Katonasors az els vilghbor idejn 1. rsz

A hegyes-vlgyes Bosznia szp s rdekes fvrosban, Szerajevban, 1914 jnius 28-n, egy szp, felhtelen nyri vasrnapon lte meg egy-egy revolvergoly Ferenc Ferdinnd trnrkst s felesgt, Hohenberg Zsfia hercegnt. A ktszeres orgyilkossg egy nagy, nnepl kedvben s nnepi dszben pompz vros kzepn trtnt.
A szerajevi orgyilkossg utn mr az els napokban nyilvnval lett hogy Ausztria-Magyarorszg diplomciai lpseket fog tenni Szerbiban az elgttelszerzs dolgban.
csszri s kirlyi Felsge 1914. vi jlius h 28-n kelt legfels elhatrozsa alapjn a mai napon a szerb kirlyi kormnyhoz francia nyelven hadzenet intztetett, mely magyar fordtsban kvetkezkppen szl:
A hadzenet.
"Mivel a szerb kirlyi kormny ama jegyzkre, mely rszre Ausztria s Magyarorszg belgrdi kvete ltal 1914. vi jlius h 23-n tadatott, kielgt vlaszt nem adott, a cs. s kir. kormny knytelen maga gondoskodni jogainak s rdekeinek vdelmrl s ezen clbl a fegyverek erejhez fordulni. Ausztria s Magyarorszg ennl fogva a jelen pillanattl kezdve Szerbival szemben hadi llapotban levnek tekinti magt.
Ausztria-Magyarorszg klgyminisztere: Grf Derchlold s. k." (szerkeszti kiegszts)
Eldeink beszltek az els vilghbor esemnyeirl. Az iskolban alig esett sz rluk. A dics s szomor tnyeket a parancsnokok naplszeren dokumentltk a „101-es zszl alatt" c. AV Bkscsabai Gyalogezred emlkalbumban. Szerkesztette s kiadta Makkay Machalek Pl 101-es szzados.
Bks, Csand, Csongrd vrmegyk katonaktelesei, srga parolinos uniformisban Bkscsabn, Trebinjn (Horvtorszg) Neuhausban (Ausztria) szolgltak. Az I., II., III., IV. zszlaljakban ngyezer srga parolinos baka.
Az emlkalbum srga borts oldalairl az utdok ismereteket szerezhetnek, tanulsgul is szolglhat, hogy a drma soha ne ismtldjk meg.
1914.
Aug. 5. A II. nll zszlalj parancsnoka Erlach rnagy, dr. Gabnay az orvos. A katonk 30 - 40 v kztti tartalkosok. 28 - 30 kg-os felszerelst cipelve megrkeztek a dlvidki Fercnchalom kzsgbe, a svb ajk lakossg szeretettel fogadta ket. A katonk a tisztikarral egytt nneplyesen felesksznek a zszlnkra.
Aug. 7. A Duna egyik szigetn szerb srapneltzben (szilnkos robbanlvedk) tesnek a tzkeresztsgen. Pancsova ftern magyar s nmet nyelven lelkest beszdek hangzanak el.
Aug. 21. A mai napfogyatkozs sok babons hr elterjedsre ad okot... A rvjfalui vastllomsrl 22-n az ezred orosz hadszntrre indul, s rkezik 28-n Brjniczebe, az szaki harctrre. .
Aug. 30. Rohatyni csata. Az ezred tzkeresztsge, az I., III., IV zszlaljak harca.
Szept. 8. Kisasszony napja: 8 rakor megkezddik a tzrsgi prbaj Rumnovnl.
Szept. 13. Ma rkezett meg Rubikba a II. menetzszlalj. A monarchia valamennyi nyelvn beszltek itt az emberek. A krptokba val visszavonulst elrendeltk, Brzescianyba rkeztnk. Csapatzszlnkat a kis Kansz kadt mentette meg. A lakossg a telefonvonalakat szndkosan megronglta. A foglyok elmondjk, hogy parancsuk van a „srga kamslisokra" lni. Pihen Lackban.
Szept. 22. Zuhog esben rkeztnk Komanczra. Az els kolera esetek ma fordultak el, az oroszok hurcoltk be. Mezlaborcon, Homonnn, Eperjesen (a mai Szlovkia terletn tallhatk - szerk.) kolerakrhzakat lltottak fel.
Szept. 27-ig tbb mint tven ldozat lett. Az oroszok a Dnyesztertl az egsz vonalon visszavonulnak. Homonna krnykn: is feladjk a harcot, a 101-esek tszz foglyot ejtenek.
Dec. 22 - 26. kztt: Hromszz embert vesztettnk.
1915.
1915. v elejn a Galiciban, Bukovinban kzd orosz hadak ltszma tszzezer, a mink nem haladja meg a ktszzhetvenezret.
Mrc. 26. A Beskdek magyarorszgi vonaln foglaltunk llst.
pr. 2. Nagypntek: A legnyek fedezkeik eltt tetveket vadsznak, trfsan szmolgatjk... Sok van.
pr. 3. Nagyszombat: Betrnek a muszkk, a Gusinai, Gaesciki (Szlovkia) magaslatokat elfoglaljk, de derk katonink visszafoglaljk: 650 fogoly. Dorogi szakaszvezett egy orosz tiszt megkrdezi: sok katona van-e itt srga? - Egsz vonalon azok vannak, mire az orosz tiszt tadta pisztolyt.
pr. 5. Hsvt htf: az 583-as Gusina magaslaton a hadtrtnelem legnagyobb tli csatjnak legfontosabb, dnt siker rsze zajlott, a derk 101-es katonink rk babrt fontak ezrednk zszlajra. Itt akadlyoztk meg, hogy az oroszok nagy cljukat megvalstva Budapestre vonuljanak.
Mj. 7. ltalnos tmads Vilg - Gusina trsgben, az ellensges vonalakat ttrtk. Sok a muszka temetetlen halott s slyos sebeslt. Nem sokat trdtek velk. Sajt katonink igyekeztek segteni rajtuk, s mgis mi voltunk a barbrok!
Jn. 22. Lemberg visszavtele. 
Szept. 28. Hrom zszlaljunk az utbbi harcokban kilencszz fnyi vesztesget szenvedett.
Mrc. I6. Az I., IV, majd a III. zszlalj Zborovban vastra szllt. Hov? Senki se tudja. Mindenki kvncsi. Folyton robogtunk. Valahol nagyon nagy szksg van a 101-esekre. Megint Szerbia. A szerb hadsereg knytelen volt az orszgot kirteni, nyomban csapatainkkal egszen a tengerig meneklt. Ebben a viszontagsgos teljestmnyben a 101/II. zszlalj kezdettl a gyzelmes vgig rszt vett. A legnehezebb viszonyok kztt indult rohamra.
Dec. 1. Belgrd a mink! Nem sokig. Gorni Milanovac fell megindult a szerb tmads, visszacsaps. Vigasztalan, stt balkni kp, benne pusztulsra tlt csapataink, kztk a srga hajtks 101-esek. A II. zszlalj az utols visszavonul csapat. Nem k tehetnek rla. Eleinte minden kp (domb, magaslat) birtokrt harcolni kellett. Ksbb mr tven km. napi menetet is lttunk. Ezek a tnyek rktik meg a zszlaljak akkori sorst, emberfeletti teljestmnyeit.
Dec. 11-n jflkor a Szvn Klenknl lptek hazai fldre. Nagyot shajtottak, de nagyot! Azutn feltekintettek a jisten egre, leborultak s megsimogattk a csapatok, llatok znlsben srtengerr taposott hazai rgt. Mert nagy dolog ez, mindennl nagyobb.
Hadseregnk vesztesge 273.804 ember. A szm mutatja a kzdelem hatalmas arnyait, elkeseredettsgt, s azt a megrendt katona sorsot, hogy a vrrel szerzett teret az ellensgnek vissza kell adni. Innen a 101-esek az Erds-krptokba vonulnak.

Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
Hadzenet: A vilghbor kpes krnikja 1. ktet 1914.
Ktai Ferenc: Katonasors az els vlghbor idejn. - Vrosi Visszhang 2002. 6. szm
Kp:
Harcfel. Mg ll a vonat... A vilghbor kpes krnikja cmlapja 66. fzet, 1916. jan. 9.
Katonk rzik a vasutat a Szerb-bosnyk hatron - A vilghbor kpes krnikja. 7. fzet 1914. nov. 22.
A gyalogsg harcara kszl - A vilghbor kpes krnikja. 27. fzet 1915. pr. 11.
|