K - lexikon : Katonasors az első világháború idején 3. rész |
Katonasors az első világháború idején 3. rész
A 101/II-es önálló zászlóaljnak Isonzónál kezdetleges hadieszközökkel a legnehezebb terepviszonyok között kellett a sokszoros túlerőben lévő olasz hadat feltartóztatnia 1915. májusától augusztusig. Mohácsy Lajos hadnagy jegyezte le 1916. tavaszán: „már megint az északolaszországi hadműveletekben vettünk részt."
A zászlóalj katonái - édesapám és társai - alföldi terepen nevelkedtek. Az emberek a hegyvidéki területhez nehezen tudtak alkalmazkodni. Ahogyan visszaemlékeztek: a köves talajon alig tudtak fedezékeket rögtönözni. A gránáttölcsérek, gödrök biztonságosabbak voltak. A pontosan lövő olaszok ezekre a helyekre többször nem lőttek. A srapnel-, és a kőszilánkok veszélyesek voltak. A tüzérségi támadás kezdetekor apám mondja bajtársának: rossz érzésem van, menjünk el innen. Társa maradt. A lövöldözés abbahagyása után a bajtársból ruhafoszlány sem maradt. Édesapám a puskája tusára támaszkodott, és zokogott. Az osztrák zászlóaljparancsnok és dr. Kanász Nagy Sándor főhadnagy szemlét tartottak. Kérdezték, miért sír. A válasz magyarul: Miért ez az öldöklés? Az osztrák tiszt kérdezte, a honvéd mit mondott. A főhadnagy: Flóri bácsi, megmondjam neki? - Doktor úr, mondja meg, így apám. A parancsnok kevés gondolkodás után a vállára veregetett, és adott neki két faintos szivart. Ez is mutatja: az Öreg katonák és a tisztek között kötetlen volt a kapcsolat.
Wagner Miklós 101-es kapitány, tábori pilóta így írt: „Tizenkét repülőt tudtunk támadásba vinni, az ellenség a Júlia-Alpok 2600 méteres magasságában légelhárító ütegeket állított. A mi repülőink csak százötven kilogramm bombakészlettel voltak terhelhetők, a géppuskákat is vissza kellett hagyni. Az olasz repülőgépek dühös támadása ellenére a milánói erőműt sikerült teljesen megbénítani." Mohácsy hadnagy jegyzetéből: „A Piave torkolatánál a francia - angol - olasz csapatokkal szemben a II. zászlóalj huszonhárom tisztje hétszáznyolcvan gyalogossal várta a támadást. Az ezred I., III., IV - es zászlóaljával 1918. október 24-én Tombal - Uzon városkáknál a szövetségesek túlerejét támogatta húsz-harminc repülővel, bombáztak és irányították tüzérségüket." A II. zászlóalj nyolcszázhárom fő volt, holt fáradt, kiéhezett, lelkileg is összetört, rongyos, kimerült maradványa hat tiszt, ötvennégy katona (apám is egyikük - K.F.). Százharmincnégy sebesült, negyvennyolc olasz fogoly Csáktornyánál éri el a magyar határt. Ott a forradalmi kormány kiküldötte várja a hazaérkezőket és beszédet mond, hogy most tegyük le a puskát, és fogjuk meg az eke szarvát. A beszéd szépen hangzott, a puskát letettük, s a szomszédok azután felnégyelték országunkat. (Von Hammel alezredes.)
Édesapám öreg bajtársaival a le sem tett fegyvereikkel újabb utasításra román frontra lett vezényelve. A túlerőben lévő hadsereggel szemben többen elestek, megsebesültek. A foglyokra a román katonák bottal ráverték a douázeci si ciui-t, huszonötöt. A számlálást elfelejtették, a botozást újra kezdték. A legyőzötteket a foksáni hadifogoly táborba vitték egy évre. Idehaza hat hónap internálást kellett elviselniük. A szentesi Bán István, Kádár Sándor is közöttük volt. Román keresztneve (Flórián); és némi román nyelvismerete miatt édesapám nem lett fogoly. Román és szerb nyelven nem tudták eladni. A Tanácsköztársaság bukása után obsitos lett. A háborúról való osztrák-magyar vélemények után a szemben álló oldal jeles személyiségének véleményét idézem: Julius Evola (1898-1974) mérnök, olasz tüzértiszt az első világháborúban részt vett. Tapasztalatait a „Lázadás a modern világ ellen - 1934 -„ c. könyvében írta le: „Kevés olyan háború volt a világon, mint az 1914-1918-as, amely annyira mutatta volna annak jegyeit, hogy nem államok és nemzetek közötti konfliktusról van szó, hanem a különböző kasztok ideológiái közötti összeütközésről."
E konfliktus közvetlen és szándékos következménye a monarchista Németország, és a katolikus Ausztria elpusztítása, közvetett következménye pedig a cári birodalom összeomlása, a kommunista forradalom, és Európában egy olyan kaotikus és ellentmondásos politikai, társadalmi helyzet megteremtése, amely magában foglalta egy új világégés minden előfeltételét.
Az oldalon felhasznált források:
Irodalom:
Kátai Ferenc: Katonasors az első vlágháború idején. - Városi Visszhang 2002. 8. szám
Kép:
Pihenő a keresztfa alatt - A világháború képes krónikája címlapja 51. füzet, 1915. szept. 26.
Zsákmányolt ágyúk Szerbiában - A világháború képes krónikája. 9. füzet 1914. dec. 6.
Motoros nehézüteg - A világháború képes krónikája. 5. füzet 1914. nov. 8.
|