A, lexikon : A Vecseri utcai hz titkai (Szerz: Dr. Takcs Edit) |
A Vecseri utcai hz titkai (Szerz: Dr. Takcs Edit)
Az eurpai s benne a magyar mvelds egyik meghatroz alapeleme a zsid-keresztny kultra. A kulturlis rksg polsa valamennyink feladata, ezrt is ktelessgnk megemlkezni azokrl az esemnyekrl, melyek az eurpai, gy a magyar zsidsg fizikai megsemmistst eredmnyeztk, s nem kerltk el vrosunkat sem.
Az izraelita csaldok letelepedse Szentesen a XVIII. szzad vgn kezddtt. Szmuk a kvetkez vszzad vgre (1890) elrte az 1023 ft; a vros lakossgnak 3,5 %-t tettk ki. Tbbsgkben kereskedk, iparosok, vendglsk, mai szval vllalkozk voltak, de szp szmmal akadtak kzttk rtelmisgi foglalkozsak is, elssorban gyvdek s orvosok. ltalnossgban elmondhat, hogy szorgalmukkal, tehetsgkkel jelentsen hozzjrultak a vros polgri fejldshez. Egyleteket alaptottak, iskolt mkdtettek, az 1870-es vek elejre felptettk a krnyk legszebb s legnagyobb zsinaggjt.
A szzadfordul utn az arnyuk rohamosan cskkent: sokan elvndoroltak, de a tbbsgk asszimilldott, kikeresztelkedett, nevket magyarostottk. Az 1941-es npszmllskor mr csak 510-en vallottk magukat izraelita vallsnak. A zsid kzssg tagjai, vezeti kezdettl fogva rszt vettek a vros kzletben. A szentesiek elismertk ket, bztak bennk: az 1920/30-as vekben szinte nem volt olyan gazdasgi, kulturlis s sportegylet, melynek vezetsgben vlasztott tagknt ne lett volna zsid egyn.
Az 1930-as vek vgtl - a hitleri Nmetorszg ersdsvel, terleti gyarapodsval prhuzamosan - Eurpban felersdtt az antiszemitizmus, a zsidk ldzse. A nmetek ltal megszllt orszgokban megkezddtt az izraelitk koncentrcis tborokba val teleptse, fizikai megsemmistse.
Az Anschlusst, Ausztria nmet megszllst kveten (1938. mrcius) Szentesre is megrkeztek az els menekltek, gy dr. Krolyi Mr eurpai hr bcsi fogorvos, szentesi szlets fldbirtokos s hztulajdonos, valamint zv. Engel Jnosn szletett Pollk Julianna, a mszaki szakkzpiskola nvadjnak, Pollk Antalnak a leszrmazottja. Az idk vltozst jelezte, hogy a vros vezetse nem fogadta vissza ket a kzletbe, br visszatelepedsket sem akadlyoztk meg.
A nmet megszllst kveten a magyar bbkormny intzkedseinek eredmnyeknt 1944. mrcius vgtl megkezddtt a magyar zsidsg felszmolsa. Egy 1944. mrcius 29-n kelt rendelet megszntette a zsidk kzszolglati, kztestleti, gyvdi mkdst; mrcius 31-tl pedig minden 6. letvt betlttt zsid kteles volt viselni a hatg srga csillagot. A rendeleteket a helyi hatsgok mindentt, gy Szentesen is vgrehajtottk: a hivatsuk gyakorlstl eltiltott kereskedk, iparosok zleteit, ingatlanait zr al vettk, a kszleteket felleltroztk. A legismertebb zsid szemlyisgeket - dr. Czukkermann Andort, Grnstein Jent, Gunst Sndort, Havas Jzsefet, Klmn Gzt, Lusztig Zsigmondot, Plager Ferencet s Willisch Istvnt - 1944. prilis 5. s mjus 10. kztt a szentesi rendrsg letartztatta s internlta.
Az 1944. prilis 28-n kelt 1610/1944. ME. sz. rendelet a helyi nkormnyzatok vezetinek "lehetsget teremtett" a gettk fellltsra. Megjegyzend, hogy alig volt az orszgban vezet tisztvisel, aki ezt a "lehetsget" nem vgrehajtand parancsknt rtelmezte volna. Szentesen 1944. mjus 6-n dnttt a vros vezetse a helyi zsidk kiteleptsrl, vagyis gettba zrsrl. A helyi gett a zsid templom (ma knyvtr) mgtti rszt, a Vecseri utca pros oldalt, a Nagyvlgy sort s e kt utca kztt az Apponyi tr hzait foglalta magba. Az itt lakk kiteleptse s a zsidk elhelyezse mjus 9-n kezddtt, "minden sarkon szuronyos pusks rk" jelenltben. A gettba egy-egy zsid csald "egy-kt szekrnyen, gyon, asztalon s szken, egy-kt vlts ruhn kvl mst nem hozhatott". A kztudottan kis, fldszintes hzakban a zsidkat sszezsfoltk, egy csald (4-5 szemly) egyetlen helyisget kapott, a mellkpletben lv gynevezett hts konyhkat, flig nyitott folyoskat, magtrakat is nll helyisgnek tekintettk. Volt olyan csald, amelynek "j laksa" valamelyik gettbeli hz udvara lett. Az rintett 398 zsid szemly tbb mint egy hnapot tlttt el a gettban. letkrl szinte semmit sem tudunk. Felttelezzk, hogy a szigor rzs ellenre sikerlt nmi kapcsolatot fenntartaniuk a klvilggal. Az ignybe vett hzak tulajdonosai ugyanis engedlyt kaptak az idszer kerti munkk elvgzsre, gy k bemehettek a gettba. A megalz elklntst ketten nem ltk tl.
1944. jnius 16-n a szentesi gett lakosait vaston Szegedre szlltottk a Cserzy Mihly utcai tglagyrba fellltott gyjttborba. A mintegy 2000 f elhelyezsre alkalmas tborban kb. 8-9000 embert zsfoltak ssze. A tglagyr foglyait jnius 24-n, 27-n s 28-n hrom transzporttal szlltottk el. Az els vonat Auschwitzba rkezett meg, a msik kt vonatot a Bcshez kzeli Strasshoffba irnytottk, ahonnan a foglyokat klnbz ausztriai tborokba szlltottk. A deportltaknak kb. 70-80 %-a megmeneklt. A tborok felszabadulst kveten a tllk kisebb rsze Nyugat-Eurpban maradt, vagy a tengeren tlra Izraelbe, Kanadba, az Egyeslt llamokba vndorolt.
A tbbsg hazatrt Magyarorszgra. Szp szmmal visszatrtek Szentesre is. A hazatrtek megksreltek ismt talpra llni, a hbor utni gazdasgi nehzsgeken rr lenni, vllalkozsaikat kezdtk felleszteni. Voltak azonban olyanok is, akik nem tudtk visszaszerezni a vagyonukat, ezrt elhagytk szlvrosukat. A kitartkat, az jrakezdket az 1949-es, majd az 1950-es vek llamostsai vgleg ellehetetlentettk, az egykor nll iparosok, kereskedk vagy llami, szvetkezeti alkalmazottak lettek sajt zleteikben, vagy nknt hagytk el visszaszerzett otthonaikat.
A szentesi gett helyt 1993-tl emlktbla jellte. (Szerkeszti megjegyzs: Az emlktblt pr vre r leszereltk s elvittk.) A deportlsban, munkaszolglatban elpusztultak nevt, emlkt a zsid temetben emlkm rzi, s az ldozatok nevei megtallhatk a II. vilghbors emlkhely mrvnytblin is.
Az oldalon felhasznlt forrsok
Irodalom:
http://www.szentesinfo.hu/szentesielet/2004/18_0507/07.htm
Kp:
A zsinagga plete 1930-ban - forrs: internet
A szentesi gettba zrt lakosok nvsora - forrs: internet
|