K - lexikon : Katonasors az első világháború idején 2. rész |
Katonasors az első világháború idején 2. rész
A 101-es gyalogezred I., III. és IV. zászlóalja 1916. július 1-én Kőrösmezőre érkezett, hogy védje az ezer évés országhatárt. Meredek lejtőkön, őserdőben a katonáink alig haladtak előre öthatszáz métert óránként. A IV - es zászlóalj küzdelem közben visszafoglalta a Magura hegyet. 22-én az orosz túlerőnek engedni kénytelenek. Polonica és Jablonica 1008 méteres magaslatai között foglaltak állást. 10-12 lépésnyire volt egyik ember a másiktól a megfogyatkozott állomány miatt.
1916.
Júl. 26-án Gróf Tisza István miniszterelnök szemlélte meg a lövészárkainkat, amelyek közel sem voltak kiépítve.
Aug. 6. Poddolen 10793 magaslatát foglalták el a 101-esek.
Aug. 7-én Jablonica községet és a Mikulinka magaslatot szintén bevették.
Aug. 17-én Románia megüzente a háborút.
Szept. 3-5-ig kb. hatszáz fő a veszteségünk.
Nov. 21. este 9 óra: 1. Ferenc József meghalt."
A koronázási domb felépítéséhez minden vármegye földet küldött. A tatárhágóról a 101-esek III. zászlóalja is egy ládával.
Nov. 28. Ezredünk tiszti kara, legénysége a robbanások dübörgése közben tette le IV. Károly őfelségének az esküt.
Dec. 7. Bukarest elesett.
Dec. 12. IV. Károly II. Vilmos német császárral együtt ellenségeinknek felajánlják a békét.
1917.
Jan. 2. A békeajánlatunkat elutasították.
Febr. 9. A hőmérő -32 fokot mutatott.
Márc. 9. Szentpéterváron éhségzendülés tört ki. A muszka bakák már nagyobb számban átjönnek hozzánk komázni.
Máj. 17. A tatárszorosnál két tiszt, két közember hadkövetünk átmegy a muszkákhoz, akiket azonban a hadi szokások ellenére hadifogolynak nyilvánítanak.
Jún. 29. A Kerenszky - féle offenzíva megindult Zlocsovnál, a csehek árulása folytán az oroszok áttörik a frontot. Sikereket érnek el a Dnyeszter és a Kárpátok között.
A második zászlóalj katonai, édesapám és bajtársai vázolták a háború után a Lemberg és Csernowitz környéki frontvonalon történteket. Krumpliból, tarlórépából sem ehettek eleget. Hasmenés, tetvek kínozták őket. Amikor már nem bírták, gyengélkedőre jelentkeztek. Dr. Gabnay, a zászlóalj orvosa vizsgálat után közölte: „Kipurgállak benneteket!" Utasította a szanitézt: „Adj egy kiskanál ricinust!" Ő nem sajnálta, mindig nagy adagot mért. Majd az orvos engedélyezett néhány napot tisztálkodásra, pihenőre.
A szemben álló országok vezetői nem voltak hajlandóak békét kötni. A katonák ezt megtették helyettük, egymás fedezékeibe, futóárkaiba átjártak. A magyarok dohányt vittek kenyérét, és kártyáztak. A legszükségesebb szavakat megtanulták, a barátság és a csere folytatódott. Nem lőtték egymást. A csapatok átcsoportosításakor a felváltóikkal közölték, hogy itt béke van, s ezzel a tisztek is azonosultak.
Nov. 8-án Oroszországban bolsevik irányzat került kormányra. 7-én az oroszokkal megindultak a fegyverszüneti tárgyalások,
14-én pedig Csernowitzba a szentesi kenyérgyárban dolgozó orosz hadifoglyok magyar és orosz nemzeti szalagokkal átkötött cipókat küldtek a fronton küzdő honfitársaiknak.
Dec. 15. A nyolc napra szóló fegyverszünetet huszonnyolc napra terjesztettük ki. A háború elején a számunkra megállapított kenyeret hétszáz grammról kétszáznyolcvan grammra csökkentették.
1918.
Jan. 14-én az oroszok minden búcsú nélkül elhagyták állásaikat. Vonalaik néhány pontját siralmas oláh határőrök, granicsárok szállták meg.
Márc. 1. Románia is elfogadta a tárgyalási feltételeket.
Máj. 24. A 101-es gyalogezred zászlóaljai Csernowitzból az olaszországi Folgariába értek. A június 10-i támadáshoz tettek előkészületeket.
Okt. 25. A Dankl támaszpont legénységének hangulata jó, az élelmezés, lőszerellátás teljes. Kovács Jóska szentesi hadnagy bajtárs, a tizedik század parancsnoka örökké víg, igen kedves ember. Különös kérelme volt, mivel ez a bál tovább fog tartani, mint a három
napos szentesi lakodalom, ahol még harmadik nap is van itóka. Óhajtására kaptak huszonöt liter rumot.
27-én 5 órakor Kanász őrnagy irányításával a II. zászlóalj megkezdte az ellentámadást, a Mt Madal gerincvonalára. Danis -szöke, leányos arcú szentesi - hadnagy gyalogágyús szakaszparancsnok gerinclövést kapott, pár nap múlva meghalt.
29-én Kocsis hadnagy vezényelt: - Erre magyarok! - felkiáltása pillanatában fejlövéstől találva holtan zuhant alá. Századából egyetlen sebesült maradt életben, karját gránát tépte.
30-31. éjjel a zászlóalj roncsaival megkezdtük a visszavonulást. A súlyos harcok színtereire, temetőinkre visszatekintettünk. Tisza - Körös - Maros menti magyar fiúk hősi magatartásukat, csillogtatták a legszebb katonai erényeiket - ahol oly sok 101-es bajtárs megdicsőülve alussza örök álmát - az assiagoi, stoccaredoi temetőkben." (Redens-brucki Redlich Ernő ezredparancsnoktól idézve)
Az oldalon felhasznált források:
Irodalom:
Kátai Ferenc: Katonasors az első vlágháború idején. (Megjelent: Városi Visszhang 2002. 7-8. szám)
Kép:
Az Isnzó mentén - Tűzérségi megfigyelőhely és tiszti fedezék - A világháború képes krónikája - 76. füzet, 1916. márc. 19.
Pihenés rőzsetűz mellett. - A világháború képes krónikája - 21. füzet, 1915. febr. 28.
Előnyomulás a kárpátokban A világháború képes krónikája - 29. füzet, 1915. ápr. 25.
|