A szentesi csipke trtnete 1. rsz
ELZMNYEK
Se csipke, se forrma! - mondjk a rendetlen, esetlen megjelens nre. A kzmves technikk kirlynjnek a csipkeksztst tartjk. Nem vletlenl, hiszen a hagyomnyos csipke elksztse hosszadalmas, fradsgos munka. j szemet, nagy gyessget, finom kezet s tletessget is ignyel. ppen ezrt rgen a csipke alkalmas volt arra, hogy viselje mindenkinek tudtra adhassa, milyen gazdag, mennyit tud az ltzkdsre klteni.
A csipke Olaszorszgbl indult hdt tjra az 1400-as vekben. Az olasz csipke hamar meghonosodott. Mtys kirly udvarban is, felesge, Beatrix s udvarhlgyei rvn.
A XVII. szzadban aztn Franciaorszg lett a csipkekszts kzpontja. XIV. Lajos, a „napkirly" versaillesi udvarba Velencbl csipkevarrnket hozatott, s magas vmot vetett ki az olasz csipkkre. Ennek ellenre hamarosan elrte a spanyol s a nmetalfldi uralkodk udvart is a csipke diadaltja. A klfldrl szrmaz csipkk a XVI. szzadtl termszetesen Ausztriban s Magyarorszgon is kedveltt vltak a furak s hlgyeik krben.
A XIX. szzadtl, amikor mr gpi csipke gyrtsra is lehetsg volt, a jmd pest-budai polgrasszonyok nem csak nnepi alkalmakkor, hanem akr piacra menetkor is csipkvel dszitett gallrokat, fejdszeket, ingvllakat, ktnyeket, vllkendket, zsebkendket stb., hasznltak. Jellemz volt, hogy a tkletes csipke utnzatok beszerezhetsge ellenre a tehets rtegek krben a valdi csipke irnti kereslet mgis fokozdott. S hogy kiknek a kezeik kzl kerltek ki a vert, varrott, csomzott, fonott, hurkolt, rece, kttt, frivolits/hajs csipkk?
Mindig a lgnehezebb krlmnyek kztt, a gazdasgi szempontbl legkedveztlenebb adottsgokkal rendelkez terleteken l falusi lnyokbl s asszonyokbl, akik a csipkeverst nemzedkrl-nemzedkre folytattk. Ezzel a hziipari jelleg foglalkoztatsukkal kiegszlt csaldjuk jvedelme, s egyttal fellendlt falujuk idegenforgalma s kivitele is. gy trtnt ez a csipkekszts magyar shazjban, szak-Magyarorszgon is. A csipkk szinte kizrlag csak klfldi megrendelsre kszltek, pl. Angliba, Nmetorszgba, vagy Svjcba. A finom fonlbl ksztett munkadarabok mintjuk szerint leggyakrabban barokk, rokok, klasszicizl stlusak voltak, de kedveltk a renesznsz s a keleti , (fkppen trk) ornamentika hagyomnyait egybe tvz „rihimzs" motvumkincst is (pl. grntalma, tulipn, rzsa, karjos levelek, indk, stb.). A csipkekszts trtnete nvtelen. Nem ismerjk azoknak a mestereknek a nevt, akik a furak s a gazdag polgrok ruhatrt, fnyz otthonainak berendezseit csipkbl ksztettk. De ismernk nhny olyan asszonyt, akik itt Szentesen rszt vettek 1936/37-ben a vroshzn megtartott csipkever tanfolyamon, s napjainkig ksztik csipkiket.
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
Paksi Mrta: A szentesi csike trtnete (megjelent: 2004-2005. Vrosi Visszhang)
Kp:
Jan vermeer Delft - A csipkever n / forrs: internet
|