. Szemlyes kapcsolatban llt a magyar irodalmi let tbb kiemelked alakjval: Ady Endrvel, Babits Mihllyal, Jzsef Attilval, Mricz Zsigmonddal… stb.
A fvrosi mester – akit 1950-ben Kossuth-djjal tntettek ki – kt napig Szentesen idztt, s Antal Endre vrosi mrnk ksretben alkalmas helyet keresett szobrnak. Az megtlse szerint a legalkalmasabb hely a Kossuth- s a Mtys kirly utck keresztezdsnl elterl kis liget lett volna, de egy hatalmas villanyoszlop akadlyozta a kiltst. Az oszlop eltvoltsa, ill. a vezetkek fld al helyezse 30 ezer forintba kerlt volna, de ez nem llt rendelkezsre. Vgl abban llapodtak meg, hogy az elksztend Petfi-szobrot ideiglenesen a Polgri Lenyiskola eltt lltjk fel. Emltst rdemel, hogy a szobrszmvsz elutazsa eltt felkereste Koszta Jzsef festmvszt Zrnyi utcai hzban, akihez rgi bartsg fzte. Egy rn t idztk a mltat a 87 ves ids mesterrel. Teltek-mltak a hetek, hnapok, de nem volt nyoma a szoborlltsi elkszleteknek. 1949 decemberben vgre kiderlt, hogy mirt nem kerlt sor a tervezett alkots fellltsra. Ismertt vlt, hogy az elz vben kormnyhatsgilag 20 ezer forint elirnyzst engedlyeztk a Petfi-szobor ltesitsre. A mvsszel trtnt egyezkeds sorn azonban kiderlt, hogy a szobor elksztse legalbb 50 ezer forintba kerlne. A hinyz 30 ezer forintot trsadalmi gyjts tjn kvntk sszeszedni, de utbb kiderlt, hogy ez nem fog sikerlni. A tancs ezt beltva, elllt szoborlltsi szndktl. Az engedlyezett 20 ezer forint megmentse rdekben indtvnyozta, hogy a szban forg sszeget fordtsk jrdaptsre, tovbb a kzvilgtsi lmpk szmnak szaportsra. A kpviseltestlet az elterjesztst egyhangan megszavazta. Teht vrosunkban nem lett Petfi Sndornak kztri szobra.
De tovbbra is krds, hogy honnan szrmazik a kzgylsi teremben lthat Petfi-mellszobor. Egyelre csak tallgatni tudunk. Bige Csaba, a mszaki osztly munkatrsa kidertette, hogy a mellszobor belsejben olvashat egy felirat: „IZS”. Ismert, hogy Izs Mikls (1831–1875) szobrszmvsz elksztette szmos hressgnk mellszobrt (Egressy Gbor, Fy Andrs, Tth Jzsef, Zrnyi Ilona, II. Rkczy Ferenc, Etvs Jzsef…), kztk Petfi Sndort is, kihajtott inggallrral, ds hajzattal s kecskeszakllal brzolva a fiatal kltt. Felteheten a szentesi mellszobor ennek a sokszorostott msolata, amelyet kevesebb sszegrt lehetett megszerezni, mint egy eredeti malkotst. Ha gy is van, tovbbra is homly fedi azokat a krdseket, hogy mikor, milyen krlmnyek kztt, s kiknek a kzremkdsvel kerlt a Petfi- mellszobor vrosunkba. Taln egyszer ezekre is fny derl.
Az oldalon felhasznlt forrsok
Irodalom:
Labdi Lajos - Rejtlyek a vroshzi Petfi-szobor krl - 2013
Kp:
Koncz Antal - Petfi mellszobor
© Lantos Imre - Petfi mellszobor
Adatlap ltrehozsa 2016. janur 25
|