PROGRAMAJNL EZ TRTNT MOSTANBAN - J KZTRI ALKOTSOK - SZENTESI STA - MEGKZELTS
Sta Szentesen a vastllomstl a sporttelepig.
sszelltotta: Lantos Imre, Lantos Imrn s Nagy Zsolt
1. Vrosunk trtnete.
Szentes krnyke a feltrt leletek szerint az jkkor (i.e. 5000-i.e. 3000) ta lakott hely. A neolit kori leletek egyik legrtkesebb alakja az n. Sarls isten szobra.
Bizonyos fltevsek szerint Szentes trsgben, a Tisza-Krs szgletben llt Attila (433-453) legends storvrosa.
896. A honfoglalskor Ond vezr trzse telepedett itt le.
1075. Az els rsos emlk I. Gza ltal kiadott oklevl, Kurca (Curieca) nevt rkti meg.
1332. Elszr emlti oklevl: SCENTHUS olv. Szents. Neve valsznleg az els birtokos csaldtl szrmazik.
1564. I. Ferdinnd adomnylevele mr Oppidumknt (mezvrosknt) emlti
A telepls a trk megszllst tllte, br 1596-ban s 1693-ban hosszabb rvidebb ideig a ndasokban keresett menedket.
1699. A trk hdoltsg megsznse utn a vros fejldse felgyorsult.
1720. Harruckern Jnos Gyrgy lelmezsi fhadbiztos, rdemei elismerseknt jelents birtokokat kapott Bks s Csongrd vrmegyben
1730. Hrom orszgos vsr tartsra szl privilgiumot kapott
III. Kroly kirlytl. Ettl kezdve a vros hivatalos pecstjn plmafa lthat, amely a telepls cmerkpv vlt.
1775. Hzassg rvn grf Krolyi nemzetsg birtokba kerlt.
1836. A vros a Krolyi grfokkal rkvltsgi szerzdst kttt.
1878-tl 1950-ig megyeszkhely
Fld nlkli lakossga kubikusknt vette ki rszt a Tisza szablyozsbl.
1950-tl lendletet vett a vros iparostsa.
1959. Itt plt fel a televzi krzeti adllomsa. A terml kutak felhasznlsval a telepls krl virgz zldsgtermeszts s virgkertszet alakult ki. Hres mg a fekete kermiirl
2. Vrosunk fejldse
Szentes a Tisza bal partjn, a Krs-torkolat kzelben, a Krsbl kiszakadt Kurcameder mellett terl el. Hatra az Alfld dlkeleti rszhez tartozik. Szentes terlete vzben igen gazdag volt. A vros keletkezse, a telepls lakossgnak kzdelmes lete a vztl elvlaszthatatlan. Szentesieknek a Tiszn val tkelst, az rpd kortl kezdve 1903-ig a bldi rv biztostotta. 1903-ban ptik fel a csongrdi Tisza hidat. A szentesi hatr vizei a mltban sok veszedelmet s krt okoztak. A vrost gtakkal krlvve vdtk tbb-kevesebb sikerrel. Mivel a vros krnyke igen gazda volt vizekben s legelnek alkalmas rtekben a f meglhetsi forrst a halszat s a rideg llattarts tette ki. A Tisza szablyozsa utn a terletet vzmentestettk, lecsapoltk, ezutn trtek t a belterjes fldmvelsre. A mlt szzad utols vtizedig a vros a kiptetlen fldutakon a gyakori eszsektl, rvizektl gyakorlatilag megkzelthetetlen volt. A vrosnak sokig se mtja, se vastja nem volt. Az els kvezett t csak 1883-ban plt meg a vroshatrtl a bldi rvig.
Noha lttk az elnyt a vrosban, az els mt csak a vastvonal kiplse utn hrom vvel 1889-ben plt meg a Petfi utctl a vastllomsig keramittglbl. 1893-ban pti ki az llam a Szentesen tvonul kzutat. Az utck sokszor az eszsek miatt jrhatatlanok voltak. Az els tlgyfa padljrdkat 1845-ben kezdik meg pteni. 1848-ra mr az egsz vrost behlzta. A vros utcinak s tereinek vilgtst 534 petrleumlmpa ltta el. Villanyvilgtsrl mr 1893-ban beszlnek, de a kivitel azonban csak 1902-ben valsult meg.
Vrosunknak az 1800-as vek vgig nagyobb kzplete, nevezetesebb mszaki alkotsa a templomok kivtelvel nem volt. Az ttrst a vast s a mt kiplse hozta meg.
Most egy rvid stval elindulunk a vastllomstl s bemutatjuk vrosunk pleteit, nevezetessgeit.
3. Vast llomstl az Apponyi trig.
Szentes els vastvonala 1887-ben nylt meg a vros s Kunszentmrton kztt. Ugyanekkor plt az egyszer ktszintes indhz. A megnvekedett forgalom kvetkeztben hamar szknek bizonyult, ezrt ksbb bvtettk s alaktottk t mai formjra. A terveket Magyari Jnos ksztette. Az plet szecesszis stlusban plt 1928/29-ben. Technikatrtneti ltvnyossg az lloms plete mellett killtott BC motorkocsi. Az orszgban elsknt itt alakult ki a huszas vekben a vasti motorvontats.
Az lloms plete eltt tallhat a Ndai Gza tr. A tr kzepn kis medenct lthatunk, benne Mt Istvn szobrval. Stnkat a Baross utcn folytatjuk tovbb. Itt mg fellelhet a vros rgi ptszeti hangulata.
A Kossuth utcra rve baloldalt talljuk kis toronnyal a tzoltsg 1954-ben plt plett, ahol Tzolt Trtneti Killtst hoztak ltre. Egyenlre csak bejelentett csoportokat fogadnak.
Tovbb haladva a Kossuth utcn a Bartha Jnos Mezgazdasgi szakiskolhoz rnk. 1940-ben plt Kerekes Andrs tervei alapjn. Az pletben 1944 nyarn nmet katonai krhz mkdtt. Sebeslsbl gygyulban itt tartzkodott Heinrich Bll Nobel-djas nmet r. Az rkdos bejrat faln kt emlktbla tallhat, az egyik Henrich Bllre emlkezik a msik a szentesi szlets ze Lajos sznsz emlkt rzi, aki 1952-ben itt rettsgizett.
A kvetkez plet Csendrlaktanynak plt 1942-ben.
A kiterjedt szentesi tanyavilg kzbiztonsgi felgyelett 1881 ta a csendrsg ltta el. 1920-tl m. kir. llami rendrsg is mkdtt a vrosban. Ma a vrosi rendrsg hasznlja ezt az pletet.
A Kossuth utca msik oldaln tallhat az Apponyi tr, 1962-ig a vros piactere volt, majd beptettk. A vros 1730-ban hrom orszgos vsr tartsra kapott engedlyt III. Krolytl, majd V. Ferdinndtl 1847-ben megkapta a privilgiumot a negyedik tartsra is.
1849 jliusban Lenkei tbornok parancsnoksga alatt itt tborozott egy honvd hadtest, amelynek az lett volna a feladata, hogy megakadlyozza az osztrkok tkelst a bldi rvnl. Ezt az egysget azonban Szegedre irnytottk, ott rszt vett a szregi vesztes csatban. A tren tallhat a Tancskztrsasg emlkre 1969-ben fllltott szobor, alkotja Marton Lszl.
4. Apponyi trtl a Luther trig.
Utunkat folytatva a Kossuth utcn az Eurpa parkba rnk, ahol az 1969-ben fellltott Koszta Jzsef mellszobra lthat, alkotja Borsos Mikls. A szomszdos Zrnyi u. 2 sz. alatt lakott Koszta Jzsef az alfld nagy festmvsze. A hz faln 1969-ben emlktblt helyeztek el.
A tr jellegzetes plete a volt zsinagga. Az plet 1868/72-ben plt romantikus stlusban, tervezje Knbe Ignc. A zsidsg els kpviseli a 18. szzad kzepn jelentek meg Szentesen, de mg nem voltak lland helybeli lakosok. Leteleplskrl a forrsok 1790 krli idbl tesznek emltst. 1854 nyarn hatrozatot hoztak j templom ptsrl. A II. Vilghbor idejn a szentesi zsidsg ltszma lnyegesen lecskkent. A templom 1960-tl resen llt s llaga fokozatosan romlott. Az nkormnyzat feljtotta az pletet s jelenleg a Vrosi Knyvtr mkdik benne. Kertjben emlktblk vannak elhelyezve a szentesi izraelitk emlkre. A tr msik feln tallhat az olvas n szobra, Jzsa Lajos alkotsa. A zsinaggtl egszen a Luther trig a legtbb polgrhzat s zletet sajnos lebontottk. A megmaradt pletek feljtva szpen meghzdnak a modern zletek s lakhzak kztt.
A Kossuth utcn tovbbhaladva rjk el Luther teret. A 11-es szm hzban mkdtt a „Megvlt” gygyszertr, amely 1856-ban plt klasszicizl stlusban. Az ptsekor dszesnek szmt sarokpletben 70 ven t mkdtt a patika. Az plet oldaln Farkas Sndor gygyszersz, rgsz emlktblja lthat. Jelenleg knyves bolt mkdik a helyn.
A gygyszertr eltti tren szrazmalom llt. Elbontsa utn a terletet tykpiacknt hasznltk. A szzadforduln az evanglikus templom ptsvel prhuzamosan a teret parkostottk, s 1906-ban Luther trnek neveztk el.
A hangulatos kis tren lthat a vros els artzi kt szoborcsoportja amely 1886-tl 1934-ig a vrmegyehza eltt llt. A kt szobrait 1886-ban Franciaorszgban gyntvnybl ksztettk. Ideszlltsa nagyon nehezen ment, mert a francik azt hittk, hogy Szentes Nmetorszgban tallhat. Ezrt a szoborcsoportot nem akartk a hatron a nmeteknek tengedni. A flrertsek tisztzsa utn engedtk meg az tszlltst. Egyes feljegyzsek szerint Auguste Rodin francia szobrsz alkotsa. A rgi kutat azrt kellett elbontani, mert Horvth Mihly szobrt a helyre terveztk. 1934-tl raktrakban hnydott. Restaurlsa utn 1996-ban kerlt a trre.
A tr jellegzetes plete az Evanglikus templom 1904/05-ben ptettk neogt stlusban, tervezje Francsek Imre. Az els evanglikus csaldok beteleplse a 18. szzad kzepre tehet. A kezdeti idkben vallsuk gyakorlsa korltozva volt. A reformtus lelkszek szolglatait nem vehettk ignybe. Keresztels, temets, hzassgkts vgett a katolikus plbnoshoz kellett fordulniuk, s a katolikus templomba kellett jrniuk.
II. Jzsef 1781-ben kiadott Trelmi Rendelete nmi knnyebbsget jelentett, ettl kezdve legalbb a reformtus templomba mehettek istentiszteletre. 1791-ben letbelpett a szabad vallsgyakorls.
A Kossuth utca 12-es szm hz faln tallhatjuk Horvth Mihly 1981-ben kszlt emlktbljt. Az egykor itt llt hzban szletett 1809-ben Szentes nagy fia. Horvth Mihly fiatalon, 33 ves korban lett az MTA tagja, 1849-tl csandi pspk, az 1849-es fggetlen magyar kormny vallsi s kzoktatsi minisztere volt. Az egyetlen fpap volt, aki a kormnyt Debrecenbe kvette. A szabadsgharc leverse utn az orszgban bujdosott, majd Belgiumba meneklt. Csak 1867-ben trt haza. Az egykori szlhza helyn modern zletsor plt.
A Kossuth utcrl jobbra lekanyarodva a Horvt Mihly utcn rvid stval rnk a Dr. Papp Lszlrl elnevezett Sportcsarnokhoz, faln a nvad emlktbljt lthatjuk. 1927-ben s 1933-ban ktttfogs Eurpa-bajnoksgot nyert, az 1928-as amszterdami olimpin ezstrmet, ezen kvl szmtalan magyar bajnoki cmet szerzett. Az eltte lv terleten tallhat a Sosai Oyamma Emlkpark. Magyarorszgon, de taln az egsz vilgon Japnon kvl ez az els kegyeleti emlkhely, amely a vilg legnagyobb karate harcosnak emlkt rzi. Az emlkmvet 2001-ben avattk fel.
5. Luther trtl a Kossuth trig.
Visszatrve a futcra elszr a Szentes Vidki Takarkpnztr volt szkhza eltt megynk el. Eklektikus stlusban plt 1909/10-ben, Mszros Sndor tervei alapjn. Szentes msodik pnzintzete Szentesi Gazdasgi Kereskedelmi s Bizomnyi Hitelintzet nvvel 1870-ben jtt ltre. 1874-ben vette fel a Szentes Vidki Takarkpnztr nevet. Jelenleg az pletben zletek mkdnek.
Az utca tloldaln talljuk a posta modern plett. Az eltte lv tren, lthatjuk K. Tth Vali 1991-ben kszlt Fortuna szobrt. A posta pletben kis postatrtneti killtst hoztak ltre, csak elzetes bejelentkezs alapjn ltogathat.
Tovbb haladva a Kossuth utcn rjk el a Szent Mikls teret. F nevezetessge az 1786-ban ks barokk stlusban plt Szent Mikls magyar ortodox templom. A 18. szzad els felben a hbors viszonyok miatt szmos grg keresked csald Magyarorszgra meneklt, s kzlk tbben Szentesen telepedtek le. A csaldok szmt 1773-tl tartottk nyilvn. 1784-ben megalaptottk nll egyhzkzsgket. Az elrsokhoz igazodva, a torony nlkli, kismret templom 1786-ban kszlt el. Az 1900-as vek elejn elszr egy favzas harangtoronnyal, majd 1927-ben a mai 22 mteres ktoronnyal egszlt ki.
A templom mellet egykor a grg kereskedk zlethza llt, most egy modern hatemeletes hz (Fehrhz) van a helyn. Az plet els emeletn kapott helyet a vrosi Galria, ahol idszakos killtsok lthatk.
Mg a tren tallhat Fridrich Jnos Fnyrdja napfnyfot mterme 1905, ami ipari memlk, mzeumknt mkdik. Napfny-fotogrfia mtermt Fridrich Jnos 1905-ben ptette fel az egykori grg brhz udvarban. Mtermben a vros mvszei, gyjti s mkedveli rendszeresen sszegyltek. A villanyvilgts kezdete eltt fnyudvaros mtermben kivl minsg kpeket ksztett.
A mterembl kilpve a volt Takarkpnztr pletnek tzfaln kulturlis kirakatot lthatunk, ahol a napi, heti nagyobb programok mzeumi nyitvatartsok ismertetse tallhat. A kirakatot a helyi TKME tagcsoport a Koszta Jzsef Klub rendezi.
A hatemeletes brhzat elhagyva jutunk a Kossuth Lajos trre. Terletn mg a 18 szzadban is mocsaras t volt. Lecsapolsa utn feltltttk s sokig a vros piactere volt. 1892-ben kapta mai nevt Kossuth Lajos 90. szletsnapja alkalmbl.
Kossuth Lajos Jkai s Vasvri ksretben 1848. oktber 1-jn jrt elszr szentesen. Nagyhats toborz beszdt az akkori piactren mondta el. Ezutn tbbszr is tutazott vrosunkon. 1869-ben egyhanglag Szentes kpviseljv vlasztottk. Mandtumt termszetesen nem tudta elfogadni. 1887-tl Szentes Dszpolgra.
A tren a legels Kossuth szobrot 1898-ban lltottk fel, ma a Vroshza emeleti folyosjn lthat. Jelenleg a dsz tren kt szobor tallhat. Kossuth Lajos llszobrt 1934-ben Tth Istvn, Horvth Mihly szobrt Kisfaludy S. Zsigmond ksztette.
A szpen parkostott tren talljuk a vros legjellegzetesebb pleteinek egyttest. Itt tallhat az 1869-ben alakult els pnzintzet, a Szentesi Takarkpnztr plete. 1929-ben, eklektikus stlusban plt, tervezte Kozma Lajos. Ez a vros els vasbetonvzas plete. Jelenleg az plet emeletn laksok, a fldszinti rszn Bank s knyvtr mkdik.
Az pletegyttes msik rsze a Vroshza, ks barokk stlusban plt 1910/11-ben, Bohn Alajos tervei alapjn. A mai vroshza az a kzplet, amelynek ltestst Szentesen a legelsk kztt hatroztk el. Az plet Kossuth trre nz fhomlokzatn Szentes si plmafs majolikbl kirakott cmere lthat, alatta az 1836. vi rkvltsg tnyt megrkt emlktbla tallhat. Az plet folyosjn ma is lthat a rgi ftri, 1898-ban bronzbl kszlt Kossuth mellszobor, Kis Gyrgy s Gerendayi Bla alkotsa.
A Kossuth tr msik jellegzetes pletcsoportja a volt Vrmegyehza s a mellette lv Kiss Blint Reformtus ltalnos Iskola. A Vrmegyehzt neorenesznsz stilusban 1882/83-ban, Makai Endre tervei alapjn ptettk.
1878-tl 1950-ig Szentes Csongrd megye szkhelye volt. Az pletben jelenleg Levltr mkdik. Korbban a megyehza fbejrata eltt llt Zsigmondy Bla mrnk ltal 1885/86-ban frt 312 mter mlysg ktja. A vros els s az Alfld harmadik artzi ktja volt. Talpi magmintjbl itt kerlt el a Cerithium Szentesiense, melyet Halavts Gyula geolgus a vrosrl nevezett el. Azta sem talltak ssvizi (tengeri) csigavzat desvizi (alluvimos) ledkben. Az elbontott kt szoborcsoportja jelenleg a Luther tren lthat.
Mellette tallhat az 1928-ban, eklektikus stlusban plt iskola. Tervezte Antal Endre s Dobovszky Jzsef.
Az els reformtus iskola a Kurca parton volt tallhat, a mostani brsgi plet dli vgnl. 1799-ben j iskola ptst hatroztk el, plete a mai iskola helyn llt. Az id mlsval egyre srgetbb vlt a kzponti iskola bvtse s j ptse. Alapkvt a reformci nnepn, 1828-ban helyeztk el.
A tr msik jellegzetes plete az 1808-1826-ban kora klasszicista stlusban plt Reformtus nagytemplom. Tzfigyel krerklyes tornynak als rsze 1770 krli. Az alfld leghosszabb hajj temploma.
A szentesi reformtus egyhz megalakulsnak pontos ideje nem ismert, 1543-1549 kz tehet. 1746-ban a reformtusok ltal addig hasznlt templomot (ma a Katolikus Szent Anna templom), t kellett adni az akkor mg csekly ltszm katolikusoknak. Azonban br Harruckern Ferenc j imahz s haranglb ptshez adott helyet.. Az j reformtus templom helyt az akkori szemt- s trgyarakod terletre jelltk ki. Kiktttk, hogy az plet csak vlyogbl vagy puhafbl kszlhet s klsejben nem hasonlthat a katolikus templomokhoz. Az els templom 1747-ben kszlt el, 1760-ban legett. 1761-ben j templom ptsre kaptak engedlyt, amelyet mr getett tglbl ksztettek el. Tbbszri talakts utn 1826-ban nyerte el mai formjt. A templom galrijban killts lthat a szentesi reformtusok trtnetrl.
Most a templomtl tegynk egy rvid stt a Kiss Blint utcban, jellegzetes pletei a reformtus imahz, brhz , lelkszlak. A lelkszlak nyjtott menedket az nknyuralom idejn Vrsmarty Mihlynak. Az plet faln Kiss Blint reformtus lelksz emlktblja lthat.
Az utca vgn talljuk a volt ri kaszint. 1890-ben plt kora eklektikus stlusban, Kosztka Kroly terve alapjn. Jelenleg a Lajta Lszl Zene Iskola mkdik benne. Szentesen a szervezett trsasgi let kezdetei 1845-ig nylnak vissza.
6. Kossuth trtl az Olimpiai tlgyig
Visszatrve a ftrre pihenjnk meg egy kicsit az rnyas fk alatt. A Kossuth teret elhagyva a jelzlmpknl dlnek haladunk tovbb. A Petfi utca (egykori ri) utca elejn talljuk az egykor szebb napokat meglt Petfi Szllt, 1898-ban szecesszis stlusban plt, Komor Marcel tervei alapjn. Az pletben egy 500 szemlyt befogad sznhzterem mkdik, amit Tth Jzsef szentesi szlets sznszrl neveztek el. A sznhzterem bejrata felett tallhat a mellszobra, 1923-ban ksztette Koncz Antal gipszbl. Eredetileg a sznhz emeleti karzatn volt lthat. A sznhz tptse utn az elcsarnokban volt elhelyezve, majd Novk Istvn ptsz tervei alapjn 1986-ban bronzba ntve kerlt a jelenlegi helyre.
A Petfi utcn tovbbhaladva szmos mlt szzadi klasszicista, romantikus s kora-eklektikus plet tallhat. A. 9. szm alatt plt az egyik jellegzetes polgrhz. 1800/30 kztt plt klasszicista dongaboltozatos alpinczett plet a Krolyiak uradalmi plete volt. Czukerman Ignc borkeresked vsrolta meg, majd hzassg rvn Polacsek Albert gyvd tulajdonba kerlt. 1904-ben a csald felvette a Pter csaldi nevet. Az plet jelenleg Pter Pl Polgrhz Mzeumknt mkdik. A killtson polgri enterir lthat.
A Pter Pl Polgrhzzal szemben tallhat a volt Posta plete, 1888-ban plt klasszicizl stlusban. 1910/18 kztt tptettk Dobczky Jzsef tervei alapjn. Az els szentesi postallomst 1787-ben lltottk fl. A postamesterek vltozsval egytt a postalloms helye is gyakran vltozott. A postahivatal 1882-ben llami kezelsbe kerlt. Az pletet a posta 1910-ben vette brbe s 1989-ig mkdtt benne. Jelenleg bolt mkdik a helyn.
Az utca vgn talljuk a Petfi Sndor ltalnos Iskolt. 1914-ben, eklektikus stlusban plt, Bohn Alajos tervei alapjn.
Szentesen 1871-ben kezddtt a polgri lenyiskola kpzs. 1891-re kintte az addigi szksg pleteket. Egyre srgetbb vlt egy korszer intzmny ltrehozsa. Az iskolt tadsa utn llamostottk, az intzet neve llami Magyar Kirlyi Polgri Lenyiskola lett.
Az eltte lv kis tren ll az 1937-ben ltetett Olimpia tlgy, Lrinc Mrton ajndka. az 1936-os berlini olimpiai ktttfogs birkzsban aranyrmet nyert. Az emlkbe kapott facsemett erdlyi szlfalujban nem tudta elltetni, ezrt msodik szlvrosnak szentesnek adomnyozta.
7. Olimpiai tlgytl az Erzsbet trig
A Petfi utctl stljunk tovbb a Szent Imre herceg utcn. Az egyik hznl eredeti napsugaras szrazkapu lthat. Tovbb haladva hamarosan elrjk a Horvth Mihly Gimnzium plet egyttest. 1887/88-ban plt eklektikus stlusban, Benk Kroly tervei alapjn, majd 1915/18-ban, Ybl Lajos tervei alapjn nyerte el mai formjt. A kzpiskolai szint oktats kezdetei a 18. szzad elejig vezethet vissza, de gimnziumrl csak 1859-tl beszlhetnk.
Az utca msik oldaln tallhat Zsoldos Ferenc Szakmunkskpz Iskola. A mellette lv kis tren ll Mt Istvn szobrsz 1991-ben ksztett Randev szobra.
Tovbbhaladva az utcn talljuk a Szent Anna katolikus templomot. A vros egyik legjelentbb memlke.
Szentes els kegyura a Szeri Posafi nemzetsg volt. Kis temploma, amely puha anyagbl kszlt, a mai katolikus templom helyn llt s krltte terlt el a legels temet is. A viszontagsgos idkben tbbszr legett s a lakossg ugyanott jra felptette. A reformci utn s a trk hdoltsg alatt a reformtusok hasznltak. 1747-ben a trk kiverse utn a Helytarttancs ltal kzlt kirlyi parancs visszaadta a katolikusoknak. 1750-ben br Harruckern Ferenc megalaptotta a plbnit. 1764 s 1768 kztt barokk templomot emeltek, amit azonban a torony kivtelvel 1844-ben lebontottak. Jelenlegi klasszicizl stlust 1847-ben kapta s Szent Anna tiszteletre felszenteltk. A templomot boltves rkdsor, kereng kti ssze az 1937-ben plt j plbnia pletvel. A plbnia eltt ll az 1886-ban emelt, mszkbl kszlt neorenesznsz Szenthromsg szobor, Jablonszky Vince budapesti szobrsz alkotsa. A templom kertben tallhat az 1891-ben kszlt Szent Jzsef szobor.
A templommal szemben lthat a Szent Erzsbet Katolikus ltalnos Iskola. 1911/12-ben plt magyaros szecesszis stlusba, Dobovszky Jzsef tervei alapjn. A szentesi katolikus egyhz 1772-ben szervezte meg az elemi szint rendszeres oktatst. A katolikus gyermekek szmnak folyamatos nvekedse miatt egyre szkebbnek bizonyult a templommal szembeni reg iskola. 1907-ben hatroztk el, hogy helyn modern emeletes iskolt ptenek
Az iskola eltt tallhat az 1911 krl parkostott kovcsoltvas kertssel krlvett Erzsbet tr. 1926 ta a park kzepn ll az I. Vilghbors emlkm Psztor Jnos alkotsa. A tr jelentsebb pleti kz tartozik a Vroshza s a Megyehza oldalszrnyai.
A tr nyugati rszn talljuk az 1911/12-ben szecesszis-eklektikus stlusban plt Jrsbrsg plett, Tervezte Dobovszky Jzsef.
A Magyar Kirlyi Jrsbrsg 1827-ben kezdte meg mkdst egy brelt pletben. A hely hamar szknek bizonyult. 1906-ban kijelltk az j plet helyt a katolikus plbnia szomszdsgban., de csak1910-ben kezdtk meg az ptst. Jelenleg is a vrosi brsgnak ad helyet.
8. Erzsbet trtl a Szchenyi ligetig.
Rvid pihen utn folytassuk utunkat a brsg plete mellett a liget fel. Hamarosan elrjk a vrosunkat tszel Kurct. A Kurca a Krs torok alatt szakad ki a Tiszbl s 15 km hosszsgban kanyarog a hatrban. lvz korban Szentes legfontosabb halsz helye s hajzhat folyja volt. A Tisza s a Kurca kztt elterl rt termszeti adottsgval nemcsak az letet, hanem a vdelmet is jelentette. A vros megtmadsa esetn a lakossg a rtsg mocsaras ndas zegzugos rszeiben tallt menedket. A Tisza szablyozsa utn zsiliprendszerrel zrtk el a vz tjt. Jelenleg szivattykkal adnak friss vizet a Kurcnak.
Egy rgi monda szerint nevt egy trk lnyrl kapta, aki basa gyermeke volt. A basnl szolgl magyarok kzt volt egy hadnagy. Kurcnak megtetszett a fiatal hadnagy. A basa elrendelte hogy a fit le kell fejezni s testt az Alma folyba vetni. Kurca a hadnagy utn ugrott. A basa hiba hvta a lnyt, azt tbb nem ltta. Azta hvjk a folyt kurcnak.
A Kurca neve elszr I. Gza 1075-s adomnylevelben fordul el. A foly lvz korban legfontosabb halszhelye s hajzhat folyja volt a vrosnak.
A hdon ne menjnk t, hanem forduljunk le balra a Kurca parti stnyra. Hangulatos parti sta utn hamarosan elrjk az 1973-ban plt Eszperant fahidat.
Ha tkeltnk a fahdon a Kurca jobb partjn terl el a 7 hektros rnyas Szchenyi liget, a Kurca s a Vecseri fok ltal hatrolt szigeten ltestettk. Nevt 1860-ban, Szchenyi halla alkalmbl kapta. Hossz id utn 1869-ben adtk t a nagykznsgnek. Kzps rszt a szzadforduln botanikus kertt alaktottk.
1869/70-ben a liget vonzbb ttelhez a vrosi tancs szksgesnek tartotta vendgl s frdhz ptst. Az pleteket klasszicista, romantikus stlusban Trk Jnos tervezte. Utunk elszr a volt gz- s kdfrd plete eltt halad el. 1871-ben az plet egy rszt szikss frdv alaktottk t. Ksbb a brlk egymst vltottk.
1950-es vekben megsznt az plet frdhz jellege. Jelents talaktsok utn az plet elbb ttrhz, majd jtszhz volt. Jelenleg a Csaldsegt Kzpontnak ad helyet.
Utunkat tovbbfojtatva rnk el az eredetileg vendglnek plt mzeumhoz. Mr 1873-ban megsznt mint vendgl, s elkezddtt az plet tbb vtizedes klvrija. 1873-1888 kztt iskola majd 1912-ig vroshza lett. 1913-ban az 1897-i alapts Csongrd Vrmegyei Trtnelmi Rgszeti Trsulat mzeuma vette birtokba az pletet. 1938-1942 kztt az pletet a fllltand csendriskola rszre utaltk ki. 1942-re flplt az j csendrlaktanya, gy a mzeum visszakltzhetett a ligeti pletbe, ahol jelenleg Koszta Jzsef Mzeum nven mkdik. 1947 ta elkertjben Borbereki Kovcs Zoltn vilgszerte bemutatott Magyar Kubikus c. szobra ll.
Utunk a mzeum plete s a volt gzfrd kztt vezet tovbb a strandfrd fel. 1896-ban a gzfrd plete mgtt megnylt a nyri artzi uszoda, amely 1932-ig, az j sportuszoda elkszltig a fiatalsg kedvenc nyri tartzkodsi helye volt. Ha van idnk rdemes megpihenni egy kicsit a strandon.
Visszafel stlva a ligetbe tallunk nhny szobrot is, Szchenyi Istvn mellszobrt, kszitette Csiky Lszl, s a Szchenyi emlkoszlopot 1985-ben Pataki Jnos fafarag a liget kidlt fjbl faragta.
9. Szchenyi Ligettl a vrosi sporttelepig
A liget bejratnl a Kurca hd eltt talljuk a II. Vilghbors emlkmvet, melyet 1989-ben az orszgban elsknt itt lltottak fel.
A kis foly mellett terl el a vros sporttelepe, jelents plete a Dzsa-hz. (Horthy-hz). Neoromantikus stlusban plt 1932/37-ben, Dobovszky Jzsef tervei alapjn.
1927-ben Szentesen rendeztk meg a Tiszavidki Mezgazdasgi Killtst. A killts megtekintsre Szentesre rkezett Horthy Mikls kormnyz. A sikeres rendezvnysorozat utn felmerlt az az elkpzels, hogy a sportegyletek szmra pletet biztostanak, s azt a kormnyz szentesi ltogatsa emlkre Horthy-hznak nevezik el.
1938-tl 1942-ig az pletet t kellett adni a csendriskola rszre. 1942-tl nyerte vissza sportcl funkcijt. 1945-ben a ltestmny nevt Dzsa –hzra vltoztattk. Ma a vrosi Sportkzpontnak ad helyet.
Az plet mgtti terlet volt az Erzsbet liget. 1923-ban fit kivgtk s labdarug plyt alaktottak ki rajta. Szentes vros sportlete igen szertegaz
Vrosunkban az els sportegylet 1881-ben alakult, Korcsolyz s Csnakz Egylet nvvel, nyolc vvel ksbb 1889-ben a Sport Egylet s a Kerkpr egylet kezdte meg mkdst. Ezutn sorra alakultak az jabbnl jabb klubok, egyesletek.
Szentes 1997-ben elnyerte a NEMZETI SPORTVROS kitntet cmet.
Az ezred forduln 27 sportegyeslet 46 szakosztlya s 11diksportkr mkdtt
Stnk most vget rt remljk, hogy ez a kis rs felkeltette rdekldst s legkzelebb mr szemlyesen tudjuk bemutatni vrosunkat.
sszelltotta:
Lantos Imre: T.szm 06441
Lantos Imrn: T.szm 06442
Nagy Zsolt: T.szm 12590
Felhasznlt irodalom:
Csongrd Megye ptszeti emlkei. 2000
Csongrd megye s Szeged. 1993
Szentes. 1928
Szentes fldrajzi nevei. 1990
Szentes helyismereti kziknyve. 2000
Szentes utcanevei. 1980
Szentesi ki kicsoda. 1996