A szentesi csipke története 4. rész
A SZENTESI CSIPKE
TÖRÖK ISTVÁNNÉ Lakos Etelka (1921— 2004), csipkeverői munkásságát hatalmas fotóalbum őrzi. Etelka elsősorban terítőket, ruha kiegészítőket, gallérokat, kitlizőket készített, gombostűi, orsói segítségével. A csipkeverést is 1936/37-ben a szentesi tanfolyamon tanulta. Mivel ezt akkor kereső foglalkozásként nem sikerült megtartania, gyors- és gépírást tanult, majd 35 éven át tisztviselőként dolgozott. A csipkeveréssel nyugdíjba vonulását követően, 1977-től tudott csak foglalkozni. Szabadidejében eladásra, ajándékozásra és saját kedvtelésére készített csipkéket. 1996-ban a Koszta József Múzeumnak ajándékozta Szentes csipkéből készített címerét, amely napjainkban a Péter Pál Polgárházban tekinthető meg. Munkáival számos kiállításon vett részt Budapesten, Vásárhelyen, Szegeden, Makón és Szentesen. Ezeket a Népi Iparművészeti Tanács Bíráló Bizottsága népi iparművészeti termékeknek te. A szentesi csipke történelmét napjainkban a hetven évvel ezelőtti tanfolyam egykori tanítványai közül - tudomásunk szerint - már csak ketten, VERES GÁBORNÉ Vass Terézia (1922) és RUPASZOV FERENCNÉ Hubert Margit (1923) „írják". Veres Gábornénak több önálló kiállítása volt csipkékből és hímzésekből Szentesen. Rendszeresen kézimunkázott, eladásra is dolgozott . Csipkéiért a pestiek és a külföldiek, elsősorban németek, adtak leginkább pénzt. Sok-sok apró terítőt készített. Régen, amikor „gipszcsizmában volt a lába", és édesanyja mindennel ellátta, készítette el az egyetlen, kb. 40 cm átmérőjű nagy vert csipke terítőjét. Hosszabb ideje van annak, hogy a pihenést választja a nagy figyelmet, ügyességet igénylő csipkeverő munka helyett.
Rupaszov Ferencné is emlékszik arra, hogy a szentesi hatalmas vihar, s az ezt követő nehéz helyzet idején 60 fő tanulta a városházán a csipkeverés tudományát. A tanfolyam befejezésekor munkájuk alapján vizsgáztatták le őket. Ezután nem mindannyian tartottak ki a csipkekészítés mellett. Hubert Margit is ezután tanulta ki a női szabó szakmát, de mellette esténként a Svájcból érkezett cémából készített megrendelésre csipkéket. Emlékszik, hogy a Tóth József utcában lakó Kozák Margit által lemért cérnával nagyon spórolnia kellett hogy a kért terméket el tudja belőle készíteni. Nagy örömére ezzel a munkával havonként 50-60 pengővel tudta segíteni öt gyermeket nevelő szegény szüleit. A csipkeverést később is folyta tta. Svácba, Angliába, Ausztráliába is eljutottak gallérjai, ruhabetétei, képei. Ezek fő motívumai közé tartoztak a pillék, lepkék. Néhány évvel ezelőtt színes cérnákból készítette el a szentesi címert. Ezt a képet önállóan tervezte, naponta 4-4 óra munkával egy hónap alatt készítette el.
A jelenleg Sopronban élő, de szüleihez rendszeresen hazalátogató Barta Edit mesélte, hogy néhány évvel ezelőtt Török Istvánné Etelka utolsó tanítványaként több csipkét is készített. A másik vállalkozó kedvű hölgy Demeter Erzsébet, aki 2004-bn kezdte el tanulni Rupaszov Ferencné Gita néninél a vert csipke készítés rejtelmeit. Büszkén mutatta, milyen szépen halad a „tanulócsíkkal", amihez „csak" hat orsó váltogatásának sorrendjére kell figyelnie. A sokféle csipkekészítési technika között van olyan is, amelyhez egy darab gyufásdoboztető nagyságú „kis szerszámocska" kell amit ma Szentesen özv. SZÉCSI ANDRÁSNÉ tud a legügyesebben művelni. Katika nagyocska leányként az 1960-as évek elején egyetlen egy este tanulta meg a hajócsipke készítés alapjait a Sziléziából származó özv. Saile Károlyné Rózsi néni tanárnőtől. A frivolitás csipke készítéséhez rugalmas anyagból, az alakjára utalva ún. „hajócska" szükséges. Erre csavarja fel a készítendő munkadarabnak megfelelő vastagságú, 60-as, 80-as vagy 100-as horgolócérnát. A cérnából először a mintának megfelelő számú, ün. „kettős csomót" készíti el: A kettős csomók összekapcsolásából lesz a „pikó". Ezekből alakulnak aztán ki a különböző csillagocskák, virágocskák, majd a terítő. Szécsiné szerint a hajócsipke készítése aprólékos, nagy figyelmet igénylő, de az alkotás igaz örömét nyújtó munka. Szívesen vállal tanítványokat, bár a jelentkezőnek tudnia kell, hogy e mellett a kézimunka mellett nem lehet tévét nézni, hiszen munka közben a minta alapján folyamatösan számolni kell. Tévesztés esetén legtöbbször nem lehet elbontani a hibás részt. Ilyenkor csak az olló segít! Hosszú gyakorlat kell ahhoz is, hogy valaki önálló mintát is tudjon készíteni. Szécsiné legtöbbször ajándékozásra, kiállításokra készítette és készíti jelenleg is teritőit. Néhány éve tagja a Szentesi Művelődési és Ifjúsági Ház népművészeti szakkörének. Véleménye szerint a helyi és környékbeli kiállítások mellett nagyobb propagandát érdemelne kézimunkáik bemutatása, népszerűsítése. Úgy gondolja, hogy ehhez az interneten a „Kézművesek Európában" portált is fel lehetne használni. Alkotásaikat itt ők is közkinccsé tehetnék, s ezáltal új szakmai, baráti és üzleti kapcsolatokra lelhetnének mindannyian, akik napjainkban a hagyományos tárgyi díszítőművészet szentesi szerelmesei.
Az oldalon felhasznált források:
Irodalom:
Paksi Márta: A szentesi csike története (megjelent: 2004-2005. Városi Visszhang)
Kép:
Bodrits István: Szentesi alkotóművészek - 1997. Szentes
Szemerédi Endréné: A Szentesi Művelődési Központ Díszítőművész körének 30. születésnapjára - 2010. Szentess
|