Heinrich Bll Szentesen - 01. Elzmnyek

   
Heinrich Bll 1944. jlius 9-n vasrnap egy nmet katonavonattal rkezett Szentesre. Jvetelrl mg a helyi lap sem adott hrt. Nincs is ezen mit csodlkozni: br Bll mr a 26. vt taposta, mg semmit sem tett a halhatatlansgrt. A hbor kitrse ta katonskod fiatalembernek csak egy clja volt, tllni a harcokat. (Bll ksbb tbbszr megrta, hogy korosztlya minden hat frfitagja kzl csak kett rte meg a hbor vget: gy eslye a tllsre kisebb volt, mintha a legvakmerbbek "jtkval", az orosz roulett-tel ksrtette volna a hallt.) Szentesre is egy slyos sebesls juttatta, itt, tvol a balkni fronttl kezeltk egy nmet hadikrhzban. A Szentesi Napl egybknt azt sem tallhatta feljegyzsre mltnak, hogy mikor teleplt a Bllt befogad 2/601-es szm nmet hadikrhz a vrosba. Pedig ez az esemny alaposan megzavarta az iskolk lett. A gimnzium plett mr mjus hnapban lefoglaltk a krhz szmra, ksbb pedig kisajttottk a Bartha Jnos Tli Gazdasgi Iskolt is. De mg a korabeli hivatalos iratokbl sem tudjuk a nmetek mozgst pontosan megllaptani. Csak igen hinyosan maradtak fenn, s a megmaradtak sem mindig megbzhatak. Fennmaradtak viszont Bll Szentesrl rott levelei, amelyek gy segthetnek neknk, hogy a vros trtnetnek egy jelents szakaszrl pontosabb kpet kapjunk. A Csongrd megyei Levltr Szentesi Fiklevltrban rztt polgrmesteri iratok tansga szerint pldul a M. kir. szegedi 5. honvd kerleti parancsnoksg csak 1944. jlius h 22-n jellte ki a szentesi Apponyi tri" Tli Mezgazdasgi Iskolt" a Szentesre telepl nmet hadikrhz fertz osztlya szmra. De Bll levelezsbl kiderl, hogy t kezdettl fogva, vagyis jlius 9-tl a mezgazdasgi iskola pletben helyeztk el. Ugy ltszik, a brokrcia lassabban dolgozott, mint a megszll hadsereg.
Bll termszetesen mit sem tudott a krhz elhelyezsnek legalitsa krli bonyodalmakrl: szmra az volt a fontos, hogy vgre megfelel krlmnyek kz kerlt. Jlius 12-n azt rja Kln krnykn l felesgnek, hogy amg valban slyos beteg volt, amg magas lz is gytrte, amg sebeslse elfertzdhetett volna, koszos szalmazskokra fektettk, nem tudott rendesen tisztlkodni, nem volt mdja ruht, tiszta fehrnemt vltani. Szentesen, ahov mr szinte felgygyultan rkezett, fehr gyba kerlt, szp s polt krnyezetbe. Bllnek arrl sem volt tudomsa, legalbbis a levelek tansga szerint, hogy az gyak, a mosdk s tkrk csak rszben tartoztak az iskola interntusnak berendezshez. A krhz btorzata ugyanis jrszt a szentesi zsid kzraktrbl szrmazott - "hasznlatra tadva" -, rkezst megelztea szentesi zsidsg deportlsa. Az iratokbl ez esetben sem kapunk tiszta kpet: a mr idzett kerleti parancsnoksg ltal kiadott megksett utasts szerint ugyanis a tanulotthon btorait az iskola igazgatjnak, s nem a nmet hadseregnek kell "leend rendelkezsre" bocstani, annl is inkbb, mert az "gyak stb. fertz betegek ltal val hasznlata nemkvnatos, illetve agglyos". Az tadott zsid ingsgot felsorol listk pedig folyamatosan kszlnek, mg augusztusban is, amikor Bll mr tban van Franciaorszg, Metz vrosa fel, st mr a hadikrhz tteleptsre is megkezddtek az elkszletek.A fertzs miatti aggodalom - mi mindenre kell gondolni egy hborban! - vgl is alaptalannak bizonyult: 1945 mjusban Regele Jnos megbzott igazgat jelenthette fhatsgnak, hogy az iskola pletben lev interntus "csak kismrv rongldst szenvedett (fallevers,ablaktrs), az gyak - 18 darab kivtelvel, mit az orosz parancsnoksg klcsnvett - megvannak."
De nem a Bartha Jnos Tli Mezgazdasgi Iskola trtnete a tmm, hanem Heinrich Bll szentesi tartzkodsa, amelyet elssorban kiads eltt ll, a csald ltal rendelkezsemre bocstott tizenkilenc szentesi levelbl ismerek, s amelyet rekonstrulni segthet magyarorszgi lmnyeibl tpllkoz mveinek letrajzi olvasata, s nem utolssorban a szentesiek, a kortrsak emlkezete is. Mit jelentett teht Bll szmra az a huszonhrom nap, amelyet 1944. jl. 9. s 31. kztt Szentesen tlttt? Elszr is nyugalmat, idt az elmlkedsre: ez a b hrom ht volt a hbor hatodik vben, harmadik komolyabb, s mindhrom kzl taln a legslyosabb sebeslse utn Bll legbksebb, leggondtalanabb idszaka. Ezt akkor rtjk meg igazn, ha felidzzk a szentesi tartzkodst keretez trtnseket.
Az oldalon felhasznlt forrsok
Irodalom:
Bernth rpd, Heinrich Bll Szentesen (Tiszatj, 1994 december)
|