A, lexikon : A szentesi zldsgtermeszts trtnete - 04 rsz |
A szentesi zldsgtermeszts trtnete - 04 rsz
1. A zldsgtermeszts kezdeti idszaka 1874-ig
2. Az ntzses zldsgtermeszts kifejldse 1875—1917.
3. A zldsgtermeszts kifejldsnek kora 1918—1944.
4. A szentesi zldsgtermeszts legjabbkori trtnete 1945-tl A Kertszeti Kutat lloms megalakulsig
1945 utn kialakult nagy zldsgkereslet s a ms kedvez vltozsok a termesztsre sztklen hatottak. j termesztsi formk valsultak meg, de nagy zemszerkezeti talakuls is trtnt. Hamarosan ltrejttek a szocialista nagyzemi tpusok. Ez az idszak j utakat keres, talakulsra trekv, vajd idszak volt. Majd 1954-ben megalakult a Szentesi Kutat lloms.
A SZENTESI ZLDSGTERMESZTS LEGJABBKORI TRTNETE 1945-TL
A KERTSZETI KUTAT LLOMS MEGALAKILSIG
A harmadik nagy verseny, a vndorkertszkeds
j reformok valsultak meg, melyek talaktlag hatottak a tj konzervatv, de mgis progresszv kertsztrsadalmra, annak arculatra, hagyomnyos trsadalmi s zemi szerkezetre, termesztsmdjra. 1950-ben megkezddtt a szerzdses „termeltets", amely mr termesztsi, rtkestsi biztonsgot adott. Megindult a ptis-s ms mtrgyagyrts, valamint ezek intenzv hasznlata. A kertszeti rma s meleggyveg, tovbb ms meleggyi segdanyagok gyrtsa is elkezddtt. Az zemi konyhk s a konzervipar mr nagymennyisg zldsget ignyelt.
A zldsgexport megindulsval pedig 1950-ben megkezddtt a harmadik nagy verseny. A koraisg jbl elsdleges szksglett s cll vlt. A termesztstechnika mindjobban a koraisg irnyba fejldtt. A kertszek „cskutakat" ltestettek s ezzel lehetv vlt, hogy „meleg" terletre hzdjanak. Megkezddtt a vndorkertszkeds idszaka. Enyhelyes hzikertekben, a belterleten ltestett meleggyakban most mr mind korbban vetnek. Nagyzemben pedig pihentetses vetsforgt lltanak be a monokultrs termesztsmd helyett. Megkezddtt a gpests is.
Tapasztalat hjn azonban a nagyzemi gazdlkozsra val talakuls nehzsggel kzkdtt. A szttagoltsg tovbb nvekedett, s ez 1959-ben elrte cscst. Ekkor 1403 kh kertterleten 700 ker tsz kztt oszlik meg a kertszkeds s 705 zldsgeskert van a tjban. Egy kertre teht mindssze 1,9 kh esik. A vltozs oka a vndorlsban is keresend. A kiskertszek a koraisgra val trek vs miatt igyekeztek a „meleg" talajokat felkeresni Ezek azonban a tjban vltozatosan, sztszrva voltak tallhatk. A szocialista szektorok rszarnya mg 1959-ben 13,5 %, teht tlslyban mg az egyni termesztk vannak. rthet teht a termeszts vajdsa ebben az idszakban. A nagyzemek nem tudtk elgg kihasznlni elnyeiket s lnyegben a termeszts sznvonalban a nagyzemi kertszetek is csak vegyes, kiszemi kertszetek voltak.
A Kertszeti Kutat lloms megalakulsa
rthet, hogy gyors talakulsra volt szksg s ez az talakuls nehz ton haladt az exporttermeszts kialakulsa idszakig. A fokozottabb minsgi, gazdasgossgi kvetelmnyek ignye miatt a termeszts fejldse a tjban megszakadt. A rgi hagyomnyos termesztsi md mr elavult, nem brta az ignyeket kielgteni az j nagyzemi termeszts sem, az export a primrtermeszts fejlettebb fokt kvnta. j fajtk, j agrotechnika, j mdszerek kellettek. Egyszval, most mr geten szksges a tudomnyos kutat munka, hogy a fejldst segtse.
A szentesi zldsgtermeszt tj fejldsben j hatrk a kertszeti Kutat lloms megalaptsa, sok fradozs s kitart kzdelem utn vgre 1954-ben sikerlt ez a kvnsg teljesedse is. A kzdelmes szentesi tj volt ismt a blcsje az itteni els kertszeti tudomnyos munknak.
A feladat szp s gretes volt. Srgs cl volt a tj termesztsi kincseinek megmentse, a hagyomnyok helyes polsa, a meglev adottsgainak feltrsa, j exportkpes fajtk ellltsa, j, koraisgot fokoz termesztsi mdok kidolgozsa. Ezenkvl kv¬natos volt a tjat a nagyzemi gazdlkodsra val talakuls nehz¬sgein tsegteni. Legfbb cl volt mg a szentesi tj korai zldsgtermesztst exportbziss kifejleszteni.
A megvalsts azonban annl kzdelmesebb volt. A Kutat lloms munkja nagyon szernyen s szegnyesen kezddtt, mert megfelel felszerels, berendezs s anyagiak hjval volt.
A Kertszeti Kutat lloms munkja
A Kertszeti Kutat lloms elssorban feltrta a vros s a tj adottsgait, felkutatta mltjt s termesztsi mutatkkal, tervezetek- kel, tanccsal segtette a kertszeteket. Az lloms elksztette Szentes vros ntzses tervt, amely ma is irnyelvknt szolgl (Szalva 1961). Kitantott s levizsgztatott kertszeket, szakmunksokat. Kertsz-szakkrt alaptott, killtsokat, eladsokat, tapasztalatcserket szervezett. Tbb vezetkertszt biztostott a kzs gazdasgoknak. Elljrt a korai gcok felkutatsban, az ntzses gazdlkods kiterjesztsben, az energia bzisok, pl. a geometrikus energia kertszeti felhasznlsa szorgalmazsban.
Az lloms tbb agrotechnikai vonatkozs kutatsi eredmnnyel is segtette a tj kertszett. Elterjesztette a paprika inalajozsi eljrst, a vasglicos palntanevelst, a gyorspalntanevels mdjait. A kapls nlkli korai karalb termeszts mdszert kidolgozta s a gyakorlatba tvitte. Bevezette s megismertette a ritkavetses palntanevel eljrst. Kimunklta a tpkocks ltetsmdot, meghatrozta a korai kiltets helyes idpontjt s tbb ms koraisgot segt mdszert adott a gyakorlatnak. Az lloms nemest munkja eredmnyeknt ellltott tbb zldsgfajtt s fajtajelltet, a korai termeszts s az export cljaira.
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
Dr. Szalva Pter: Szentes s vidke zldsgtermesztsnek kifejldse, jelenlegi helyzete s jvje (Szentes, 1969.)
Kp:
Szentesi kertszek - forrs: Lantos Imre
Bolgr rendszer kertszeti telep - forrs: internet
Szalva Pter - keresztezs karalbval
|