Tokácsli Galéria
Fotó [1.] - térkép[2.]
Cím: 6600 Szentes, Kossuth tér 5. I. em.
Tel.: 06-30/756-6084
Nyitvatartás: hétfő: szünnap
keddtől péntekig: 10-13 és 15-18 óráig, szombaton: 9-13 óráig
Kiállítás: A Szentesi Galéria 1974. április 4-én nyitotta meg kapuit a nagyközönség számára, szentesi illetve Szentesről elszármazott művészek kiállításával: Arató János, Csúcs Ferenc, Göbölyös Gyula, Sinorós Sz. György, Tokácsli Lajos, Zsille Győző.
Az ország egyik olyan kiállító terméről van szó, amely kifejezetten ezzel a céllal épült, így megvilágítása és elhelyezkedése kiválóan alkalmas a képzőművészeti értékek bemutatására. Évente 11 kiállításra kerül sor, amelyek mind színvonalasak, országos érdeklődésre is számot tarthatnak. Többek között olyan nagy művészek állítottak itt ki, mint Derkovits Gyula, Tornyai János, Endre Béla, Koszta József, Gadányi Jenő a teljesség igénye nélkül.
A kortárs alkotók közül pl.: Csete Ildikó, Kő Pál, Dienes Gábor, Szántó Piroska művei voltak láthatók, de még sokáig folytathatnánk a sort. Jó a kapcsolat a különböző művészi szerveződésekkel pl.: a Vízfestők Társaságával, a Magyar Művészeti Műhellyel, a különböző művésztelepekkel pl.: a makóival, a diósgyőrivel, a barcsival.
Minden évben egyszer sor kerül néprajzi kiállításra is. Gondot fordítanak arra is, hogy szentesi és Szentesről elszármazott művészek évente bemutatkozhassanak a Galériában.
Kétévente kerül megrendezésre az Országos Aktfotókiállítás, ami szintén szentesi kezdeményezésre indult el. Ehhez hasonló a dél-alföldi régiót összefogó Aföldi Fotószalon.
A Galéria kistermében inkább a történelmi évfordulóknak, aktualitásoknak megfelelő kiállítások kapnak helyet. [3.]
LEXIKON
[4.] Tokácsli Lajos (Szentes, 1915 — Szeged, 2000) festőművész
Tokácsli János szentesi kötélverő és Borsos Szabó Julianna gyermekeként született, tízgyermekes családba. Az elemi iskola elvégzése után nehéz anyagi helyzetük miatt nem folytathatta tanulmányait. Apja 1929-ben elhunyt, a félárvaságra jutott Tokácsli mezőgazdasági idénymunkásként dolgozott, majd elektrotechnikus inas lett.
Egészen fiatal korától rajzolt és festett. A szentesi közéletben nagy szerepet játszó, műgyűjtő fotográfus, Fridrich János 1935-ben bemutatta Koszta Józsefnek, az ekkor már nemzetközi sikereket elért neves festőművésznek. Koszta biztatta a festésre, majd tanítványává fogadta. Egy sikertelen kísérlet után, 1936 őszén maximális pontszámmal vették fel az Országos Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskolára, ahol Koszta tanácsára Rudnay Gyula tanítványa lett. [5.] TOVÁBB>>>
Az oldalon felhasznált források:
Irodalom:
[3.] http://www.szentes.hu
[5.] http://hu.wikipedia.org/wiki/Tokácsli_Lajos
Térkép:
[2.] https://maps.google.hu
Fotó:
[1.] Lantos Imre TKME
[4.] Tokácsli Lajos - forrás: internet
|