U - lexikon : Utcanvadsi szoksok az Alfldn a XIX. sz. kzepn |
Utcanvadsi szoksok az Alfldn a XIX. sz. kzepn
Br Harruckern utca rszlete ma Ady Endre utca
Az els hivatalos utcanvlajstromokat az 1850-es magyarorszgi npszmllsnak ksznhetjk orszgszerte. A Bach-rendszer brokratikus llamgpezetnek els jelents megnyilvnulsaknt tancsnokokat kldtek ki az utcalajstromok elksztse cljbl. Feladatuk valsznleg mindentt az lehetett, amit a Bks-Csand megyei csszri s kirlyi trvnyszk elnknek utastsa tartalmazott, vagyis: „…a mr meglev utcaneveket ssze kell rni, a nv nlklieket el kell keresztelni, a nem megfeleleket meg kell vltoztatni”.
A tizedekre val feloszts az 1700-as vek msodik felben mr orszgszerte ltalnos lehetett, s ez a kzigazgatsi egysg a kvetkez vszzadban is megmaradt. Szentesen 1903-tl trtek t a tizedekrl a kerletekre.
Szentes utcaneveinek jellegzetes vonsai az 1857-es s 1861-es dokumentumok alapjn
Szentes fldrajzi helyzetbl kell kiindulnunk, ha meg akarjuk vlaszolni azt a krdst, hogy mirt a fldrajzi nvi eltag utcaneveknek jutott a fszerep ebben a nvanyagban. Ugyanis a 71 nvbl 18 tartozik ide, s ez csaknem a nevek negyedt jelenti. „A folyk szablyozsa eltt Szentes klnsen ki volt szolgltatva a Tisza s a hatrbeli folyk, patakok, erek vzjrsainak — rja ZSROS KATALIN Szentes fldrajzi nevei cm tanulmnyban. Majd gy folytatja: „Ids emberek szjbl nemegyszer hallottam, akik seik elbeszlsei szerint adtk tovbb, hogy rgen, a szablyozs eltt, rvz idejn sszeszakadt a Tisza a Kurcval, s mindentt sk vz volt, ameddig a szem elltott”. BARTA LSZL szerint a mai futca helyn egykor mocsr volt, s ez nem csupn a kt vrosrszt (ahogyan a szentesiek a latin eredet „pars” szt magyarostottk: „prt”-ot), teht az Als- s Felsprtot vlasztotta el, hanem vallsi s nyelvjrsi hatrt is jelentett (a felsprtiak voltak a klvinista slakosok, az alsprtiak a beteleplt katolikusok). A vizek: A Kurca, a Kisg, Nagyg, Kisr, Nagyr, Grgs erek, Kisvlgy, Nagyvlgy, Brks, rvny, meghatroztk a nvvlasztst az utck esetben is. Ezekhez viszonytottk a hzsorok, utck elhelyezkedst. Errl az ingovnyos talaj belterletrl nehz lehetett kijutni a szomszdos vrosokba, teleplsekre, de mg a hatrba is. Ezt jl mutatja az a tny is, hogy ilyen jelleg utcanv mindssze kett akad a 18 kztt: a Vsrhelyi utca s a Ggny sor. A tbbi 16 nv alapjul mindssze 6 fldrajzi jelleg sz szolgl: 1 tulajdonnv, a Grgs, a tbbi kznv, r, g, vlgy vagy ezek tulajdonneveslt vltozata a kis-, nagy- eltag vagy a -part uttag hozzadsval, pldul Grgs utca, Nagyvlgyparti utca, Kisg utca, Nagyg kz, Nagyg utca.
A msodik legnpesebb csoport ltestmnyekrl kapta a nevt. 13 nv tartozik ide, ez 18%. Itt is a szoksos pletek szerepelnek: templom, iskola, posta, serkocsma, temet, piac, vsr. Az als-, fels-, kis-, nagy- jelzs vltozatok, illetve a klnbz fldrajzi kznvi uttagok segtsgvel csaknem dupljra bvlt ezeknek a neveknek a szma: pldul Vsr tr, Vsr utca, Nagyvsr zug, Kisvsr zug; Alspiarc utca, Felspiarc utca, Kisposta utca, Nagyposta utca.
A tbbi csoport jval kevesebb, 4–7 nvbl ll.
Termszeti jelensgekre utal a felh, amely hrom nvnek is eltagja (utca, kz, zug uttaggal), a csillag, a hajnal s a szl. Az llatvilgbl hat lett nvad: a galamb kt utcban is kedvelt lehetett, a holl, a szarka. A bogr s a kgy tartozik mg ide. A nvnyek kztt a Zldfa vezet, kt vltozatban is megtallhat. „Egyb” kategriba sorolhat a Kp utca, Kormny utca (taln a hajzssal fgg ssze, hiszen a Kurcn kikt is volt, fontos vzitnak szmtott, rajta, majd a Krsn Nagyvradig lehetett hajzni).
Az Angyal s a Bke utca elnevezst a temet kzelsge ihlette.
Mg kt olyan csoport van, amelyek ma mr sztvlaszthatatlanul sszefondtak: a szemlynvi s a foglalkozsnvi eredetek. Valsznleg szemlynvi eredet a Dci, Lakos, Keresztes kz neve, m a Pintr, Korss, Kertsz utca els elemrl is nehz lenne ma mr megmondani, hogy melyik csoportban van a helyk.
Nincs ilyen gondunk a Szchenyi liget s a Szchenyi t besorolsval, mely kt nevet Szchenyi Istvn hallhrre adta a vrosi vlasztmny 1860-ban. Ezek teht hivatalosan adott nevek.
Emltsre mlt az is, hogy az orszgosan gyakori ri utc-nak Szentesen prja is van: Polgr kz.
Ha az uttagokat vizsgljuk, megllapthatjuk, hogy taln az tlagosnl gazdagabb a repertor. Igaz, itt is az utca uttag vezet: 41 nvben szerepel, de a 17 kz, 5 zug, 4 sor, 2 tr s a mestersges nvadssal keletkezett 1 liget s 1 t segt meggyzni bennnket arrl, hogy nem is volt olyan „szegny” Szentes nvteremt fantzija, mint ahogyan az eltagok vizsglata alapjn ltszik. Mert az tagadhatatlan, hogy mivel az el- s uttag 37 esetben varildik, az alapalakot tekintve szinte felre cskken a szentesi nvanyag. Krptolhat viszont ezrt a sok homogn nvbokor. Az utcanevek viszonylag kis szmt az egyik si ellensggel: az rvzzel magyarzhatjuk. Egy krnika szerint az 1816-os rvz a vros negyedrszt romba dnttte. De a msik si ellensg, a „vrs kakas”, a tz sem volt kmletesebb.
m amivel sem a tz, sem a vz nem brt, elbrt egy-egy vrosi tancsnok vagy bizottsg. A szentesi 1903-as hivatalos „utcakeresztelsnek” sok termszetes keletkezs utcanv esett ldozatul. A nvadssal foglalkoz bizottsg arrl panaszkodott, hogy knytelen szinte minden utcnak j nevet adni: „Mert az itt-ott kzismertnek mutatkoz elnevezs annyira egygy s tszli, hogy azt nmi szpszeti rzkkel megtrni lehetetlen” — idzi ZSROS KATALIN a bizottsg szavait. [1]
Az oldalon felhasznlt forrsok
Irodalom:
[1] Erdlyi Erzsbet, Utcanvadsi szoksok az Alfldn a XIX. sz. kzepn
(nevarchivum.klte.hu/nevarchivum/konyvtar/helynev/.../erdelyi.doc)
Kp:
br Harruckern utca - kpeslaprszlet - forrs: internet
|