Heinrich Bll Szentesen - 04. ri ambcik

   
Bll jra sokat olvas. Nem tudjuk, honnt szerezte be szentesi olvasmnyait. Taln az iskolaigazgat felesgtl kapta a knyveket, esetleg kzknyvtrakbl klcsnzte. - Mindenesetre lehetsge volt arra is, hogy cltudatosan vlassza ki olvasmnyait. Valamennyi knyv, amirl felesgnek beszmol, az els vilghborrl szl, az els vilghbor gyalogosairl - Bll is gyalogosknt szolglta vgig a msodikat. Rudolf G. Bindinget emlti, aki egybknt ekkor mr hat ve halott, s aki a nci propaganda egyik tmogatott rja volt, aztn Werner Beumelburgot, aki nkntesknt vett rszt az els vilghborban, a msodikban pedig replrnagyknt. Szentesen olvassa Ernst Jngert is, akit mr gimnazista korbl ismert: nmet tanra hvta fel r figyelmt. Kezdetben a harc mtoszt hirdet nacionalista r 1939-ben megjelent regnyvel - Auf den Marmorklippen (A mrvny szirteken) - vlt egyrtelmen Hitler brljv. Ezt a Jnger-mvet, rviddel a hbor kitrse eltt, Bll mgis idegenkedve olvasta - akkor ppen Dosztojevszkij s Chesterton volt a pldakpe. Itt Szentesen azonban, idkzben minden alakjban megtapasztalva a hbort, egyenesen fantasztikusnak tallja Ernst Jnger els vilghbors napljt, az In Stahlgewittern-t (Aclviharokban). Errl is r legrszletesebben. Dicsri pontossgt, dicsri lmnyanyagt. Jnger az els vilghbor mind a ngy vt a fronton tlttte, a legveszlyesebb szakaszokon, szinte lland tzben. Ismeri a harc minden borzalmt. Bll szeretn, ha ez a napl llandan keze gyben maradhatna, mert benne, ahogy rja, megvan a frontknyveknek minden ernye, mikzben vilgossgban s szenvedlyessgben mg fell is mlja trsait.
De brmennyire is becsli most Jngert, fontosabb marad szmra mgis egy msik r, akit mg a hbor elejn, 1941 novemberben Franciaorszgban olvasott, s errl egyik szentesi levelben is megemlkezik. Ernst Wiechertrl van sz, akinek hborlmnye Bll olvasatban az abszolt "szegnyek", mg Jnger a "hatalmasok" hborlmnyt brzolja. Br Jngert ugyan meg tudja rteni, de tovbbra is jobban szereti Wiechertet, akin, vli Bll, mint az abszolt "szegnyeken" mind, a hbor slyos sebet ejtett. Jnger arisztokratikus flnye, rideg fellllsa vgl is kevsb rinti meg, mint azoknak a szenvedse, akiket Wiechert r le. A legnyomorsgosabb katonkat, a gyalogos kzlegnyeket a patakz vr jelli meg, amiben, mint Bll rja, idnknt sz szerint gzolniuk kell.
Ehhez a Wiechert-brzolshoz mri ismt sajt lmnyeit, igyekszik magnak megfogalmazni az els s a msodik vilghbor kztti klnbsget. Arra jut, hogy a msodik vilghbor slyosabb sebeket ejt, mint az elz. Ezek a sebek majdnem olyan gygythatatlanok, mint amilyen gygythatatlanok hite szerint Krisztus rkk vrz sebei. Sebeslse s a vilg helyzete gy vlik egyetlen kpben megragadhatv, s ez a kp egyben mr a szletben lv r egyik alapkpe s alapkplete. Annl is inkbb, mert sszekapcsoldhat egy rgebbi, hbor eltti irodalmi lmnnyel. Heinrich Bllt gyermekkora ta izgatta a Nibelung-nek hsnek, Siegfriednek a trtnete. Siegfried megfrdtt a legyztt srkny sebezhetetlenn tv vrben. Egy testre tapadt hrsfalevl azonban mgis kiszolgltatott tette, ahogy Krisztus kiszolgltatott volt dm bne ltal. Sebezhetsg s er fondik ssze az rsgrl kialakul kpben s sajt sorsrl alkotott elkpzelsben is. Bll azzal a hittel vett rszt a vilghborban, hogy kldetse van, s e kldetse vgett tl fogja lni a vilggst. Ugyanakkor jra s jra pp a sebeslstl vrta a megvltst: hogy szolglatra alkalmatlann vljk. Ebben az rtelemben nevezte leveleiben a htn ktelenked, kzigrnt repesz okozta sebt ismtelten Siegfried-sebnek. Iri munkssgban a kt seb, Siegfried s Krisztus sebe majd csak 1963-ban, az Egy bohcnzetei c. regnyben tematizldik s kerl, ha csak nagyon rejtetten is, kapcsolatba. De a hbor ejtette, nehezen gygyul seb metaforja mr els jelentsebb publikcijban szerepet kap. Az 1947-ben kzlt novella cme Die Botschaft-magyarul kt fordtsban is megjelent - A kldets (Rayman Katalin) / Megvittem a hrt (Bor Ambrus). Az elbeszlt trtnet banlis: egy hazatr katona bartja hallnak hrt viszi meg az zvegynek, akit pp egy frfival tall egytt. De a hrvivt mlyen megrinti az zvegy kiszolgltatottsga. "Sohase lesz vge a hbornak, gondoltam, addig soha, amg csak egyetlen seb is vrzik brhol, amit brkin ejtett."
Ezeket a sebeket megmutatni - Bll letmvnek lnyeges sszetevje. Szentes nemcsakazrt volt fontos lloms Bll letben,mert itt rett megbenne az elhatrozs, hogy dezertl. Itt kezdett formt kapni ri programja is. Nem vletlen teht, hogy a hat vvel ksbb megrt els regnye, a Wo warst du, Adam? (Adm, hol voltl?) tartalmilag is mert a szentesi lmnyekb61 - a harmadik fejezet magyar kisvrosnak, "Szokarhely" -nek (a magyar fordtsban: "Ssvrhely") modellje felismerheten Szentes.
Az oldalon felhasznlt forrsok
Irodalom:
Bernth rpd, Heinrich Bll Szentesen (Tiszatj, 1994 december)
|