A szentháromság-szobor felállítását két szentesi család Mezei Pál és neje Hajdú Mária, és Rekettyés István és neje Göbölyös Anna kezdeményezte. Vállalták a szobor 4200 forintos költségén felül az ide szállítás díját is. Az 1882-es öttlettől a megvalósításig 4-év telt el. Az építési munkálatok többször hosszabb időre megszakadtak. Igaz a szobor a rajta található emléktábla szerint már 1885-re elkészült, de az ünnepélyes felavtására csak 1886. június 20-án került sor.
1882. szeptember. A Szentesi Lap így írt róla:
" Szent-háromsag szobrot emeltetett Szentesen két rom. kath. házaspár. A díszes szobor, mely szürke porosz gránitból fog készülni, a szállítási költségen kívül 4200 frtba fog kerülni. A derék házaspárok, kiknek nevét még most nem lehet nyilvánosságra hoznunk, külön tettek alapítványt, melynek kamatából a szobor gondozandó lesz. A szobor a toronytól balra a paplak előtt fog elhelyeztetni. Ma, midőn tényekben oly ritkán látunk a vallásos érzeletnek kifejezést adni, ezen esetet örömmel említjük föl, vajha ha ezen kegyeletes szép tett utánzókra találna."
1883. október. Az egyház kérelemmel fordult a városi hatósághoz, hogy jelölje ki a felállítandó szobor helyét. A képviselőtestület elege téve a kérésnek a plébánia előtti téren jelölte ki a területet. Az egyház nem volt elégedett a kijelölt helyszínnel, s azt kívánták, hogy a Járásbíróság épülete előtti téren legyen elhelyezve a szobor, mondván hogy ott méltóbb helye lenne. Ezért újabb kérelmet intéztek a közgyűlésnek.
1883. február 26. A városi közgyűlésen napirendre kerül a szobor elhelyezési ügye. A helyi újság így számolt be a közgyűlésről:
"Igen hosszú és éles vitatkozásra nyújtott alkalmat a katholikus egyház két áldozat kész tagja által felállítatni szándékolt szent háromság szobor helyének, a járás bírósági épület előtt leendő kijelölése tárgyában, a romai katholikus egyháztanács általa városi közgyűléshez.
Többen ugyanis azon véleményben vannak, hogy ha a szentháromság szobor a járásbírósági épület és a város tulajdonát képező magtár között, a Széchényi kertbe átvezető járda mellé állitatik fel, a lejáró, ottan létező nagy forgalom mellett—mely a Széchényi út kikövezése folytán ott nagymértékben fokozódni fog — akadályoztatni fog.
A közgyűlés nagy többsége azonban ezen kifogásokkal szemben, a szobor helyét a járásbíróság hivatal déli végétől az utca közepe felé számított 15 öl távolságra a Széchényi útra átvezető járda mellé jelölte ki."
1883. július. Megkezdték a szobor alapzatának az elkészítését. A szobor elkészítését Jablonszky Vince szobrász és kőfaragó mester vállalta el. Az alapozási munkák után az építkezés hosszabb időre abba maradt.
1885. június. A hónap közepén végre hozzáfoghattak a szobor felállításának az előkészítéséhez. A felállítás költsége 5-6 ezer forintba került. A szobor felállítása újabb akadályba ütközött. A bányából nem szállították le időben a követ a szobrászhoz.
1885. október. Megérkezik Szentesre a szentháromság szobor főoszlopa. Bár a szobor talapzatán felállítási dátumként 1885. szerepel nem készült el teljesen. Így a felavatását elhakasztották a következő évre.
1886. június 19. A szobor összesen 5157 forintba került ebből 4200 forintot két szentesi család állt. Az ünnepség előtti napon nyilvánosságra hozták a két család nevét, Mezei Pál és neje Hajdú Mária, és Rekettyés István és neje Göbölyös Anna, akik anyagi támogatást nyújtottak a szobor elkészítéséhez. A fennmaradó költségeket az egyház állta, és a fenntartási költségeket is magára vállalta.
1886. június 20. Az ünnepségen a rosszidőjárás ellenére nagyon sokan részt vettek. A program délelőtt fél 10-kor körmenettel kezdődött, nt. Bakó István káplán úr mondott ünnepi beszédét majd dr. Uhlár István plébános ünnepélyes keretek között szentelte fel a szentháromság szobrot. A Szentesi Lap a tér további rendezéséről így írt
"Ott díszeleg tehát most már a szentháromság szobra. A róm. kath. templom és a városházául szolgáló magtár közötti formátlan teret nagyban emeli. Nincs is más hátra mint az, hogy a városi hatóság a szobor körüli teret rendeztesse és befásíttathassa. Ezzel nem a róm. kath. egyháznak tenne szolgálatot, hanem városunk egyik központja és főhelyét szépítené"
A szentháromság szobor környezete az eltelt évek alatt teljesen megváltozott. A szobor nyugati oldalán lévő területet beépítették a keleti oldalon lévő régi épületeket elbontották ezzel új tér nyílt meg a szobor szomszédságában, Erzsébet tér nevet kapta. Felépültek a ma is látható új középületek és új Kurca híd is épült.
Az oldalon felhasznált forások:
Irodalom:
1882-09-09. Szentesi Lap 36. szám
1882-10-28. Szentesi Lap 43. szám
1883-03-03. Szentesi Lap 09. szám
1883-07-07. Szentesi Lap 27. szám
1885-06-20. Szentesi Lap 25. szám
1885-09-05. Szentesi Lap 37. szám
1886-06-19. Szentesi Lap 25. szám
1886-06-26. Szentesi Lap 26. szám
1928. Szentes - Magyar városok monográfiája
2011-07-17. Szentesi Élet - 125 éve szentelték fel a Szentháromság-szobrot (Labádi Lajos)