A, lexikon : A szentesi zldsgtermeszts trtnete - 01 rsz |
A szentesi zldsgtermeszts trtnete - 01 rsz

1. A zldsgtermeszts kezdeti idszaka 1874-ig
2. Az ntzses zldsgtermeszts kifejldse 1875—1917.
3. A zldsgtermeszts kifejldsnek kora 1918—1944.
4. A szentesi zldsgtermeszts legjabbkori trtnete 1945-tl A Kertszeti Kutat lloms megalakulsig
Amikor Szentes s vidke zldsgtermesztst trgyaljuk, akkor arrl a hagyomnyos zldsgtermeszt tjrl is ejtnk szt, amely eurpahr kertszeti nvnyeirl, zldsgflesgeirl s orszgunkban legkorbban termi nagy tmegben, kivl minsgben a friss, koratavaszi, vitaminds, gusztusos zldsgportkt (Szalva 1960). lskamrja volt ez mindig az orszgnak, klnsen fvrosunknak, meg az iparvidkeknek valahnyszor szksebb, nsgesebb esztend kvetkezett. Gondoljunk itt csak a msodik vilghbor utni vekre, amikor a Szentesrl szrmaz nagymennyisg korai friss zldsg valsggal letment volt.
A Tj az orszg legmelegebb helyn, a tiszntl dli nagytjban, a kzptiszavlgyben terl el. A tavaszi hnapok hmrsklete itt jval nagyobb ms vidkeknl. gy a korai kiltetst biztostja. Napfnytartama is tbb. Radsul kitnk vlyogtalajai, de legfkppen kiterjedt ntzvzhlzata s ez Szentes vrost s vidkt az ntzses kertszetre nagyon alkalmass teszi (Balzs 1954, Somos 1955, Szalva 1960). A Tisza 55, a Krs 15, legfonosabb vzforrsa pedig: a Kurca 40 km hosszsgban hlzza be a vidket (Cseuz 1957).
Ha ehhez mg hozzvesszk, hogy a vidk az orszg — mondhatni — legrgebben kialakult ntzses zldsgtermeszt helye, akkor joggal nevezhetjk Szentest a vidk a hazai kertszet blcsjnek.
Nehz kiderteni, hogy ez a blcs valjban hol s mikor ringott a kezdet kezdetn. A mlt sr homlya fedi. Az emlkezs meggynglt, a veternok elmentek, a legendk elhaltak, s csak a mg itt-ott a pinck rejtett mlyn srgul okmnyok s az unokk unoki meslnek a mltrl, a mnak oly fontos gykerrl. Lebbentsk teht fel a mlt ftylt csak annyira, hogy a kertszet fejldsnek mrfldkveit meglthassuk.
1. A ZLDSGTERMESZTS KEZDETI IDSZAKA 1874-IG
Egyes feljegyzsek szerint (Somos 1955) Szentes krnykn a zldsgtermesztsnek mr a XV. s XVI. szzadban nyomai voltak. Mr akkor termesztettek kposztt, babot s lencst. Ezt bizonytja az is, hogy a XVI. szzadban a hvelyesek s a kposzta termkeibl dzsmt is szedtek (Kovacsics 1957).
Zldsgtermeszts a trk hdoltsg alatt
Az els hiteles bizonytk a Szentes-vidki zldsgtermesztsrl, a trk hdoltsg idszakbl, a XVI. szzad derekrl, 1559-bl val (Szalva 1959). Mondhatjuk teht azt, hogy a szentesi zldsgtermeszts blcsje ekkor alakult ki.
A nagy trk utaz, Evlia Cselebi tlersaiban is (1661— 1664) tallunk utalst. Szerinte abban az idben Csongrdon sok szl s kert volt. Ez idszakbl egybknt nincsenek rsos adataink. A vidk ugyanis a trk, a tatr s a rc csapatok puszttsai kvetkeztben elnptelenedett. A maradk lakossg a ndasokban keresett menedket. A termeszts szempontjbl Csongrd krnykn kedvezbb volt a helyzet, mert a csongrdi vr trk rsge lelmezse rdekben a termeszts biztonsga felett rkdtt. A termeszts helyzete csak a zavaros llapotok megsznte utn, a trkk kizsvel szilrdult meg. Ekkor kezdett ismt a mezgazdasg, a nvnytermeszts ismt talpra llni.
A Harruckern korszak
Harruckern Gyrgy br a csszri hadsereg lelmezsi fbiztosa 1717-ben Szentesre helyezte t hadi lelmezsnek kzpontjt (Szalva 1959). Ez a mezgazdasgi termesztsre sztnzleg hatott, mivel a termnyeknek j piac alakult ki. A vidket Harruckern telepesekkel benpestette s ez is nvelte a termesztst. Szrvnyos adatokat mr ez idbl is tallunk a kertszkedsrl a „mindszenti panaszlevlben" (Szentesi Levltr 1724) dzsmaknt emltve a kposzta, retek, hagyma, hvelyes zldsg olvashat. Ez az els hiteles rsos adat a XVII. szzadbl, a Szentes s vidke kertszeti nvnyeinek termesztsrl.
Ebben a korszakban, 1772-ben bukkanunk a Tisza-parti ntzs els nyomaira. A levltri iratbl olvashat, hogy a Tiszbl ntztek ”ahol egy ktgmgassal s a hozzval rekvisitumokkal vizet mertek" a folybl (Orszgos levltr 1772).
Hamarosan vetemnyeskertek kezdtek elszaporodni. A helyes teleptsi politika segtette a legelk feltrst s gy a szentesiek ebben a korszakban mr dinnye al is szntottak, valamint kerteket, kposztafldeket ltestettek (0. L. 1772). Kerteknek fldeket mr 1763-ban „rendltak" (Sz. L. 1763), azaz felknltak.
A magyarorszgi paprikatermeszts els hiteles nyomaira is a vidken az 1732—1733. vekben bukkantunk (Szegedi Levltr, 1732, 1733).
A XVI. szzad derekn, 1769-ig a vidken mr a kvetkez zldsgflk neveivel tallkozunk: bab, bors, dinnye, kposzta, petrezselyem, uborka, vrshagyma, zeller, endivia, cikria, paprika, kelkposzta, „kallaraba", vrs- vagy spaniolkposzta, srgarpa, fszeres rpa, „kartifiol", salta, torma, fejr- vagyis kerekrpa, retek s ujjastk (Sz. L. 1724—1769, Kiss 1825).
Ezen zldsg legnagyobb rszt a termesztk csak sajt szksgletkre, esetleg dzsmaknt termesztettk, leginkbb hzikertekben, primitv mdon. A zldsgflk rutermesztse teht akkor mg nem volt. sztnz er ez idtjt elssorban a ltfenntarts, az lelmezs hzi elltsa.
A zldsgtermeszts helyzete az 1770-es vekben
A kvetkez vtizedben sem sokat vltozott a helyzet. Errl tudst egy 1770-bl szrmaz, az urbrium rendezsrl szl hivatalos irat is (Harruckner Levltr 1770) amely a kvetkezket mondja:
„Gymlcss s komls kertek nincsenek, kposztafldek nmely gazdasg szlskertjben talltatnak, vetemnyes zldsget termel helyek is csak nmelyek vannak hzaknl magok mindamennyi szksgekre valk, de kls fldn olyanok nem talltatnak."
Ez azrt volt gy, mert az akkori llapotok a kls fldeken val kiterjedtebb kertszkedsnek mg nem kedveztek. A terlet nagyrsze ugyanis idnknt vz al kerlt, fknt a Tisza, Kurca, Veker, Krgy s Kontra partjai mellkn. — A fldmvels is egszen kezdetleges volt. Egynyomsos gazdlkods folyt. A mostoha krlmnyek s a kedveztlen termesztsmd, tovbb a rossz rtkestsi lehetsgek (a rossz s bizonytalan utak miatt) htrnyosan befolysoltk a zldsgflk rutermesztst. Ennek ellenre a vetemnyeskertek ltestse hzaknl egyre nagyobb jelentsg, klnskpp a hzi szksglet elltsra, gy pl. az 1780-as vekben Szegvron 6—10 hz kivtelvel minden hznl volt sszesen 20 holdnyi hzikert.
A kertszsgek kialakulsa
Szentes vros s a tj zldsgtermesztsnek tovbbi jelents fejldse volt a kertszsgek, az els kzssgi trsulsok megalakulsa s mkdse. Ezek voltak az els kezdetleges, de mr szervezett formban mkd, st kereskedelmi clt is szolgl rutermesztk.
A kertszsgek zme dohnytermesztssel foglalkozott, de emellett zldsget is termesztettek. jabb kutatsaink szerint, azonban voltak kln zldsget termeszt kertszsgek is. 1794-ben a kertszsgek ltszma mr tbb ezerre nvekedett. Jelentsebbek voltak a tsi, felgyi, krgyszentgyrgyi, a csanyi, a dongri s a baksi kertszsg (Sz. L. 1763—). A kertszsgek a XIX. szzad derekra idejket mltk s feloszlottak.
A XVIII. szzad vge fel a zldsgflk is egyre nagyobb trt hdtottak a kereskedelemben s tmegesen kerltek Szentesen a piacra. A XIX. szzad els veibl valk a burgonyatermeszts els rsos adatai is (Sz. L. 1803).
A XVIII. szzadban teht Szentes krnykn mr majdnem minden ma ismert zldsgflt termesztettek. A zldsg ekkor mr kereskedelmi ru is s ez nagyban elrevitte termesztst.
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
Dr. Szalva Pter: Szentes s vidke zldsgtermesztsnek kifejldse, jelenlegi helyzete s jvje (Szentes, 1969.)
Kp:
Szentesi kertszek - forrs: Lantos Imre
Evlia Cselebi - forrs: internet
Harruckern Jnos Gyrgy Br - forrs: internet
Dohnyfzs az alfldn - forrs: intrenet
|