A, lexikon : A polgrosods kezdete Szentesen s az rkvltsgi szerzds |
A polgrosods kezdete Szentesen s az rkvltsgi szerzds
Az orszg sok ms teleplshez hasonlan, a trk hdoltsg megsznse utn Szentesen is felgyorsult az elmeneklt csaldok visszavndorlsa, j csaldok beteleplse. Vrosunk fejldsre meghatroz krlmnyknt hatott, hogy az 1716-1718 kztt foly dlvidki trk hadjrat idejn Harruckern Jnos Gyrgy rtelmezsi fbiztos Szentest tette a csszri hadak lelmezsnek kzpontjv. A lakossg anyagilag gyorsan gyarapodott, hisz szinte minden termnyt knnyen rtkesthette. Utbb Harruckern - rdemei elismerseknt s a kincstr tartozsai fejben - jelents birtokokat kapott Bks s Csongrd vrmegyk terletn. Tulajdonba kerlt Szentes is. Az j fldesr legfbb trekvse a vidk benpestsre irnyult. Ennek rdekben a visszaszllingz, szktt vagy teleptett jobbgyokat jelents kedvezmnyekben rszestette: llami adjukat megellegezte, fldesri szolglmnyaikat tbb vre teljesen elengedte, az egyhzi tizedet megvltotta. A rgi lakosok s az j telepesek "szabadmenetelek" lettek, akik fldesri tartozsaikat nem termszetben, hanem szerzds alapjn kszpnzben, taksban rttk le.
A kedvez feltteleknek ksznheten a lakossg ltszma folyamatosan nvekedett. Mg az 1715. vi orszgos adsszerskor Szentesen sszesen 230 csaldot vettek jegyzkbe (ebbl 121 jobbgy, 58 hzas zsellr s 51 hzatlan zsellr csald volt), addig 1759-ben mr 794 csaldft rtak szsze (ebbl 559 jobbgy, 199 zsellr, 36 iparos), vagyis a telepls sszes npessge kzel fl vszzad alatt kb. 1400 frl 5000 fre ntt.
Mria Terzia rbres rendelete utn (1767) a szentesi jobbgyok helyzete nem javult, inkbb szigorodott. A terheket nvel intzkedsek mr a grf Krolyi csald nevhez fzdtek, akik a Harruckernek frfignak kihalsa utn, hzassgkts rvn lettek a vros fldesurai. Az 1790-es vek vgtl az uradalom minden korbbinl nagyobb s kedveztlenebb szolgltatsokat kvetelt, s szmos addig pnzben megvltott szolgltatst termszetben hajtott be. A feudlis jogra s az urbriumra hivatkozva igyekezett kiterjeszteni befolyst a vros bels letnek minden lehetsges terletre.
A lakosok szabadulni akartak az rbres nygktl, mg akkor is, ha az sokba kerlne. Az orszgos esemnyek kedveztek e trekvseknek, s a fldesurak rszrl sem mutatkozott merev ellenlls.
Az 1832/36. vi orszggylsen a liberlis nemessg reformprogramjnak egyik sarokkvt pp a jobbgyfelszabadts gye kpezte. A rendek els lpsknt a jobbgytelkek haszonvtelt akartk a jobbgy szabad rendelkezsre bocstani, s ebbl kiindulva megvalstani a polgri talakuls legalapvetbb felttelt: a jobbgy "brhatsi jognak" kimondst s a jobbgyfelszabadtst nkntes rkvltsg tjn. A szabad polgri tulajdon rkvltsg tjn val megteremtst Csongrd Vrmegye Nemesi Kzgylse is tmogatta. A Krolyi grfok szmoltak azzal, hogy az rkvltsgi trvny rvid idn bell megszletik, s az vrhatan szablyozni fogja a megvlts mdozatait, illetve a megvltsi sszeget is. rdekkben llott teht, hogy az rkvltsg megktsvel megelzzk a trvnyt, amely vlheten lehetetlenn tenn a tetszs szerinti felttelek megllaptst.
A szentesiek eltt teht felcsillant a relis s kzeli lehetsg, hogy az rks megvlts terheit vllalva, a "jobbgykzsgbl" polgrvross, mdosabb laki pedig alvetett jobbgyokbl szabad birtokkal ren-delkez parasztpolgrokk vljanak.
Szentes anyagi s trsadalmi viszonyainak fbb mutati ezekben az vekben: a lakosok szma megkzeltette a 18 000 ft, a csaldok szma 2977 (ebbl 606 jobbgy, 1013 hzas zsellr, 941 hzatlan zsellr, 384 iparos, 33 keresked). A hzak szma 2301; malmok szma 81 (ebbl 44 szrazmalom, 31 vzimalom, 2 szlmalom s 4 olajmalom). llatllomny: 4535 szarvasmarha, 1997 l, 464 serts, 32 664 juh.
Az rkvltsg gyben 1835 februrjban megkezddtek a trgyalsok. A vrost Boros Smuel jegyz kpviselte, aki mr szmos jogi gyletben jrt el eredmnyesen. Flves alkudozs utn megrkezett grf Krolyi Lajos rtestse, amelyben tudatta, hogy "a mltsgos grfi nemzetsg ezen jobbgykzsget kifogs nlkl val, teljes kivltsgra kvnja bocstani". A pnzbeli krdsek tisztzsa utn, 1836. janur 10-n a fldesurak megbzottai s Szentes birtokos laki alrtk az rkvltsgi s a legelelklntsi szerzdst. Ennek rtelmben a fldesurak tadtk a trvnyhatsgot (kzigazgatst s a jogszolgltatst), a kls s bels telkeket, az uradalom Szentesen lv pleteit s mindezek jvedelmt, mindenfle haszonvtelt s a birtoklssal jr ktelezettsgeket. Mindezrt Szentes fizet 1000 csszri aranyat azonnal, 1 357 072 forintot ezstben, kt rszletben. Ez a summa 25 vi fldesri szolgltats sszege volt.
E rendkvl magas sszeg vllalsval Szentes risi terhet vett magra, vtizedekre eladstva a vrost s lakosait. ltalnossgban mgis kimondhat, hogy az rkvltsgi szerzds megktse rvn Szentes kiemelkedett az egyre slyosabb vlsgba sllyed hbri rendszerbl. A vros lakossgnak gazdasgi s trsadalmi slyra legjelentsebb rtege flig szabad paraszti birtokhoz jutott, s a kzvetlen feudlis szolgltatsok megsznsvel teljes gazdasgi erejvel birtoknak fellendtshez lthatott. Nem kellett robotolnia sem szemlyesen, sem mst kldve maga helyett. A termszetbeni szolgltatsok megsznse kedvez helyzetet teremtett az rutermel gazdlkods fejlesztsre. Vagyis kicsiben itt mr 1836-ban megvalsult az, ami orszgos mretekben 1848-ban: kezdett vehette a dinamikusabb polgri fejlds. [1]
Az oldalon felhasznlt forrsok
Irodalom:
[1]Labdi Lajos, A polgrosods kezdete Szentesen, 170 ves az rkvltsgi szerzds
(http://www.szentesinfo.hu/szentesielet/2006/01_0106/06.htm)
Kp:
Szentes vros pecstje 1832-ben - forrs: internet
|