Kiadvnyok : 2004. "Aki iszik belle, vljon egszsgre!" |
2004. "Aki iszik belle, vljon egszsgre!"
KNYVESPOLCRA
„Aki iszik belle, vljon egszsgre!”
Butellakillts s plinkatrtneti konferencia 2003. janur 22.
Szerz: Szab Jnos Jzsef
Kiadta: Mra Ferenc Mzeum, Csongrd Megyei nkormnyzat Mzeuma
Kiads: Szentes, 2004
Nyelv: Magyar, Angol, Nmet
Oldal: 67
A knyv a konferencin elhangzott eladsokat tartalmazza.
A Konferencit Dr. Flp Mihly, a Szent Vince Borrend nagymestere nyitotta meg:
„Tisztban vagyok vele, hogy ilyen rtkes hrom elads s tbb hozzszls utn, plinkabemutat s -kstol eltt rviden clszer a trlat megnyitjt tartani. A rvidsget szem eltt tartva engedjk meg, hogy a tudomnyos lsszak aktualitsa alkalmbl a killts klnlegessgre s szpsgre hvjam fel a figyelmet. Az elzmnyekhez tartozik az a tny, hogy a cserpst - amelyben nylt lngon fztek eldeink a magyarok megjelensvel tnik fel a Krpt-medencben a rgszeti anyagokban. Az oklevl tansga alapjn els kirlyunk Szent Istvn a Veszprm-vlgyi grg apcknak fldbirtokot, s a hozz kiszolgl szemlyzetet adomnyozott - ami a mai Bakonytamsi hatrban tallhat meg, Glncsr kzsgknt neveztk meg. Az 1890-es orszgos statisztikai adatok alapjn a Krpt-medencben 7000 glncsrt - a ma hasznlatos fazekasmestert tartottak szmon. A glncsr alapanyaga az agyag. A Krpt-medence minden nagy tjban megtallhat. A glncsrek ltal ksztett trgyak a gazdasgi s hztartsi let trgyi szksgleteit kielgtette. A korbban fbl s fmekbl kszlt eszkzk, trgyak kiegsztje illetve helyettestje lett. A kezdetleges formzst felvlt kz- majd lbkorongozs s az lommz elterjedsvel mr nem csak a gazdasgi let trgyi szksgleteit elgti ki, hanem dsztsvel a magyar npi kultra szpsgrzsnek korai beilleszkedst is biztostja, a laksok dsze lesz. Ismerjk a kirlyi s fri laksok, klyhk s kandallk cserpmintit s dsztst, melynek darabjai nagy mzeumjainknak fltett kincsei, a ma embernek is gynyrsget nyjt.
A 17-18. sz. e mestersg virgkort jelenti. Tbb kls hats - habn, trk - tvtelvel sznesebb vlt. Az ellltott glncsrtrgyakon kialakultak az egymstl elklnthet stlusjegyek, amelybl hat nagy terleti csoportot klnt el a nprajztudomny.
A szentesi fazekasok munkinak stlusjegyei alapjn a Kzp- s Dl-Alfld terlethez tartozik. A fazekassg formakincse alapjn a butella klnleges helyet foglal el. A nv eredett butlia a nmet Buttel - palack - sz rgi latinostott szbl szrmaztatjk. Alapszava butta, latin borostml. Bouteille francia sz, hossz nyak palack. Rgen butlia, ltalban plinks vagy borosveget jelentett. Nem teljesen azonos a butykos kifejezssel. Tbb vltozatt klnbztetjk meg. Alakja alapjn lehet: szgletes, ovlis, lapos, hengeres, hasb alak. Kerektett vagy szles vllal. Ha viszonylag nagy, akkor kulacshoz hasonlan flet kap, hogy szjra vagy zsinegre lehessen fzni. Elfordul mg knyvbutella, zsoltrbutella, imaknyv, de hordbutella is. A dszts technikja vltozatos, az rkzst a karcolst vagy ezek egyttes alkalmazst hasznltk. Amire mg fel szeretnm hvni a figyelmet, az alkalmi rigmusra, amelyet az oldalra rtak, ezeket inkbb mr dalosknyvnek hvtk. Egy nagyon kedves rigmussal fejeznm be a killts megnyitst, "zld butella az n nevem, ha j plinka van bennem. Ha plinka nincs bennem, akkor csak cserp az n nevem."
Ha megtekintjk a killtst a nvtelen mesteremberek mvessgt, az arny s forma sszhangjt csodlhatjuk. Szemlyesen megksznm az nk s sajt nevemben a killtst rendez Md Lszl nprajzkutat ldozatos munkjt s tovbbi sok sikert kvnok az elktelezett munkjhoz.”
Adatlap ltrehozsa 2017. februr 11.
|