A, lexikon : Az aradi ezstkoszor (Szerz: Derzsi Kovcs Jen) |
Az aradi ezstkoszor (Szerz: Derzsi Kovcs Jen)
Megsrgult rgi fnykp van a kezemben. Szakllas, bajuszos frfiak csoportja, br fiatalok mindannyian. nnepl ruhba ltztek, az akkori divat szerint testhez ll atilla zsinros sujtsokkal, ezstgombos lajbi, bokorra kttt nyakkend, csizma a ruhzatuk. „ A Szentesi Dalegylet", mondja a kp felrsa.
Igen k azok, a Szentesi Dalegylet, amely 1867-ben nagy dicssget szerzett Szentes vrosnak, mert az aradi orszgos „Dalr " nneplyen els djat nyert.
Szentes mg akkoriban kzlekedsi utaktl tvoles, poros, sros, kultrban is elmaradott vros volt. Amikor a zenemvszet a klfldi orszgokban mr Bach, Hndel, Mozart, Beethoven, Liszt magassgig emelkedett, nlunk cignybandk hztk a srvavigadt, a np ignyeit a citera, duda, teker, elgtette ki, a zongoratanulk kis csoportja pedig a „Szz imja" futamaival rte el a zenetuds legmagasabb fokt Czapek Vencel cseh zongoratant irnytsval.
A 60-as vekben azonban megvltozott a helyzet.
1860-ban trtnt, hogy a szentesi reformtus egyhz Jo Krolyt vlasztotta meg kntornak. Az alig hszves fiatalember ltta j hazjnak zenei elmaradottsgt s hamarosan munkhoz ltott. Mindjrt egy v mlva megalaktja a Szentesi Dalegyletet, mely az lelkes, szakavatott vezetsvel sokig egyetlen komoly tnyezje, serkentje, bresztje lett a vros zenei, st trsadalmi letnek is. Megvlasztottk Kiss Zsigmond gyvdet elnkknek, Zolnay Kroly gimnziumi tanrt jegyznek, a rgi kpen ott ltjuk az nekkar tagjait Jo Kroly karnaggyal lkn. Ott van Pcsi Balogh Mihly rmentest trsulati hivatalnok. Bnyai Jzsef keresked, Huszthy Mihly segdlelksz, Gulys Pap Lszl, Kiss Blint tant, Temesvry Antal jrsbr, Torday Jzsef tant, Czapek Vencel zenetant, Praznovszky Mihly hivatalnok s Szab Lajos tant.
Az nekkar nagy lelkesedssel fogott munkhoz. s a siker nem is vratott sokig magra. 1866-ban trtnt, hogy az Aradi Dalegylet felhvst tett kzz, melyben orszgos dalos nnepsg rendezst jelentette be.
A szentesi dalosok nagy rmmel fogtak hozz a nagy erprbra val kszldshez. A dalos nnepsget azonban az orszgos aszly s a kolera jrvny miatt a kvetkez vre kellett halasztani. gy trtnt, hogy 1867. augusztusban indult tnak kitnen felkszlve a kis csapat. Hossz volt s fraszt az utazs Aradig, tikkaszt melegben, poros utakon, a hrom kocsin, hiszen akkor mg nem volt vast.
Tudtk jl mindannyian, hogy mersz a vllalkozs. A 60-as vekben mr szp szmmal voltak nekkarok az egsz orszgban. Azt lehet mondani, hogy ez az vtized volt a frfikarok ideje. 1854-ben alakult a Pest-Budai Dalrda, s pldjt jformn minden jelentkenyebb vrosban kvettk. Az Aradra sereglett sok jhr, kitnen kpzett dalrdval kellett sszemrni a szentesieknek a tudsukat. A szorgalmas kszlds, a frfii lelkeseds, j vezets meghozta a fnyes sikert. A ktelez, nehz, ksret nlkli „acapella" krus kitn eladsrt a brl bizottsg egyhanglag a szentesieknek tlte oda az els djat, egy szp ezst koszort. Az aradiak lelkesedssel nnepeltk a dalrdt, amely Egressy Bni, Simonffy Klmn, Allaga Gza dalainak, nhny npdalnak s a Klapka Indulnak tkletes eladsval mg fokozta a sikert.
Nagy volt az rm itthon is, nem csoda, hiszen orszgos sikert rt el a dalrda. Nagy hatssal volt a gyzelem a vros bredez zenei letre, hanem a kulturlis s trsadalmi megmozdulsaira is. A dalrda hamarosan 40 tagra nvekedett, csiszoldott, sznesedett. Rszt vett orszgos dalos nnepsgeken, Miskolcon 1884-ben ezst rmet kapott, kt vre r a Pcsen tartott orszgos versenyen Hubay Jen s Gal Ferenc versenydarabjainak kitn eladst szintn ezstremmel jutalmaztk.
De nem volt kisebb az eredmny, amit itthon rtek el. Hangversenyeket rendeznek, eladsokon, mulatsgokon mkdnek kzre, mrcius 15. megneplsnl vk a msor mvszi rsze, a megyehz, gimnzium pleteinek felavatst nekkari szmokkal k ltjk el. vtizedeken t nem volt a vrosnak olyan nnepi esemnye, amelyben a dalrda ne kapott volna jelentkeny szerepet. Ksbb zenekarral is kiegsztettk a Dalegyletet s ezltal mg sznesebb, vltozatosabb lett a munka. Karnagyunk, Jo Kroly vtizedeken t veznyelt, irnytott, nevelte a fiatal nemzedket. Kitn zongorista volt, messzefldn ismert orgonista s orgona szakrt, szpen gordonkzott, zig-vrig zensz ember volt. Foglalkozott zeneszerzssel is, hangulatos szp szerzemnyei tbb fzetben hagytk el a sajtt s nhny dala elterjedt az egsz orszgban.
De az vek, vtizedek elszllottak lassanknt az nekesek, zenszek s a karnagy feje felett is. A egyeslet jabb, fiatal tagjaiban mr nem volt meg az a lelkeseds, szorgalom, sszetarts, amely a rgieket sikerre vezette. gy trtnt, hogy a Dalegylet — sok, sok siker utn — lassanknt elvrtelenedett s utoljra is feloszlott. Jo Kroly kedvetlenl letette a karnagyi plct s visszavonult a nyilvnossgtl.
Hol vannak mr a Szentesi Dalegylet tagjai , akik annyi lelkesedssel, frfii akaratervel, szorgalommal szolgltk nemcsak egyesletk cljait, hanem vtizedeken t serkenti, fenntarti voltak a vros trsadalmi s kulturlis letnek. Rgen porladoznak mr. De illik, hogy az unokk, utdok sok v tvlatbl se feledkezzenek meg rluk s pldt vegyenek az lelkes, nzetlen munkjukrl.
Szerkeszti megjegyzs.
Jo Kroly reformtus kntor, az els szentesi dal- s zeneegylet alapt karnagyra emlkre 2004. november 28-n a Kiss Blint u. 4. sz. hzon, egykori lakhelyn emlktblt avattak.
Felhasznlt forrsok
Irodalom:
Derzsi Kovcs Jen - Az aradi ezstkoszor (Szentesi let 1969. janur)
|