R - lexikon : R-grdistk gyilkoltk meg a szentesi rendrkapitnyt (Kunstr Csaba) |
R-grdistk gyilkoltk meg a szentesi rendrkapitnyt (Kunstr Csaba)

Szentes egykori rendrkapitnyt, Lakos Jzsefet 1946. mrcius 7-n a kommunista R-grda tagjai brutlisan meggyilkoltk a vrosi krhzban. Az elkvetk kzkegyelmet kaptak - annak ellenre, hogy a gyilkossg jelentkeny belpolitikai vihart kavart. Az llambiztonsgi Szolglatok Trtneti Levltrban lv dokumentumokbl vilgosan kitnik, hogy a gyilkossgot az egykori kommunista kpvisel, Dadi Imre parancsra hajtottk vgre, s a mernyletrl a rendrk is tudtak. A trtnet - br krimibe illik - jl tkrzi haznk 20. szzadi trtnett.
Dadi Imrt – a hat elemit vgzett kubikust – Szentesen leginkbb tyktolvajknt emlegettk a II. vilghbor eltt. Mr 19 vesen fl v brtnre tltk csals s okirat-hamists miatt. A szegny sors fldmunks a 30-as vek vgn kezdett el politizlni. Dadit – politikai irnyultsga miatt – 1942-ben sajt anysa jelentette fel a Horthy-rendrsgen. Innentl kezdve refes volt, vagyis rendri felgyelet alatt llt.
Br dokumentumokkal nem lehet bizonytani, joggal felttelezhetjk, hogy a negyvenes vek els felben Dadi Imre a Horthy-rendrsg besgja volt: informcikat adott baloldali prttrsairl. Tarttisztje pedig – ksbbi ldozata –: Lakos Jzsef szentesi detektv volt. A kubikus-politikus karrierje 1944 vgn egy csapsra felvelt: a Debrecenben megalakult Ideiglenes Nemzetgyls tagja lett s a Magyar Kommunista Prt Csongrd megyei titkra.
Patknyok mernylete
A bevonul szovjetek nhny hnapra Lakos Jzsefet neveztk ki rendrparancsnoknak. Feladata volt megszervezni az j vrosi rendrsget, s megfkezni a fosztogatsokat. Munkjt jl vgezte, s senkinek nem volt panasza Lakos rendrnyomozra. Kivve Dadi Imrt. A kommunista politikusnak egyre kellemetlenebb volt, hogy Lakos ismerte rendrspicli s kztrvnyes mltjt.
Dadi 1946 februrjban utastotta a szentesi „R" grdistkat, hogy jszakai terrorakciknt gyilkoljk meg Lakos Jzsefet – vallotta Izsk Andrs egykori grdista, ksbb a Lenin Intzet oktatja. A szigoran titkos dokumentumokbl kiderlt, hogy Dadi Imre megosztotta tervt a kommunista irnyultsg rendrkkel(!), nhny beosztottjval, valamint a helyi jsg szerkesztjvel, akinek feladata volt, hogy cikkeivel a fasiszta reakci – azaz Lakos Jzsef – ellen usztson.
Mg a nyomoz a kzkrhz idegosztlyn fekdt, addig a szentesi kommunistk els lpsknt egy nmernyletet kvettek el. 1946. februr 22-n pnteken, a prtbizottsg pincjben Dadi Imre kalapjt keresztllttk, majd a stteds belltval a krhz krnykn tbb lvst adtak le. Ezt kveten Dadi bejelentette a rendrsgen, hogy a krhzbl rlttek, s szerinte csak Lakos lehetett. Vasrnap a Magyar Alfld cm lap mr egy „fasiszta banda garzdlkodsval" riogatta a vroslakkat.
A cikkben Dadi Imre magabiztosan zente ellensgeinek, hogy nem fl. Br a szentesi fasisztk korbban is fenyegettk, de nem gondolta volna, hogy ezek a „patknyok" mernyletre is kszek ellene. Kt httel ksbb – mrcius 7-n jjel – a szentesi „R" grda tagjai behatoltak a krhzba, s agyonlttk a 33 ves Lakos Jzsefet.
Pter Gbor tancsai
A gyilkossg miatt Dadit, valamint a fiatal grdistkat rizetbe vettk. A gyilkosok azonban hamarosan szabadultak, majd 1947 vgn, illetve 1948 elejn amnesztiban rszesltek. Az gy rdekessge, hogy a kzkegyelmet az a Ries Istvn igazsggyi miniszter ksztette el, akit 1950-ben vsok egy szklbbal vertek agyon a vci brtnben. Pter Gbor, az VH akkori vezetje azt tancsolta Dadinak, hogy telepljn t Jugoszlviba, majd Csehszlovkiba. A hat elemit vgzett politikus Prknyban a szlovk nyelv Kommunalny Podnyk szerkesztje lett, majd Kassn a Csemadok kerleti titkra.
Az llambiztonsgi Levltrban a „V-93039"-es aktban tallhat az a levl, amit Dadi Imre – cirkalmas betivel – Rkosi Mtysnak rt Csehszlovkibl. Az 1952 mjusban keltezett levelben arra krte a prtvezrt: engedje meg, hogy vgre hazatrhessen Magyarorszgra. Rkosi Pter Gbortl krt tancsot. Az VH rettegett ura mintha elfelejtette volna, hogy korbban szemlyesen intzkedett Dadi Imre klfldre szlltsban. „Feltehet, hogy Jugoszlviban Titk beszerveztk. Elkpzelhet, hogy hazajvetelnek clja bizonyos feladat elvgzse. Amennyiben visszaengedjk, nem helyes szabadlbon hagyni" – tancsolta Pter Gbor Rkosi Mtys ftitkrnak.
Aki nincs ellennk
Az VH 1952 jliusban rizetbe vette a mr tbb ve szmzetsben l politikust. Mivel a Horthy-rendrsg fizetett gynke volt, ezrt a brsg nyolc v brtnbntetsre tlte, amibl ngyet le is tlttt. Ksbb, az 1957 mjusban megtartott perjtsi trgyalson a Fvrosi Brsg felmentette.
A Kdr Jnos vezette MSZMP 1962-ben hirdette meg a korszak ideolgijt: aki nincs ellennk, az velnk van. Volt szentesi prttagok elrkezettnek lttk az idt, hogy a legfelsbb vezets el terjesszk Lakos Jzsef gyt. Egy nvtelen levlben arra krtk Kdrkat, hogy rehabilitljk az rtatlanul meghurcolt Lakos csaldot, s bntessk meg a gyilkosokat.
Vizsglat indult a Belgyminisztriumban. Kteles Istvn alezredes egy szigoran titkos jelentst rt, amiben megllaptotta, hogy a Lakos-gyilkossgban Dadi Imre volt a felbujt. Ennek ellenre a Minisztertancs Elnknek Dadi teljes erklcsi s politikai rehabilitcijt javasolta. Ez meg is trtnt, ugyanis 1967-ben Lakos Jzsef gyilkosa tvehette a magyar prtllam egyik legmagasabb kitntetst: a Szocialista Hazrt rdemrendet.
Szigoran titkos jelents
„A Lakos-fle gyilkossgban, br bntetjogilag ezrt ma mr felelssgre nem vonhat, erklcsi felelssge felttlenl fennll, fkppen azrt, mert e cselekmnyvel akkor nemcsak slyos nehzsgeket okozott a prtnak, hanem azrt is, mert eleinte megprblta a prtvezetst dezinformlni, s elhallgatta sajt felbujti szerept… A tanvallomsok, de magnak Dadi Imrnek e trgyban tett nyilatkozata is flrerthetetlenl bizonytja nevezett felbujt szerept Lakos Jzsef, volt horthysta pol. detektv meggyilkolsban." 1962. oktber 11. Budapest, Kteles Istvn alezredes, BM. III. Fcsoportfnksg.
Kislexikon
„R" grda: Rohamgrda. A 40-es vek vgn mkd „civil kezdemnyezs". A munksrsg elkpe.
Refes: (szleng) bntetett ellet vagy rendri felgyeletes.
Lenin Intzet: az ELTE Blcsszettudomnyi Karnak Orosz Intzetbl hozta ltre 1952. prilis 30-n a Minisztertancs. Feladata volt magas sznvonal marxista-leninista ideolgiai kpzettsggel rendelkez s az orosz nyelvet jl ismer egyetemi oktatk kpzse. 1956. oktber 23-n a Lenin Intzet dikjai is rszt vettek a tntetsen. 1957. szeptember 1-jei hatllyal nllsga megsznt.
VIII. prtkongresszus: 1962 novembere fordulpont a magyar trtnelemben. Meghirdetik a kdri korszak ideolgijt: aki nincs ellennk, az velnk van.
VH: llamvdelmi Hatsg. Szovjet mintra ltrejtt, rszben titkosan tevkenyked magyar politikai rendrsg 1945 s 1957 kztt. [1]
LEXIKON
Lakos Jzsef (Szentes, 1913 — Szentes, 1946) rendrkapitny
Szentesen szletett. Tant desapjt 1924-ben a Tancskztrsasg alatt jtszott szereprt – sszesen 28 havi romn s magyar fogsg utn – knyszernyugdjaztk, de magntisztviselknt mindhrom fit tanttatta. ccseihez hasonlan a szentesi Horvth Mihly Relgimnziumban rettsgizett. Tanulmnyai befejezse utn rvid ideig jsgr a Csongrdmegyei Hrlapnl, majd a sorkatonai szolglat utn, 1939. szeptemberben felvettk a rendrsg llomnyba. [2] TOVBB>>>
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
[1] Kunstr Csaba: R-grdistk gyilkoltk meg a szentesi rendrkapitnyt.
(Dlvilg 2009.08.01 (http://www.delmagyar.hu/szentes_hirek/r-gardistak_gyilkoltak_meg_a_szentesi_rendorkapitanyt/2109229/)
[2] http://www.rev.hu/sulinet45/szerviz/kislex/biograf/lakos.htm
Kp:
© Csnyin Bali Emese - Lakos Jzsef srja
Lakos Jzsef arckpe - forrs: internet
|