A, lexikon : A szentesi zldsgtermeszts trtnete - 03 rsz |
A szentesi zldsgtermeszts trtnete - 03 rsz
1. A zldsgtermeszts kezdeti idszaka 1874-ig
2. Az ntzses zldsgtermeszts kifejldse 1875—1917.
3. A zldsgtermeszts kifejldsnek kora 1918—1944.
4. A szentesi zldsgtermeszts legjabbkori trtnete 1945-tl A Kertszeti Kutat lloms megalakulsig
A tj kertszkedsnek alapjai, mint lttuk, mr az I. vilghbor eltt megvoltak. A hbor utn pedig, a megvltozott viszonyok kvetkeztben, teljesen j sztnz hatsok segtettk a zldsgtermeszts fellendlst. A vrosiasods, a rohamosan fejld ipar, a javul szlltsi lehetsgek (vast, aut, mt), a vitaminok kedvez hatsnak felismerse s npszerstse, a vltozatosabb trend utni trekvs, a kereskedelem, a szervezett kivitel kifejldse, a zldsgflk fogyasztst s ignyt nagyon kedvezen befolysolta. Mindez a kertszetek szmnak nvekedst kvnta meg.
A ZLDSGTERMESZTS KIFEJLDSNEK KORA 1918—1944.
A msodik verseny
Az I. vilghbor utn a bolgrrendszer kzssgi kertszetek teljesen megszntek. Helykbe az egyni alapon szervezdtt, illetve lteslt kertszeti kiszemek lptek. A 30-as vek gazdasgi vilgvlsga, a mezgazdasgi termeszts nehzsgei gomba mdra elszaportotta a jvedelmez kertszeteket. Az igazi msodik verseny most kezddtt. Egyik kialaktja volt az is, hogy a dli orszgokbl nagymennyisg korai fzelkkel rasztottk el piacainkat (Limbacher 1928).
Most mr a koraiassg — a nagy konkurencia miatt is — szksgess vlt. Rtrtek a korai termeszts mvelsmdjnak tudatos kialaktsra. A meleggyakat teht korbban ksztettk s rendszerestettk az veg alatti palntanevelst. 1938-ban Szentesen mr kb. 8000 meleggyi ablakkal dolgoztak. Tavaszi sznts helyett, mindinkbb az szi sznts kerlt eltrbe, hogy minl korbban ki tudjanak ltetni. A tbls mvels helybe a melegebb bakhtas mvels kerlt s azt levontatott ekvel formltk ki.
A bolgrkerk is a feleds homlyba kerlt, 1926-tl kezdve kis, 4—6 lers benzinmotoros szivattykkat hasznltak. Ksbb pedig ezt a villanymotor-szivatty vltotta fel.
A termesztsben kevesebb nvnyfaj maradt meg s a vidken a paprika s a korai kposztafle tvette az egyeduralmat. A kztesek termesztse is lassan albbhagyott. Az egyre jobban kibontakoz kereskedelem inkbb egyfle, de tmeges termnyt ignyelt. Meghonosodott a ketts termeszts sajtos mdszere. Az 1935. vi szentesi jgvers okozta tanulsg alapjn rtrtek a paprika egyszlas ltetsre, s ezzel a koraisgot, a minsget s a mennyisget is tudtk fokozni. Szorgalmaztk a korbbi kiltetst, s gy erteljes palntt neveltek. A kertszek az n, „meleg" terletre hzdtak.
A hzikertekkel egytt nagymennyisg korai rut termesztettek. 1940-ben a tjbl mr, 570 kh kertszeti terletrl, 800 sv-nyi rut rtkestettek. A kertszetek szmnak nvekedsvel az egy kertszre es tlag terlet is cskkent. Ez 1938-ban 3,6 kh (1875-ben mg 28, 1912-ben is mg 10,5 kh). Ez az idszak is igazi hskor volt, a kzdelem hskora. A ma l rgi szentesi kertszek mg emlkeznek az ntzvzrt folytatott kzdelemre. Amikor a Kurca az 1935—1936. vekben kiszradt, a kertszek egy egy kis ntzvzrt valsgos nagykapaharcot vvtak egymssal. Emlkezni kell a haszonbrlet „keser kenyerre" is. Szentesen a kertszek zme kis, fldnlkli ember volt, s szegnyes felszereltsggel, haszonbrlet fldn kertszkedett, kiszolgltatva magt a gazdknak, a hatsgoknak. Az rtkests nehzsgeirl szltak a rgi, hajnali, piaci helyfoglal vitk, civakodsok stb. gy ment ez vltozatlanul a II. vilghborig.
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
Dr. Szalva Pter: Szentes s vidke zldsgtermesztsnek kifejldse, jelenlegi helyzete s jvje (Szentes, 1969.)
Kp:
Szentesi kertszek - forrs: Lantos Imre
Hantvgs - forrs: Szalva Pter - A tpkocka palntanevels (1963.)
|