Békeoszlop - 2004
Készült: 2004
Anyaga: Fém
Elhelyezkedése: Dr. Papp László Városi Sportcsarnok előtti parkban, Jövendő u. 1.
GPS földrajzi koordináták:
lat (46.65371382) - lng (20.26023014)
Az emlékoszlop szövege:
4 oldala van, oldalain az alábbi feliratok olvashatóak:
- Legyen béke Magyarországon
- Legyen béke a földön
- May Peace Prevail On Earth
- Egy mondat pedig japánul utal az előző gondolatokra!
"Nem a teljes históriát adom, hanem egy külön kis tanulmányokból álló csillagképet,
melyet a közöttük kalandozó tekintet köt össze." (Németh László)
LEGYEN BÉKE A FÖLDÖN
A világbékéért szóló univerzális ima: „Legyen béke a Földön” – a japán Masahisa Goi fejében született meg a múlt század 50-es éveiben. Mély meditációba és imáiba merülve találkozott azzal az inspiráló gondolattal, hogy az ima erejével a világbéke szolgálatába lépjen.
Első lépésként Isikawában, Japánban kezdett előadásokat tartani egy jobb világ víziójáról és filozófiájáról. Lassanként egyre többen gyűltek köré, és egész Japán szerte ismertté váltak tanításai a békés világ megteremtéséről. Szórólapok készültek, később írásait is kiadták. Mindig is bátorította követőit, hogy találjanak kreatív formát a béke gondolatának terjesztésére. Így született meg a Békeoszlopok ötlete 1976-ban, amiből aztán a Békeoszlop-állítás mai formája kialakult.
1980 óta állítanak Békeoszlopokat Japánon kívül, és 1986-ban indult útjára a Békeoszlop-állítási mozgalom az USA-ban. A Békeoszlopok száma mára már 100 000 fölé emelkedett.
Masahisa Goi 1983-ban bekövetkezett halála után fogadott lánya Masami Saionji lett a mozgalom vezetője, mely az ő irányítása alatt vált világhírűvé és nemzetközivé.
Megszervezte az első Zászlóceremóniát 1983-ban, melyet 1986-ban követett az első nemzetközi zászlóceremónia Los Angelesben. Ezután egyre több zászlóceremóniát tartottak szerte a világ nagyobb városaiban.
A World Peace Prayer Society (Ima a Világbékéért Társaság) 1988-ban került bejegyzésre New York városában, mint non-profit szervezet. 1990-ben felvették az ENSZ nem kormányzati szervezetei (NGO) közé. 2001-ben a szervezet áttette székhelyét Japánból az USA-ba (Wassaic, New York).
Magyarországra, Pusztavacsra 1987-ben hozták az első Békeoszlopot a szervezet japán aktivistái. 1998-ban állították Daróczi Zoltán – a mozgalom első magyarországi békeaktivistája – segítségével az első békeoszlopot Püspökladányban.
A későbbiekben Daróczi Zoltán közreműködésével egyre több Békeoszlop felállítására került sor országszerte.
Daróczi Zoltán és Zubor Erika 2000-ben részt vettek egy békeszemináriumon Japánban, ezt követően kettejük tevékenysége nyomán került felállításra jó néhány Békeoszlop hazánkban.
Szentesen 2004-ben került elhelyezésre.
Az oldalon felhasznált források
Irodalom:
[1] (//bekeima.gportal.hu/gindex.php?pg=30695393)
Térkép / GPS földrajzi koordináták:
https://maps.google.hu - http://www.futas.net
Kép:
© Lantos Imre - Békeoszlop
Masahisa Goi - forrás: internet
Békoszlop avatás - forrás internet
|