Lakos József-dombormű
Alkotó: Lantos Györgyi szobrászművész
Avatva: 2016. március 07.
Megtalálható: Kossuth u. 43.
Kapcsolódó írások
2016. március 7-én új domborműves emléket állítottak Lakos József rendőrkapitány emlékére.
A szentesi rendőrkapitányság homlokzatán 1990-ben avattak először emléktáblát Lakos József tiszteletére. Az elmúlt huszonöt évben minden évben főhajtást tettek a fiatalon gyilkos merénylet áldozataként elhunyt volt rendőrkapitány előtt. A mai napon hetven évvel a tragikus esemény után 2016. március 7-én, az emléktábla helyén egy domborművet avattak fel.
A himnusz elhangzása után avató beszédet mondott Balogh Szabó Imre rendőr ezredes, a szentesi rendőrkapitányság vezetője (részlet a beszédből):
„Tisztelt emlékezők, tisztelt avató közönség. A tavaszi természet minden mozzanata a megújulást a jövőt sugallja nekünk. Mi most e percekben mégis egy régmúlt korra, egy régen elhunyt emberre emlékezünk. Nincs ebben ellenmondás? Tehetnénk fel a kérdést. Válaszom, nincs! Jelenről és a jövőről meggyőződésem szerint csak a múlt ismeretével, a múlt esemény folyamának tükrében van értelme gondolkozni, beszélni. Ma ezen a márciusi délutánon azért jöttünk össze, hogy Lakos Józsefre emlékezzünk, és tiszteletére emléktáblát avassunk. Most itt állunk a kapitányság épülete előtt és felidézzük a régmúlt történéseit.
... A ma emberének szent kötelessége megőrizni halottai emlékét, a nemzet csak úgy éli túl a mai megpróbáltatásokat, ha megbecsüli azokat, akik a legtöbbet tették, életüket áldozták hazájukért. Ezzel a táblával most Lakos Józsefre emlékezünk, de itt hajtsunk fejet a vörös terror valamennyi áldozatára emlékezve. Az életáldozatban egyesültek ők, mi utódok pedig a megbékélést hozó évszázad után közös akarattal és szeretettel ápoljuk emléküket. Az emléktábla emlékhely, és emlékező hely. Emléket állít az eseményeknek a lezárt sorsú embereknek. Akik az emlékhelyet állítják a társadalom emlékezetének megőrzését is vállalják. Mi szentesi rendőrök Szentes Város Önkormányzatával, Lakos József családjával és a Lakos József baráti körrel együtt ígérjük, hogy eleget teszünk, ennek a vállalásnak megőrizzük és ápoljuk emlékét.” [1]
TOVÁBB AZ ÍRÁSHOZ >>>
R-gárdisták gyilkolták meg a szentesi rendőrkapitányt (Kunstár Csaba)
Szentes egykori rendőrkapitányát, Lakos Józsefet 1946. március 7-én a kommunista R-gárda tagjai brutálisan meggyilkolták a városi kórházban. Az elkövetők közkegyelmet kaptak - annak ellenére, hogy a gyilkosság jelentékeny belpolitikai vihart kavart. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában lévő dokumentumokból világosan kitűnik, hogy a gyilkosságot az egykori kommunista képviselő, Dadi Imre parancsára hajtották végre, és a merényletről a rendőrök is tudtak. A történet - bár krimibe illik - jól tükrözi hazánk 20. századi történetét.
Dadi Imrét – a hat elemit végzett kubikust – Szentesen leginkább tyúktolvajként emlegették a II. világháború előtt. Már 19 évesen fél év börtönre ítélték csalás és okirat-hamisítás miatt. A szegény sorsú földmunkás a 30-as évek végén kezdett el politizálni. Dadit – politikai irányultsága miatt – 1942-ben saját anyósa jelentette fel a Horthy-rendőrségen. Innentől kezdve refes volt, vagyis rendőri felügyelet alatt állt.
Bár dokumentumokkal nem lehet bizonyítani, joggal feltételezhetjük, hogy a negyvenes évek első felében Dadi Imre a Horthy-rendőrség besúgója volt: információkat adott baloldali párttársairól. Tartótisztje pedig – későbbi áldozata –: Lakos József szentesi detektív volt. A kubikus-politikus karrierje 1944 végén egy csapásra felívelt: a Debrecenben megalakult Ideiglenes Nemzetgyűlés tagja lett és a Magyar Kommunista Párt Csongrád megyei titkára. [2]
LEXIKON
Lakos József (Szentes, 1913 — Szentes, 1946) rendőrkapitány
Szentesen született. Tanító édesapját 1924-ben a Tanácsköztársaság alatt játszott szerepéért – összesen 28 havi román és magyar fogság után – kényszernyugdíjazták, de magántisztviselőként mindhárom fiát taníttatta. Öccseihez hasonlóan a szentesi Horváth Mihály Reálgimnáziumban érettségizett. Tanulmányai befejezése után rövid ideig újságíró a Csongrádmegyei Hírlapnál, majd a sorkatonai szolgálat után, 1939. szeptemberben felvették a rendőrség állományába. [3] TOVÁBB>>>
Lantos Györgyi (Hódmezővásárhely, 1953 –) szobrászművész
1971-76: Magyar Képzőművészeti Főiskola, mestere: Szabó Iván. A Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége tagja. Díjak: 1985: Tornyai-plakett, Dante Biennálé, Ravenna (I) I. díj; 1988: Dante Biennálé, Róma város aranyérme; 2002: Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt. Többnyire megbízásos munkákat készítő művész. A klasszikus hagyományokra támaszkodó szobrász. [4] TOVÁBB >>>
Az oldalon felhasznált források:
Irodalom:
[1] Lantos Imre: 2016. március 7-én új domborműves emléket állítottak Lakos József rendőrkapitány emlékére.
[2] Kunstár Csaba: R-gárdisták gyilkolták meg a szentesi rendőrkapitányt.
(Délvilág 2009.08.01 (http://www.delmagyar.hu/szentes_hirek/r-gardistak_gyilkoltak_meg_a_szentesi_rendorkapitanyt/2109229/)
[3] http://www.rev.hu/sulinet45/szerviz/kislex/biograf/lakos.htm
[4] http://artportal.hu/lexikon/muveszek/lantos_gyorgyi