R - lexikon : Radnti Mikls Budapest, 1909 — Abda, 1944) magyar klt, okleveles kzpiskolai tanr |
Radnti Mikls Budapest, 1909 — Abda, 1944) magyar klt, okleveles kzpiskolai tanr
Eredeti neve: Glatter Mikls, nvvltozatai: Radni, Radnczi. A szlsben meghal desanyja s ikertestvre. Ez a tragdia egsz letben befolysolja, versben az anyja gyilkosnak nevezi magt. (Huszonhat v cm vers). Kzpiskolit Pesten vgzi, majd a beiratkozott a szegedi Ferenc Jzsef Tudomnyegyetem blcsszeti karnak magyar-francia szakra. 1926 szn megismerkedett leend felesgvel, Gyarmati Fannival. 1934-ben doktorl, disszertcija Kaffka Margit stlust dolgozza fel, summa cum laude diplomt kap, azonban llst nem, zsid szrmazsa miatt. Ismeri Jzsef Attilt, 1936-ban megkapja a Baumgarten-djat. Fleg kltszetbl l, de fordt is. 1940-tl kezdve tbbszr munkaszolglatra hvjk be, 1944-ben a bri rzbnyba kerl, Radnti ekkor verseit egy kis noteszbe rta fel, melynek lapjait sztosztotta a bartai kztt. Azt akarta, hogy aki tudja, vigye magval a hbor utn, s jelentesse meg. Versei (tbbek kztt a Hetedik ecloga s a Razglednick) a tbori let stt krlmnyeit mutattk be vagy szerelmhez, Fannihoz szltak. Ugyan ez v szn a Gyr melletti Abdnl kivgzik s tmegsrba temetik.
A Nyugat harmadik nemzedkhez tartozik. Kltknt tartjuk szmon, de ismerjk tanulmnyait, verseit is. Kltszete kezdetben a modern stlushatsok al kerl. Ktetei: Lbadoz szl, jmdi psztorok neke (expresszionizmus, szrrealizmus-szabad vers). Igazi fejldse 1933-1938-ig rezhet. Az ekkor megjelent ktetei: jhold, Jrklj csak, hallratlt! Elhagyja a szabad verseket, mert rzi a versforma fontossgt. Rmes, kttt versformj verseket kezd rni.
Nyelvezete lehiggadt, nyugodt, harmonikuss lesz, egy kpzelt vilgba, a lelki vilgba menekl. A Tajtkos g cm ktett mg maga lltotta ssze, mieltt 1944 mjusban munkaszolglatra viszik. A ktet majd 1946 utn jelenik meg, (halla utn), amely majd tartalmazza utols verseit is (Hetedik ekloga, Razglednica, Erltetett menet, Levl a hitveshez).
A versek a mvszi rettsg magasabb fokt rik el. Kltszetben legfontosabb eredmnyeit eclogi srtik magukba. A dnt indtkot Vergilius IX. eklogjnak fordtsnl kapta, ekkor bred r, hogy ebben a versformban tallja meg magt. Az eklogk antik keretben, az idilli kellkek felhasznlsval, a formai fegyelem s nyelvi gazdagsg magas fokval fejezik ki az 1938-tl egyre embertelenebb vilgot. A klasszikus formval kifejezi, hogy a mondanival rk, emberi, mai s tvoli egyszerre.
Az oldalon felhasznlt forrsok
Irodalom:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Radnti_Mikls
http://www.radmi.net/index.php?m=17
Kp:
Radnti Mikls arckpe - forrs: internet
|