Andrik Istvn visszaemlkezse
Kossuth-dj
A hbor elcsitultval, negyvenves koromban n is hazajutottam. Magnak val birka is alig akadt, nehogy nyj lett volna, de mivel az asszony a gyerekek utn is j fldet kapott, ht akrmennyire nem szoktam a kaszanylhez, nekilltam a fldmunknak. Kapval szntottunk, gereblyvel boronltunk. Nem voltam egyedli a sorban. A cseldsgnek egy lova sem akadt. Mitl lett volna a hbort jrt juhsznak?
Fiaim a katonasorukat tltttk, otthon volt az elad lny, meg mi, regek. 1949-ben a hortobgyiak bredeztek elszr. Szltottak, hogy szakemberre lenne szksgk. Kstoljam meg amabban a tjban is a lehetsget. Ha valaha is lakott volna bennem valami romantikus hajlam, azt mondanm, vonzott a puszta, meg a kenyrkereset hzott. Megmondtk, akik invitltak: az j magyar birkszat a blcsnl kezddik ezttal. Szp fladatok kvetkeznek rnk, a semmibl szp, modern juhszatot kell elteremteni az egsz orszgra kihatt.
Tudtam, ha ott flcsprdik a birkszat, annak a magja elkerl a mi tiszai tjainkra is. Jvk velk haza.
Kt v alatt flseregtettnk annyi szl falkt, hogy a trtnelmi birkatjakra jutogatott is belle. n is hazapakoltam nhny csapat apval, anyval. Itthon nem ltek addig ttlenl, tbb nyjnyi szedelk gombszem birka legelszett mr az egykori mezsgben.
1953-ban a szentesi llami gazdasgnak negyven nyja csngztt a hatrokban. Hodlyok, karmok nem voltak, a tli takarmnyozsokkal voltunk olyan bajban, hogy n valsgosan gyfekv betege lettem a gondnak. Elhagyott tanyk szobiban istllztuk a nyjakat, mg a kemenckben is birka lakott. Pusztultak az hkopptl legynglt, betegsg lepte nyjak. Szakkpzettek alig lehettnk ten krlttk. Havas szalmkat hordtunk be etetni, talpon maradt kukoricatarlkrl hton hordtuk a szrat.
Nagy tandj volt az a tl a gazdasg j vezetsnek is. Beltta, nem elg a birkt a vilgra rvszelni, azt el is kell tartani gy tlen, mint nyron. Tettnk is aztn olyan kszleteket a jvre, hogy ez tbbet soha nem fordult el.
1954 tavaszn 58 juhsz 25 000 birkval tavaszodott el a szpen hegyez fvell mezkre. Megbecslt rte az llani. 48 ves koromban Kossuth-djjal jrt a kedvembe. [1]
"Nem a teljes histrit adom, hanem egy kln kis tanulmnyokbl ll csillagkpet,
melyet a kzttk kalandoz tekintet kt ssze." (Nmeth Lszl)
A csaldalapt Andrik Antal a grf Krolyiak derekegyhzi uradalmn kezdte a juhszkodst. Istvn fia is itt szletett 1906-ban. desapja mellett, gyermekkorban kezdte megismerni a juhszatot. 1938-ban mr a Krolyiak felgyi birtokn szmadjuhsz munkakrben dolgozott. A frontszolglat, hadifogsg utn 1951-ben Szentes hatrban a Pankotai AG. trzstenysztjeknt fejlesztette ki a fss merini juh fajtt. A tzezren felli llomny bel- s klfldn ismertt tette. Az llatok utn els djakat kapott. A Szentes mltjt kutat jsgr, Nmeth Sndor a Szabad Fldben (1986. jlius 11.) ANDRIK ISTVNT "a brnyok nyelvn is rt juhsznak nevezte." [2] TOVBB>>>
Az oldalon felhasznlt forrsok
Irodalom:
[1] Tth Bla - Kutyk, birkk, szamarak (Bba Kiad Szeged 2002. 53. oldal)
[2] Vrosi Visszhang 2005. mrcius 18.
Kp:
Andrik Istvn Kossuth-djas juhsz (jobbra) rdit hallgat ismerõseivel. Pankota, 1956 mjus
MTI Fotarchvum - Bereth Ferenc
Andrik Istvn arckpe - forrs: Vrosi Visszhang 2005. mrcius 18.
|