A, lexikon : A szentesi zldsgtermeszts trtnete - 02 rsz |
A szentesi zldsgtermeszts trtnete - 02 rsz
1. A zldsgtermeszts kezdeti idszaka 1874-ig
2. Az ntzses zldsgtermeszts kifejldse 1875—1917.
3. A zldsgtermeszts kifejldsnek kora 1918—1944.
4. A szentesi zldsgtermeszts legjabbkori trtnete 1945-tl A Kertszeti Kutat lloms megalakulsig
A mai rtelemben vett zldsgtermeszts korszaka, kutatsaink alapjn, a bolgrok megjelensvel kezddtt. A vros s a tj termesztsnek trtnete szempontjbl az 1875. vet ppen ezrt dnt jeletsgnek kell mondanunk. Ekkor kezddtt az a fejldsi folyamat, amely Szentest s vidkt orszgos jelentsg zldsgtermeszt tjj alaktotta t.
2. AZ NTZSES ZLDSGTERMESZTS KIFEJLDSE 1875—1917
A bolgr idszak
A bolgrok 1875-ben, Krolyi grf „sztat" nev majorjban, Szegvrott ltestettk, mintegy 30 holdon, az els kertet (Szalva 1959).
A XIX. szzad msodik felben kezdtek elvndorolni a bolgrkertszek a krnyez llamokba, gy haznkba is, ahol jobb meglhetst s biztosabb pnzszerzsi lehetsget remltek, mint hazjukban. Fejlettebb kertszkedsi tudsukat, az si, valsznen kzelkeleti hatsra kialakult ntzses zldsgtermesztst, jobban tudtk a dsabb krlmnyek kztt gymlcsztetni (Szalva 1959).
Azokban az idkben haznkban orszgszerte mg csak egszen kezdetleges zldsgtermesztst folytattak. Szrvnyosan, a fri ignyeket kielgt, un. „kastly-kertekben" ugyan fejlettebb volt mr a kertszkeds, de ez sokig elszigetelt maradt. A folyvst vagyonosod s tkben gyarapod vrosi polgri lakossg krben mindinkbb nvekedett az igny a zldsgllk irnt s emiatt nagy kereslet keletkezett. Az ruhiny mindinkbb jelentkezett. Oka a klterjes kertszkeds, a szakrtelem s a tke hinya volt.
Ezt a kedvez helyzetet hasznltk ki a bevndorolt bolgrok. Kivl volt a talaj, a vz-adottsg, volt kereslet is, s versenytrs nem akadt. Buss jvedelemre tehettek szert s a hatsg is tmogatta tevkenysgket. Egymsutn ltesltek teht a bolgrkertek.
Sikerk titka, a konjukturlis helyzeten kvl, elssorban sajtos ntzses, nagy fizikai megerltetst kvn s jlszervezett termesztsmdjukban rejlett. Istlltrgyval fttt meleggyat hasznltak, kezdetben veg nlkl (plcs meleggynak neveztk). Mindez j volt, mert koraisgra versenytrs hjn nem kellett trekednik. Ksbb meleggyi ablak alatt neveltk a palntkat (Szalva 1959). Erre a korszakra jellemz a vzkivteli szerkezet: a jellegzetes bolgrkerk. ntzrendszernk a fiters (tbls) mdszer, valamint a bolgrkertszkedstl elvlaszthatatlan fldbellt s raszt, mvel s cipel mdja az embernyz nagykapa s htikas hasznlata. A piaci termesztsre kztesknt kis terleten sokfle nvnyt termesztettek. Jellemz tovbb a szinte emberfltti, verejtkes munkjuk: nappal az ignyesebb nvnyeket gondoztk, jjel a nagyleveleket kapltk, jformn alig pihentek. ltetni ksn ltettek, s mlyen kapltak. Monokultrs termesztst folytattak, tavaszi szntsban. Sajt maguk rustottak a piacokon is. A szintn rjuk jellemz ekhs szekrrel jrtk az utakat, mentek a piacokra.
A bolgrok munkakzssget alkottak. Ezek a mai termelszvetkezetekre emlkeztetnek. A trsasg tagjai „kaucit" tettek le s tervszer munkamegosztssal dolgoztak. Az elszmolst „rovs-fkkal" vgeztk, egyms irnti teljes bizalommal. Nagyon becsletesek voltak. Rendkvl sovny koszton s egyszeren ltek; vrshagyma, s, hagymaszr-leves volt a rendes napi tkezskben. A tli hnapokban hazamentek hazjukba s vittk magukkal a cseng aranyakat.
A magyar bolgrkertszkeds idszaka
A magyarok kztt a bolgrkertszkeds sokig lenzett foglalkozs volt. Nehezen terjedt kztk. A termesztsi md rendkvli jvedelmezsge azonban nagy vonzernek bizonyult. Lassan a hagyomnyos klterjes termesztshez val ragaszkods felengedett.
Az els magyar bolgrkertsz Czibulya Ferenc volt (Szalva 1959), aki az els szentes vidki bolgrkertben, alaptstl kezdve, mint „deks" dolgozott. t kvette Orosz Jzsef, Szcs Jnos, Csentes Jnos, Katona Ferenc, Kdr Mihly, majd a tbbi ttr: Lantos Jzsef, Sipos Lszl, B. Molnr Pter s mg sokan msok.
Az els verseny
Az jabb korszakra jellemz a bolgrkertszek s a magyar kvetk kzti rdekharc. Vgeredmnyben ez fejlesztette tovbb Szentesnek s vidknek zldsgtermesztst. Verseny alakult ki a piacrt. Most mr rdemes volt koraiassgra trekedni. gy biztosabban elkelt az ru. Jobban felhasznltk teht a meleggyi ablakot. A magyar „bolgrkertszek" egybknt termnyeik, termesztsi mdjuk, piacozsuk tekintetben megegyeztek a bolgrkertszekkel. Nluk is bolgrkerk, nagykapa, htikas, ekhsszekr, monokultra, nehz, verejtkes, jt nappala tev munka volt jellemz. A magyarok trekedtek most mr a bolgrkertszeket kiszortani a piacrl. A magyaroknl is a trsas kertek voltak a jellemzk, de az egynisg megtartsa mellett.
A kertszkeds magyar ttri szp s nagy munkt vgeztek a klnbz zldsgnvnyek: a paprika, a paradicsom stb. megismertetsben s elterjedsben. 1908-ban trtnt innen a paprika els kivitele Bcsbe. Ltjuk teht, hogy a tj magyar kertszei ersdni kezdtek. A bolgr termesztsi mdot kifejlesztettk, egyes kevsb ismert zldsgflket meghonostottak, megismertettek a magyar s klfldi vsrlkkal
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
Dr. Szalva Pter: Szentes s vidke zldsgtermesztsnek kifejldse, jelenlegi helyzete s jvje (Szentes, 1969.)
Kp:
Szentesi kertszek - forrs: Lantos Imre
Bolgr-kerk rajza - forrs: Csongrd megye kertszeti tjainak feldolgozsa (1971)
Czibulya Ferenc arckpe - forrs: Csongrd megye kertszeti tjainak feldolgozsa (1971)
|