XII. Piusz ppa
Tiszteletremlt XII. Piusz ppa, szletett Eugenio Pacelli (1939 – 1958) kztt rmai ppa
1939. februr 10-n hossz, slyos betegsg utn elhunyt XI. Pius. Hamarosan elindultak a tallgatsok a lehetsges utdrl, a bborosok kzl Eugenio Pacellit tartottk a legeslyesebbnek. Br a hagyomny gy tartja, nemigen lesz ppa a rmai kria tisztviselibl, de a mondsnak – mint tbbszr korbbi s ksbbi konklvkon is – Pacelli esetben sem lett igaza. A helyettes llamtitkr, Domenico Tardini bboros vissza - emlkezsbl tudjuk, hogy XI. Pius egyszer gy nyilatkozott Pacellirl: „Jl s gyorsan dolgozik. Azrt kldm mindenhova, hogy megismerje a vilgot, s a vilg megismerje t. Nagyszer ppa lesz.” A mrcius 2-n sszel konklvn mr a harmadik menetben megvlasztottk Pacellit, aki a XII. Pius nevet vette fel.
Az egyik ok, amirt a bborosok szavazatukat az elhunyt ppa llamtitkrra adtk az volt, hogy gy vltk, ilyen slyosan feszlt nemzetkzi helyzetben fontos az egyhznak olyan vezett tallni, aki a legnagyobb tekintllyel kpes kzvettknt beavatkozni s legnagyobb valsznsggel sikert elrni. XII. Pius jelmondatnak Izais prfta szavt vlasztotta: „Opus iustitiae pax”, azaz az igazsgnak bke a gymlcse. Magyarorszgon termszetesen jelents visszhangot keltett Pacelli ppv vlasztsa. „A Szent Istvn-v j csodja: ppa lett a legtus, tiara dszti a mi nemzeti trtnelmnk gynyr emlkezet nnepnek ppai kpviseljt” – rja a Nemzeti jsg.
Valsgos kultusza lett haznkban az j ppnak. Pldul megfestettk a mriabesnyi kegytemplom egyik freskjn, dombormvet avattak a Szent Istvn-bazilika oldalban, st a Gyrhz kzeli Csorna 1939-ben felszentelt plbniatemplomnak oltrkpre is XII. Pius koronzsa kerlt, abbl is azt a jelenetet, amint a ppa az Oltriszentsg eltt hdol. Mrvnytbla rizte a ksbbi ppa ltogatsnak emlkt a Mikszth tri Sophianum gimnzium folyosjn, melyet az iskola llamostsa utn, 1949-ben levertek. Maga XII. Pius is szvesen emlkezett vissza Budapesten tlttt napjaira.
A magyar zarndokokat mindig kitntetett figyelemmel fogadta, a koronzsn megjelent magyar kldttsgnek pedig ezt mondta: „Nem prtfogja, hanem j bartja vagyok az istenfl magyar nemzetnek.” 1943-ban szentt avatta Margitot, akit csak helyi szinten, a boldogok sorban tiszteltek, de ezzel az egsz vilgegyhzra kiterjesztette az rpd-hzi kirlylny kultuszt. A hbor utn, mikor 1948-ban a kongresszus tizedik vforduljrl emlkezett a magyar katolikus egyhz, kln rdiszzatban fordult a magyarokhoz: „Senki kzletek meg ne ingadozzk!” Akkor mr tudta, hogy a kommunista hatalomtvtel miatt vgveszlybe kerlt a katolicizmus Magyarorszgon.
XII. Pius ppa teljes hatrozottsggal tlte el a kommunista prtoknak a msodik vilghbor utn a szocialista orszgok politikai letben megnyilvnul trvnytelensgeit, az ateista–materialista ideolgia erszakos terjesztst. Kedves szemlyisg volt eltte Mindszenty Jzsef hercegprms, akinek 1945–1948 kztt a magyar egyhz tbbmillis kzssge vdelmben, az egyhzellenes erk tmadsai ellenben kifejtett prmsi tevkenysgt tmogat-segt figyelemmel ksrte.
„1946. februr 21-n – rta Mindszenty – a nyilvnos konzisztrium alatt, amelyen az j bborosok fejre tette a bbornoki kalapot, engem tlelt s »ljen Magyarorszg«-ot kilt magyar szavak ksretben helyezte fejemre az enymet. Utna megindultan hozztette: »A 32 kzl te leszel az els, akinek vllalnia kell a bbor sznnel jelzett vrtansgot!«” XII. Pius hatrozottan killt Mindszenty mellett, amikor 1948 karcsonyn a kommunista erszak emberei letartztattk. Ekkor klnfle megnyilatkozsaiban a vilg el trta ezt a jogsrt trvnytelensget. Levelet is rt a magyar egyhz pspkeihez, papjaihoz s hveihez, de a pspkkari vezetk ezt a levelet nem tettk kzz, teljesen ismeretlen maradt.
A nndorfehrvri gyzelem fl vezredes jubileuma alkalmat adott a ppnak arra, hogy kifejezze aggodalmt, fjdalmt a szocialista orszgokban rvnyesl egyhzldz, egyhzellenes megnyilvnulsok miatt. Ennek h tkre a Dum maerenti animo kezdet, 1956. jnius 29-n kelt apostoli levele. Az 1956-os forradalom kirobbansa utn – ahogy Mindszenty bboros emlkezik – „minden rendelkezsre ll eszkzzel kzdtt rettnk, s egyetlen napon hromszor llt a vilg el Magyarorszgrt”.
Forrs: Szentesi Mozaik
Adatlap ltrehozsa 2016. janur 25
|