Hol volt a bdi rv?

A Szentesi let 1986. decemberi szma adott hrt arrl, hogy az rpd Tsz hkdi zemegysgben egy reg tanyapletet emlktblval jelltek meg, amellyel az si tiszai — kurcai tkelhely emlkt szeretn vrosunk megrizni. A tanya valsznleg az utols vmhz volt, amely az tkelhelyet vigyzta.
A XX. szzadban a felsjrsi csords lakott benne, s a legregebbek Bikaakol nven ismertk. Az reg pletet az rpd Tsz raktrknt hasznlta, de fltve rizte, mert a legalbb ktszz vet sejtet falak vdelmt fontosnak tartotta.
Az emlktbln kt fldrajzi nv szerepel, mely szszetartozott a XX. szzadig: a bdi rv s a kurcai tkel. A nagy mlt bdi rv ott volt, ahol a tiszai strandra vezet rampa s az rtri kvest van. „Bd (Bld) tiszai rvhely, amelynek vmjt I. Gza 1075-ben a garamszentbenedeki aptsgnak adta.. Szerepelteti Anonymus is a honfoglals trtnetben." (Gyrffy Gyrgy: az Arpdkori Magyarorszg trtnelmi fldrajza 892. o.)
A bdi rv nevt a Tisza jobb partjn ll Bd, Bld nev kzpkori teleplsrl kapta. A falu „ .. . a mai csongrdi hatr Kilences nev pusztjn llott, azon a magas fldhton, ahol a vasti vonal a Holt-Tisza mel lekanyarul. Egy vrs kereszt ll itt, mint egy sremlk az elpusztult falunak." (Sima Lszl: Szentes trtnete 149. o.) „...temploma kzvetlenl a Tisza partjn llt." (Kovalovszky Jlia: Rgszeti adatok Szentes krnyknek trtnethez.)
A falut a kivonul trkk gettk fel 1686-ban. A falu emlkt rz kereszt mr rgta nincs meg, sorsrl semmit sem tudnak az ottlakk. A Tisza jobb oldaln viszont a volt tkelhelynl, a gton kvl ll egy talapzat, amelyen Nepomuki Szent Jnos szobra volt. (Nepomuki Szent Jnos a halszok s vzimolnrok prtfogja, vdszentje volt, de a folyk kzelben is sokfel lltottak neki szobrot. (A szobor a msodik vilghborban elpusztult, pedig mg emlkeztethetett volna bennnket a fontos helyre.)
A bdi rv akkor vesztette el a jelentsgt, amikor 1903-ban tadtk a forgalomnak a tiszai kztivasti hidat. A kurcai tkel, amelyet egytt adomnyozott I. Gza a bdi rvvel a garamszentbenedeki aptsgnak 1075-ben, mr 1883-tl megsznt rvhely lenni, mert a vros s a Kucori-csrda kztti csongrdi t szakaszt kikveztk, s a bdi rven tkelk a vrosba vezet ton kzlekedtek. (A Kucori-csrda a bdi rv mellett volt, nem messzire a mai Kucori-rhztl.)
Nyri Antal nyelvszprofesszor, aki Szentes szltte, a kvetkezket irta az tkelkrl: a bdi rvvel egykor tkelhely volt a kurcai vm, melyhez a bdi rvtl egyenes t vitt, ezt az utat ma is vmhzi gtnak nevezik. A kurcai vmhz a mai bikaakolnl mg most is megvan: kanfar (lecsapott vg), ndtets, reg plet ez, a felsprti regek ma is vmhznak hvjk. Ma is olyan llapotban van, ahogy vmhzknt hasznltk." (Nyri Antal : A kihal szentesi vzilet nprajzi s npnyelvi maradvnyai). Nyri Antal professzor, aki a tblt felavatta, az 1940-es vek llapott rta le tanulmnyaiban. A vmhz plete megrizte eredeti formjt napjainkig. Lnyegesnek tartotta a vros megjellni azt a helyet is, hiszen szzadunkig az utak a kurcai tkelhelyrl kiindulva K-nek s DK-nek vittek tovbb a mocsaras, lpos vidk kiemelked htjain, hosszan elnyl magas partjain.
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
Zsros Katalin: Hol volt a bdi rv? (Szentesi let, 1986. 12. szm)
|