Dek Ferenc s Szentes
DEK FERENC S SZENTES
Aligha akad Magyarorszgon valaki, aki ne ismern, ne hallotta volna Dek Ferenc nevt. Arra a krdsre azonban, hogy ki volt , mr bizonyra akadoznnak a vlaszok. A valamikor megtanult, de idvel elhalvnyult ismeretanyag a lexikonok segtsgvel knnyen felfrissthet. Nehzsget okozna viszont mg a trtnelemmel foglalkozknak is annak meghatrozsa, hogy volt-e valamilyen kzvetlen kapcsolata a nagy llamfrfinak azzal a vrossal, kzsggel, ahol tr, utca vagy intzmny viseli a nevt. Erre nzve ugyanis a lexikonok nem tartalmaznak informcikat. Mindez okn merlt fel bennem, keresve a kapcsoldsi pontokat a "haza blcse" s szlvrosom kztt.
lettjnak felidzseknt rviden annyit, hogy a Zala megyei Sjtrn szletett 1803. oktber 17-n, kzpnemesi csaldban. Jogot vgzett, 1833-tl Zala vrmegye orszggylsi kvete, a reformellenzk vezre. 1848. prilis 7. s szeptember 11. kztt az els felels igazsggy-miniszter Batthyny Lajos kormnyban. A szabadsgharc leverse utn visszavonul kehidai birtokra. A Bach-korszakban vezregynisge az 1848-as trvnyek alapjn ll passzv ellenllsnak. 1854-tl Pesten l, ahol az Angol kirlyn szllbeli laksa lett a politikai let kzpontja. Az 1861-ben sszehvott orszggylsen az n. felirati-prt vezre. A Pesti Naplban kzztett hres hsvti cikkvel (1865. pr. 15.) elksztje az uralkodhz s az orszg kztti kiegyezsnek. Az 1867. vi kiegyezskor elhrtja a miniszterelnksget. Httrbe hzdik, de az ltala ltrehozott kormnyz prt az nevt viseli. Ersd szvbaja gygythatatlannak bizonyult, hossz szenveds utn 1876. janur 28-n elhunyt. Temetse orszgos gysznapp vlt, amelyre februr 3-n kerlt sor a kerepesi temetben. Elvlhetetlen rdemeit trvnybe iktattk (1876:III. tc.).
Eddigi ismereteink szerint Dek Ferenc szemlyesen nem jrt Szentesen, mgis tbb alkalommal kzvetlen kapcsolatba kerlt a vrossal, illetve annak megoldst srget problmival. Elszr minisztersge idejn, 1848 mjusban. A szentesieknek, akik 1836-ban rkvltsgi szerzdst ktttek fldesuraikkal, letkrds volt, hogy az rbres viszonyok megszntvel ktelesek-e tovbbra is fizetni vltsgi tartozsaikat. Mivel a trvnyi szablyozs nem volt egyrtelm, az igazsggy miniszterhez fordultak tancsrt. Dek Ferenc fogadta a Boros Smuel fbr ltal vezetett szentesi kldttsget, s megismerve gyket, azt az egyszer krdst tette fel, hogy akarja-e a vros fenntartani az rkvltsgi szerzdst vagy nem. Az erre adott vlasz eldntheti a tovbbi fizets mikntjt. A szentesiek felmondtk a szerzdst, s beszntettk a trlesztst. Erre megrkezett a Krolyi grfok int levele. Ismt kldttsg indult Dekhoz, aki azt tancsolta, hogy folyamodjanak az eljrs felfggesztsrt. A nyr folyamn jabb deputci utazott Pestre, ezttal hiba, mivel Dek Ferenc ppen Bcsben trgyalt. Szeptember kzeptl pedig mr nem Dek volt a miniszter. Az gy elintzst elsodorta a fegyveres nvdelmi harc.
A kvetkez rintkezsre a kiegyezs vben kerlt sor. Elzmnyknt annyi kvnkozik ide, hogy Szentes 1865-ben megvlasztott orszggylsi kpviselje — Oroszi Mikls — egszsggyi okok miatt vissza akart vonulni, ezrt 1867 februrjban kinyilatkozta, hogy mandtumrl ksz lemondani az emigrcibl hazatr, Horvth Mihly javra. Elhatrozsrl rtestette politikai pldakpt, Dek Ferencet, kikrve vlemnyt az gyben. Dek prilis 7-n kelt levelben az albbiakat vlaszolta (- az eddig ismeretlen Dek-levl most kerl els zben kzlsre):
"Kedves Bartom! Krdeztl multkori leveledben, hogy helyetted ki vlasztassk Szentesen kpviselnek. Akkor nem feleltem, mert hatrozott feleletet nem adhattam. Most gy hallom Horvth pspk nem fogadja el a kpviseli llst, Pulszky ellenben hajland azt elvllalni azon esetre, ha Tanrky Gida fellpni ppen nem fog, mert azzal Pulszky nem akar versenyezni.
Pulszky szles tudomnya, s ismert hazafisgnl fogva nagyon hasznos tagja leend a trvny hozsnak, st n azt szksgesnek ltom, hogy tagja lehessen a hznak. t teht, ha a bizalmat megnyerheti, mert termszetesen pressiot gyakorolni nem kvnok, a kpviseli llsra igen szvesen ajnlom. Isten veled. Igaz bartod Dek Ferenc"
A trtnethez tartozik, hogy a nyr folyamn megtartott ptvlasztson Pulszky Ferencet vlasztottk Szentes orszggylsi kpviseljv.
Nhny vvel ksbb a vros laki a Szentesi Lap 1876. janur 30-diki szmbl rtesltek Dek Ferenc hallrl. Az jsg elkvetkez szmai b terjedelemben ismertettk a neves llamfrfi lettjt, kimagasl rdemeit, s rszletesen tudstottak a februr 3-n vgbement temetsrl, amelyen a vros is kpviseltette magt. Szentes kpvisel-estlete a temets napjn rendkvli kzgylsen emlkezett meg a nemzet nagy halottjrl, s hatrozatot hozott a helyi gysznap megrendezsrl. Erre februr 12-n kerlt sor a katolikus s a reformtus templomokban. A gysznneply utn kimondtk, hogy "...a gyszravatalon alkalmazva volt 4 db koszor levltrba ttetnek megrzs vgett, s a Csuks Benjamin r ltal tartott emlkbeszd nyomattassk ki ezer pldnyban s osztassk ki az a np kztt". (Az emltett koszork a szentesi levltrban mig is megtallhatk.)
Dek Ferenc emlke az elkvetkez vtizedekben sem merlt feledsbe Szentesen. 1896-ban — hallnak 20. vben — a millenniumi nnepsgek keretben lelepleztk letnagysg arckpt, Karlovszky Bertalan festmvsz alkotst. 1903 oktberben — szletsnek 100. vforduljn — nneplyes megemlkezst tartottak a szentesi gimnziumban, valamint a megyehzn. 1906-ban utct neveztek el Dek Ferencrl, az 1960-as vek ta pedig egy ltalnos iskola is viseli nevt. Kora s szemlye ugyan mr a tvoli mltba kerlt, de taln a fenti szemelvnyek hozzjrulnak ahhoz, hogy emlke a mi vidknkn se merljn feledsbe. [1.]
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
[1.] Labdi Lajos: Dek Ferenc s Szentes
Kp:
Dek Ferenc arckpe - forrs: internet
|